niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Światowe Dni Młodzieży w Lublinie. Oddaj krew, zarejestruj się jako dawca szpiku

Dodano: 2 lipca 2016, 10:52
Autor: aa

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Oddaj krew lub zgłoś się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego – zachęcają organizatorzy wydarzeń diecezjalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży w Lublinie. Będzie można to zrobić 22 lipca na pl. Zamkowym i 23 lipca na Arenie Lublin.

– Mówimy dużo o miłości i modlimy się. To będzie bardzo widoczne na Światowych Dniach Młodzieży – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator spotkania pt. Arena Młodych na lubelskim stadionie. – Chcemy pójść krok dalej i kształtować w młodych postawę miłosierdzia, o której mówi papież. Chcemy aby oddawali krew i rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku.

– Wakacje to dla krwiodawstwa trudny czas – przyznaje lek. med. Małgorzata Orzeł z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Pacjentów nie jest mniej, ale mniej jest dawców. Lato to czas urlopów. Uczniowie i studenci zgłaszają się do nas o wiele rzadziej.

Nie wszystkim chętnym krew udaje się oddać za pierwszym razem. Jedną z osób, która już dwukrotnie chciała to zrobić jest Paulina Mróz (na zdjęciu).

– Ostatnim razem nie mogłam, bo od czasu zabiegu chirurgicznego, który przechodziłam, minął zbyt krótki czas – opowiada Paulina. I zapewnia: To, że dwa razy zostałam sklasyfikowana i nie pobrano ode mnie krwi wcale mnie nie zniechęca. Wręcz przeciwnie. Jeszcze bardziej mi zależy, by w końcu komuś pomóc.

– Dzień wcześniej należy wypić sporą ilość płynów. W miarę możliwości trzeba być też wyspanym i po lekkim śniadaniu – tłumaczy lek. med. Dorota Zaborska-Olejnik z RCKiK w Lublinie. – Nigdy nie można być na czczo. Oddanie krwi to duży wysiłek energetyczny.

Medycy zachęcają też aby się rejestrować jako potencjalni dawcy komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego.

– Szpik regeneruje się bardzo szybko. Zdrowy dorosły człowiek może bezpiecznie podzielić się swoim szpikiem nie narażając się na jakąkolwiek utratę zdrowia – zapewnia dr Orzeł. I przyznaje, że sama była zaskoczona, że najmłodszym dawcą rodzinnym szpiku kostnego dla swojego rodzeństwa w lubelskim szpitalu było 11-miesięczne niemowlę. – Jeśli dawcą szpiku może być małe dziecko to tym bardziej może nim zostać dorosła osoba – podkreśla.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!