Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2015 r.
19:46

System Zarządzania Ruchem w Lublinie. Jak to działa? (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
39 30 A A

Jeszcze kilka dni poczekamy na to, aż uliczne wyświetlacze zaczną informować nas o korkach i wskazywać szybszą trasę, a nowa strona internetowa ostrzeże o utrudnieniach. W przyszłym tygodniu ma się zakończyć procedura przejęcia przez miasto Systemu Zarządzania Ruchem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– System jest dostępny i uruchomiony – informuje Dawid Klempka, dyrektor kontraktu w firmie Qumak, która za 28 mln zbudowała na zlecenie miasta sieć zarządzającą ruchem. Teraz piłeczka jest po stronie Zarządu Dróg i Mostów, który musi sprawdzić, czy zlecenie wykonano poprawnie. Bez tego nie ma mowy o oficjalnym przejęciu systemu. – Spodziewamy się, że będzie to w tym roku, jeszcze przed świętami – mówi Andrzej Matacz, naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem.

Wtedy też na stronie csr.lublin.eu zaczną się pojawiać informacje o tym, gdzie są korki i jak je ominąć. A 10 tablic świetlnych nad jezdniami pokaże szacunkowy czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. Działać mają też inne bajery, jak choćby wydłużanie zielonego światła spóźnionym autobusom i trolejbusom.

Jednak główną zaletą ma być większa płynność ruchu na głównych arteriach. Na pełne efekty jeszcze poczekamy. Cała machina działa na bazie danych o tym co działo się kiedyś, które pozwalają ocenić, co może się zdarzyć za chwilę. Ale żeby mieć takie „wspomnienia” system musi się jeszcze „nauczyć” miasta. A przedświąteczny okres jest ponoć do takiej nauki nienajlepszy.

– Wystarczy wyprzedaż w dowolnym centrum handlowym a ten ruch rozkładanam się inaczej – wyjaśnia Martyna Abendrot, prezes spółki Star ITS pracującej przy budowie systemu. Dlatego zasadnicza nauka zacznie się nieco później, a zalety mamy odczuć wiosną.

Dane zbierane są z umieszczonych w jezdni czujników i kilkuset wiszących nad ulicami kamer. Stąd obraz trafia do analizujących informacje komputerów. Te jednak nie są pozostawione same sobie. Ich pracę obserwują dyspozytorzy nowo utworzonego Centrum Sterowania Ruchem.

– Mogą sobie w każdej chwili podejrzeć skrzyżowanie – mówi Abendrot. Są też w stanie zmienić treść komunikatów na wyświetlaczach, a także „wtrącić się” w działanie urządzeń i jednym dodać zielonego światła, a innym go odjąć. Ma to jednak swoje granice, bo gdyby działania któregoś z nich miały stworzyć zagrożenie, to sygnalizatory na danym skrzyżowaniu wypowiedzą mu posłuszeństwo i zaczną migać na pomarańczowo.

– Przewidujemy, że będzie trzech dyspozytorów pracujących od godz. 6 do 18 – zapowiada Matacz. W innych porach komputery mają działać samodzielnie.

Ratusz zapowiada rozbudowę systemu o kolejne skrzyżowania. – Planujemy go na ponad trzydziestu – deklaruje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Konkretny termin nie jest wskazany, miałoby to nastąpić do roku 2018.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:40
Tragedia.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 10:39
ma ktoś link do systemu/stronki z mapą i ruchem. Szukam i nie widzę lub nie umiem znaleźć....:(
Avatar
gość / 18 grudnia 2015 o 15:01

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na buspas?

Kiedyś tym prawym pasem wszyscy przejeżdżali bezkolizyjnie i osobówki i autobusy. A teraz co mamy ? Korek aż do Tymiankowej i dłuższy. Autobusy które jadą nie buspasem ale normalnie w ul Armi K muszą stać w tym korku.

A buspas pusty !!!! raz na kilkanaście-dziesiąt minut przejedzie autobus.

Żaden system nie usprawni ruchu jak urzędnicy sami będą utrudniać ruch na ulicach swoimi ***** decyzjami. Pieniądze wyrzucone w błoto.

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na b... rozwiń

Avatar
aaaa / 18 grudnia 2015 o 14:29

A co na to Petru?

Jarek pozwolił się o to zapytać ?

