wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Szansa na zniżki w opłatach za przedszkola dla rodzin wielodzietnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 sierpnia 2012, 21:58
Autor: Dominik Smaga

Około 1400 dzieci w naszym mieście jest zainteresowanych planowaną ulgą<br />
 (sxc)
Około 1400 dzieci w naszym mieście jest zainteresowanych planowaną ulgą
(sxc)

Rodziny wielodzietne mogą zapłacić mniej za miejskie przedszkola. Ulgi obowiązywałyby od stycznia 2013 r. i dotyczyły ponad 1400 dzieci.

Ulgi dotyczyłyby opłat za czas pobytu dziecka w placówce powyżej darmowej, pięciogodzinnej podstawy. Każda dodatkowa godzina kosztuje teraz 1,50 zł. O tym, jak duże będą zniżki, zdecyduje Rada Miasta. Ratusz przygotował cztery warianty ulg. – Traktujemy je jako propozycję dla radnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Pierwszy wariant mówi, że za drugie dziecko trzeba by płacić połowę stawki (75 gr), a za trzecie i każde kolejne zniżka wynosiłaby 75 proc. (opłata wynosiłaby 38 gr). Drugi wariant daje 25 proc. na drugie dziecko (1,13 zł), ale trzecie i każde kolejne byłoby zwolnione z opłat.

Trzecia wersja to 25 proc. zniżki (opłata 1,13 zł) na drugie dziecko i 50 proc. na trzecie i każde kolejne (opłata 75 gr). Najdalej idzie wariant czwarty z 75 proc. zniżki, czyli zaledwie 38 gr za drugie dziecko i zerową stawką za trzecie i kolejne.

Ta ostatnia propozycja najbardziej uszczupliłaby przychody przedszkoli. – Szacujemy to na kwotę 580 tys. zł rocznie – mówi Barbara Czołowska, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Pierwszy wariant to koszt 390 tys. zł drugi – 216 tys. zł, a trzeci – 200 tys. zł rocznie.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się najwcześniej we wrześniu. Wcześniej sprawą zajmie się Komisja ds. Rodziny działająca w Radzie Miasta. A jej szefowa, Jadwiga Mach (klub PiS) nie ukrywa, że chce jak największych ulg. – Poprzez odpowiednią politykę wobec rodzin możemy oczekiwać, że więcej osób zdecyduje się na drugie, trzecie i kolejne dziecko – podkreśla Mach.

Od roku rodzice mający trójkę lub więcej dzieci nie mogą korzystać ze zwolnienia z opłat za przedszkola. Wojewoda uznała ulgę za niezgodną z konstytucją. To samo prawnicy wojewody twierdzili, unieważniając ulgi uchwalone przez Świdnik, który odwołał się od tej decyzji i ostatecznie wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. – To pozwala nam przystąpić do prac nad zniżkami – mówi Żuk. Ratusz podaje, że od września 664 rodziny poślą od miejskich przedszkoli dwoje, a 30 rodzin troje dzieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
AntyPoPiS
Krzysztof
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

AntyPoPiS
AntyPoPiS (2 sierpnia 2012 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już dawno powinni pomagać rodzinom z dziećmi! nie potrzeba do tego decyzji sądów!
Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (2 sierpnia 2012 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieci rodzą się zwykle pojedynczo, i nie co roku. Więc aby mieć 3 dzieci równocześnie w przedszkolu to trzeba mieć bliźniaki, a potem szybko następne. No to wtedy się załapią na 1 rok zniżki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!