piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

"Szacunek na mieście": Neon nie zawiśnie, bo będzie rozpraszał kierowców?

Dodano: 28 sierpnia 2016, 16:08
Autor: Dominik Smaga

Nic może nie wyjść z planów zawieszenia neonu „Szacunek na mieście” na wiadukcie kolejowym nad Drogą Męczenników Majdanka. Sprawa trafiła na kolejne biurka, tym razem do Zarządu Dróg i Mostów, który głowi się, czy napis nie rozproszy kierowców

Samo wykonanie i montaż neonu – jak twierdzi pomysłodawca – będzie sprawą prostą i zajmie mniej więcej dwa tygodnie. O wiele dłużej zajmuje uzyskanie pozwolenia na taką instalację. Zgodę musi dać właściciel wiaduktu, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, a to jeszcze nie wszystko.

O zgodę chcieli być spytani również dzielnicowi radni z Bronowic, których mocno oburzyła (nie tylko ich) pierwotna wersja napisu, a w zasadzie napisów, bo początkowo planowano nie jeden, a dwa neony.
Jadących od centrum witać miał „Szacun na dzielni”, a jadących od Lotniczej „Szacun na mieście”. Zniesmaczeni poczuli się też dzielnicowi radni z Kośminka.

W końcu radnych udobruchano tym, że zostanie jeden napis, ten od Bronowic i nie ze słowem „szacun”, a „szacunek”. Kompromis poparł m.in. zastępca prezydenta oraz szef miejskiego Wydziału Kultury i z takim błogosławieństwem sprawa trafiła do kolejarzy.

Zakład Linii Kolejowych w Lublinie skierował sprawę do podległego prezydentowi Zarządu Dróg i Mostów. Informuje w nim, że „udzielił odpowiedzi negatywnej” powołując się na przepis, który nie pozwala wieszać na wiaduktach kolejowych „w obrębie pasa drogowego” jakichkolwiek reklam. Ale skoro napis wcale nie będzie reklamą i ma poparcie władz miasta, to kolej „prosi o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości umieszczenia neonu”.

Odpowiedzi z miasta jeszcze nie ma. – Zapoznajemy się z całą dokumentacją – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Analizujemy tę sprawę pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Neon byłby informacją umieszczoną nad jezdnią, a nie związaną bezpośrednio z ruchem drogowym, jak choćby nasze tablice, na których możemy np. wyświetlić komunikat „Uwaga, utrudnienia na al. Tysiąclecia”.

Pomysłodawcą neonu jest Szymon Pietrasiewicz z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” działającej w ramach Centrum Kultury. Tego, czy napis rzeczywiście na wiadukcie zawiśnie nie jest wcale pewien. – Sprawa jest po stronie Zarządu Dróg i Mostów – mówi Pietrasiewicz.

Czytaj więcej o: Szymon Pietrasiewicz Rewiry neon
bek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bek
bek (29 sierpnia 2016 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
od kiedy brudy z bronowic maja szacun na miescie hehe to chyba ich niedoscigniete marzenie chcieli by byc szanowana dzielnica no ale co mam burkom powiedziec trza bylo sie na srodmiesciu urodzic a nie teraz plakac
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak czytam te hejtowe komentarze to wiem, że Lublin już na zawsze zostanie zaściankiem o niskich aspiracjach. Tu ludzie rozumieją tylko proste przekazy i komunikaty, tylko takie, które nie potrzebują wysiłku intelektualnego. Tu zawsze będą niskie zarobki i wschodnia bieda bo ludzie boją się wszystkiego co nowe, nietuzinkowe, wymagające myślenia. Do Lublina nie przyjedzie większy biznes bo tu ludzie boją się i nie potrafią zrozumieć zwykłego neonu. Niestety Lublin i Lubelszczyznę w przeciwieństwie do miast z zachodu Polski zamieszkują przeważnie ludzie prości z podejściem a po co to nam bo ja tego nie rozumiem albo tego się nie da, tamtego nie można. Tak. Pozostaniecie prostymi biedakami ciułaczami.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szacun dla urzędników.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rewelacyjna "inicjatywa"! Proponuję jednak żeby Pan Szymon powiesił taki neon na swoim balkonie za swoje pieniądze.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 06:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tandeta dumnie kroczy przed rozumem ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!