niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Świadectwo za łapówkę. Były dyrektor lubelskiej szkoły oskarżony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2014, 13:16
Autor: (jsz)

Wystawianie świadectw w zamian za łapówki i milionowe wyłudzenia. To tylko niektóre zarzuty pod adresem byłego dyrektora Zespołu Szkół im. Św. Teresy w Lublinie, głównego oskarżonego w sprawie, w której skazano już ponad 20 osób.

Akt oskarżenia przeciwko Antoniemu L. trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie. Śledczy postawili mężczyźnie 158 zarzutów. Przestępczy proceder miał trwać w latach 2004 - 2010. Antoni L. kierował wówczas Zespołem Szkół Katolickich im. Św. Teresy. Szkoła nie ma już w nazwie przymiotnika katolicki. Status ten cofnął placówce w 2010 r. ówczesny metropolita lubelski abp Józef Życiński. Zarzuty wobec byłego dyrektora dotyczą przyjmowania łapówek, w zamian za wystawianie świadectw ukończenia szkoły średniej. Taki dokument miał kosztować od 200 do 1000 zł. Większość "absolwentów” nigdy nie uczyła się w ogólniaku. - Spośród wykazanych w księgach szkoły za 2004 rok - 43 mężczyzn, rzeczywistym absolwentem liceum był tylko jeden - wyjaśnia Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - W większości "absolwenci” mieli w chwili rzekomego kończenia liceum nawet około 50 lat. Zdarzały się również odwrotne przypadki. - Urodzony w 1989 r. rzekomy absolwent- wedle zapisów arkusza ocen - miał zostać przyjęty do liceum. kiedy miał ukończone zaledwie 11 lat, a następnie zdać maturę w wieku 15 lat - dodaje Syk-Jankowska. - Wszystkie podrobione arkusze ocen były opatrzone podpisami Antoniego L. i jego imiennymi pieczęciami. Łapownictwo i fałszowanie dokumentów to nie jedyne zarzuty pod adresem 40-latka. Śledczy oskarżyli go również o wyłudzenia dotacji oświatowych. Miejski budżet stracił na tym blisko 5 mln zł. Część z tych pieniędzy miała pójść na pensje i premie dla dyrektora. Antoni L. był nie tylko szefem placówki, ale i prezesem stowarzyszenia prowadzącego szkołę. Zajmował się sprawami majątkowymi organizacji. - Nadużył swych uprawnień wyrządzając jej szkodę majątkową w kwocie blisko 2,4 mln zł - dodaje Syk-Jankowska. - Nabył, a następnie przywłaszczył powierzone sobie rzeczy, m.in. sprzęt komputerowy, telewizory, artykuły budowlane i klimatyzatory. Antoni L. miał również zaciągać niepotrzebne pożyczki na konto stowarzyszenia. Śledczy zarzucają mu także, że za pieniądze organizacji utrzymywał strony internetowe niezwiązane z działalnością szkoły. Były dyrektor nie przyznaje się do zarzutów. Złożył wyjaśnienia, wykluczając swój udział w którymkolwiek z przestępstw. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia. Akt oskarżenia przeciwko Antoniemu L. to część większego śledztwa. Do tej pory w sprawie nadużyć w szkole oskarżono 66 osób. To rzekomi absolwenci i pośrednicy. 26 osób zostało już skazanych prawomocnymi wyrokami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin szkoła świadectwo łapówki
ZAMI
Michał
biuras
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ZAMI
ZAMI (3 stycznia 2014 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkoły dalej działają ale pod szyldem ,, AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI " Jej wiceprezes jest teraz prezesem, skarbnik - ten sam, wiceprezes nieznany. Prowadzą dalej szkoły a kuratorium lubelskie im bardzo pomaga. PIĘKNA POLSKA RZECZYWISTOŚC.

Rozwiń
Michał
Michał (2 stycznia 2014 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Za te  przekręty do 15 lat a za zabicie sześciu osób przy pomocy bmw do 12 lat...

Mamy raj dla rabusiów i morderców.

Oj pomyłka, raj tylko dla morderców... bo za rabowanie zbyt wysokie wyroki.

Rozwiń
biuras
biuras (2 stycznia 2014 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Za te  przekręty do 15 lat a za zabicie sześciu osób przy pomocy bmw do 12 lat...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!