wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

"Szanuj życie!". Nowa kampania inspekcji pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2010, 15:38

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kampanię "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na placach budowy. To tutaj dochodzi do najtragiczniejszych w skutkach wypadków przy pracy.

51-letni robotnik podczas montażu szalunków na budowie w Bogdance spadł z wysokości ok. 7,5 metra. Zmarł po przewiezieniu do szpitala. 37-letni mężczyzna pracując na rusztowaniu, spadł z wysokości 14,5 metra. Poniósł śmierć na miejscu. To dwa przykłady wypadków, do których doszło w tym roku na lubelskich budowach. W obu przyczyną śmierci robotników były obrażenia poniesione w wyniku upadku z wysokości.

– Upadki z wysokości podczas prac budowlanych to najczęstsze wypadki przy pracy z którymi mamy do czynienia – mówi Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie. – W ubiegłym roku w wypadkach zbadanych przez inspektorów zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 420 osób. Co czwarta ofiara śmiertelna była zatrudniona w branży budowlanej.

Sezon na prace budowlane trwa. Dlatego 22 września ruszyła ogólnopolska kampania pod hasłem "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Do 4 października w telewizji i radiu emitowane będą spoty pokazujące jak tragiczne mogą być skutki wypadków na budowach.

– Chcemy zwiększyć świadomość szefów firm budowlanych i robotników pracujących na wysokości. Wypadki to bowiem skutek nie tylko braku wiedzy, ale też nonszalancji ludzi – dodaje Sudoł.

W całym 2009 roku na Lubelszczyźnie ok. 3 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Najczęściej do wypadków dochodziło właśnie podczas prac budowlanych (51 osób poszkodowanych). Na lubelskich budowach zdarzyło się 6 wypadków śmiertelnych, 10 ciężkich i 16 lekkich. – Z tego aż 25 wypadków to upadki z wysokości – mówi Anna Smolarz z OIP Lublin. – Natomiast w tym roku mieliśmy już 3 wypadki śmiertelne i jeden ciężki.

Brak profesjonalizmu, niską świadomość zagrożenia, brak oceny ryzyka zawodowego i złą organizację pracy wskazują kontrolerzy jako najczęstsze przyczyny wypadków. Do tego dochodzi brak niezbędnych zabezpieczeń, szczególnie przy pracach na wysokości i elementarnych środków ochrony osobistej np. linek i szelki bezpieczeństwa. Zgubny jest też pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i poleceń przełożonych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!