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:19
To nie wiele wniesie w poprawę płynności ruchu. Brakuje dróg i to jest problem . Jak stałem na Poniatowskiego, Sowińskiego, Głebokiej, a koledzy na innych tak samo zakorkowanych ulicach tak stał będę. Szkoda póki co kasy w ten system ładowac. Tymczasem władze miasta zachęcają do poruszania się MPK podwyższając cenę biletów.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 12:42
sd - jak jesteś taki cwaniak to wyjedź w szczycie z bocznych uliczek w Nowy Świat. Ja tamtędy jeżdżę i gdyby nie uprzejmość innych kierowców to stabym do u.. śmierci.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:54

OD WŁĄCZENIA tego systemu NIE DA SIĘ "PŁYNNIE" SKRĘCIĆ W LEWO Z KRAŚNICKIEJ W GŁĘBOKĄ. Lewoskręt puszcza 3-4 samochody, kiedyś to było ok. 10 i nie korkował się skrzyżowanie przez to, bo samochody skręcające w lewo zajmują pas do jazdy na wprost bo nie mogą się wbić na pas w lewo. LIPA LIPA LIPA! A ZWŁASZCZA W GODZ. 16-17.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

rozwiń
Avatar
sd / 18 grudnia 2015 o 11:38

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w korku w godzinach  7-8 i 15-18, i tak od 5 lat, ale rozumiem. że najwazniejszy był stadion, basen, CSK, a nie obywatele!

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w k... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
Tyle kasy wydanej na ten system a korki większe niż były :] juz lepiej było przeznaczyc te pieniądze na przebudowe dróg tak żeby było jak najwiecej bezkolizyjnych rozwiązań to faktycznie zmiejszyłoby korki.
Avatar
dddd / 18 grudnia 2015 o 09:16

A co na to Petru?

Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:40
Tragedia.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 10:39
ma ktoś link do systemu/stronki z mapą i ruchem. Szukam i nie widzę lub nie umiem znaleźć....:(
Avatar
gość / 18 grudnia 2015 o 15:01

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na buspas?

Kiedyś tym prawym pasem wszyscy przejeżdżali bezkolizyjnie i osobówki i autobusy. A teraz co mamy ? Korek aż do Tymiankowej i dłuższy. Autobusy które jadą nie buspasem ale normalnie w ul Armi K muszą stać w tym korku.

A buspas pusty !!!! raz na kilkanaście-dziesiąt minut przejedzie autobus.

Żaden system nie usprawni ruchu jak urzędnicy sami będą utrudniać ruch na ulicach swoimi ***** decyzjami. Pieniądze wyrzucone w błoto.

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na b... rozwiń

Avatar
aaaa / 18 grudnia 2015 o 14:29

A co na to Petru?

Jarek pozwolił się o to zapytać ?

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:19
To nie wiele wniesie w poprawę płynności ruchu. Brakuje dróg i to jest problem . Jak stałem na Poniatowskiego, Sowińskiego, Głebokiej, a koledzy na innych tak samo zakorkowanych ulicach tak stał będę. Szkoda póki co kasy w ten system ładowac. Tymczasem władze miasta zachęcają do poruszania się MPK podwyższając cenę biletów.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 12:42
sd - jak jesteś taki cwaniak to wyjedź w szczycie z bocznych uliczek w Nowy Świat. Ja tamtędy jeżdżę i gdyby nie uprzejmość innych kierowców to stabym do u.. śmierci.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:54

OD WŁĄCZENIA tego systemu NIE DA SIĘ "PŁYNNIE" SKRĘCIĆ W LEWO Z KRAŚNICKIEJ W GŁĘBOKĄ. Lewoskręt puszcza 3-4 samochody, kiedyś to było ok. 10 i nie korkował się skrzyżowanie przez to, bo samochody skręcające w lewo zajmują pas do jazdy na wprost bo nie mogą się wbić na pas w lewo. LIPA LIPA LIPA! A ZWŁASZCZA W GODZ. 16-17.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

rozwiń
Avatar
sd / 18 grudnia 2015 o 11:38

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w korku w godzinach  7-8 i 15-18, i tak od 5 lat, ale rozumiem. że najwazniejszy był stadion, basen, CSK, a nie obywatele!

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w k... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
Tyle kasy wydanej na ten system a korki większe niż były :] juz lepiej było przeznaczyc te pieniądze na przebudowe dróg tak żeby było jak najwiecej bezkolizyjnych rozwiązań to faktycznie zmiejszyłoby korki.
Avatar
dddd / 18 grudnia 2015 o 09:16

A co na to Petru?

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 19

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!