Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2011 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Szczeklik dostanie 400 tys. zł za niesłuszny areszt

0 19 A A
Władysław Szczeklik dziś przed sądem (Fot. Maciej Kaczanowski)
Władysław Szczeklik dziś przed sądem (Fot. Maciej Kaczanowski)

Do 400 tys. zł podwyższył sąd zadośćuczynienie przyznane Władysławowi Szczeklikowi za niesłuszne aresztowanie. To dwukrotnie więcej niż zasądził sąd pierwszej instancji i rekord w takich sprawach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jestem zadowolony z tego wyroku – stwierdził Szczeklik po wyjściu z sądowej sali. – Sąd Apelacyjny bardziej wrażliwie spojrzał na moją sytuację. To już 10 lat mojej walki w sądach. Teraz mówię sobie "spocznij”. Czas rozpocząć nowe życie.

Poprzednia zasądzona kwota była o połowę niższa. Sąd Okręgowy w Lublinie w ub. roku przyznał byłemu już policjantowi 200 tys. zł.

Szczeklik domagał się ponad 800 tys. zł za wszystkie krzywdy związane z kilkuletnim śledztwem i procesem. Twierdził, że odbiło się to na jego zdrowiu i życiu rodzinnym. Ale sędziowie uznali, że może dochodzić roszczeń jedynie za pięciomiesięczny pobyt w areszcie.

W. Szczeklik został aresztowany w grudniu 2001 r. Był wówczas komendantem policji w Białej Podlaskiej z widokami na objęcie stanowiska komendanta wojewódzkiego w Lublinie.

Prokuratura oskarżyła go, że pod koniec lat 90. – jeszcze jako szef lubelskiego wydziału zwalczającego przestępstwa gospodarcze – brał łapówki od Pawła P., właściciela jednego z lombardów w Lublinie. W zamian miał przekazywać mu informacje o działaniach policji.

Szczeklik wyszedł na wolność po pięciu miesiącach. Zbierał dowody świadczące o niewinności. Po siedmiu latach został uniewinniony, ale jego życie legło w gruzach. Sąd Okręgowy w Lublinie wytknął prokuraturze, że prowadziła śledztwo w sposób tendencyjny, urągający zasadom rzetelnego procesu.

Potem przyszedł czas na walkę o zadośćuczynienie. Szczeklik odwołał się od wyroku Sądu Okręgowego, zasądzającego mu 200 tys. zł. Na rozprawie przed Sądem Apelacyjnym chciał, żeby Skarb Państwa zrekompensował mu premie, które utracił, zwrócił to, co Szczeklik wydał na adwokatów i przede wszystkim wypłacił wyższe zadośćuczynienie.

Apelacja okazała się częściowo skuteczna. – Zasądzone zadośćuczynienie przez Sąd Okręgowy było zbyt niskie – uzasadniał wyrok sędzia Wojciech Zaręba. – Pomówionym o przestępstwo został policjant, który od 25 lat walczył z przestępczością.

Po uniewinnieniu W. Szczeklik nie wrócił do kierowania komendą i przeszedł na emeryturę. Zapowiada, że to już koniec jego sądowych batalii.

– Muszę przystosować się do nowej sytuacji, nie chcę już dalej walczyć – mówi.
Szczeklika wspierała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Zasądzone zadośćuczynienie jest wysokie – mówi Barbara Grabowska, która pilotowała sprawę ze strony Fundacji.

– To orzeczenie może być swojego rodzaju precedensem i wyznacznikiem dla innych sądów, pokazującym, że można przyznać taką kwotę za niesłuszne aresztowanie.
ZAPŁACIMY ZA BŁĘDY PROKURATORÓW

Odszkodowanie dla Władysława Szczeklika wypłaci Skarb Państwa. Prokuratorom, którzy w tej sprawie przesłuchiwali i oskarżali, do tej pory włos z głowy nie spadł. W ostatnich latach zrobili kariery.

Cezary Pakuła z prokuratury rejonowej przeszedł do okręgowej, gdzie został naczelnikiem wydziału śledczego. Maciej Florkiewicz awansował do Prokuratury Krajowej.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wojtek / 3 lutego 2011 o 10:44
Ale nie można wypowiedzieć się na łamach Dziennika Wschodniego , bo się dba o prestiż tych co są nie uczciwi i nie sprawiedliwi .Poprostu jest cenzura . AQ przecież tam nie były wymienione zadne nazwiska . Gratuluję podejścia .
Avatar
DD / 1 lutego 2011 o 16:18
Cytat Gazety "...Kiedy akt oskarżenia przeciwko Szczeklikowi trafił do sądu, przesłuchiwany wcześniej przez Pakułę pracownik lombardu odwołał swoje zeznania. Oświadczył wprost, że prokuratorzy w zamian za fałszywe zeznania obiecali mu nadzwyczajne złagodzenie kary w innych jego sprawach....

Więcej... http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,5566402.html#ixzz1CiYLvZKM:
Za składanie fałszywych zeznań,
art. 18 par. 2 k.k. w zw. z art. 233 par. 1 k.k.).

Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.

§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.
Art. 233. KK: § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To jak Popełnili przestępstwo czy nie.
Cytat Gazety "...Kiedy akt oskarżenia przeciwko Szczeklikowi trafił do sądu, przesłuchiwany wcześniej przez Pakułę pracownik lombardu odwołał swoje zeznania. Oświadczył wprost, że prokuratorzy w zamian za fałszywe zeznania obiecali mu nadzwyczajne złagodzenie kary w innych jego sprawach....

Więcej... http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,5566402.html#ixzz1CiYLvZKM:
Za składanie fałszywych zeznań,
art. 18 par. 2 k.k. w zw. z art. 233 par. 1 k.k.).

Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawst... rozwiń
Avatar
odszkodowanie / 1 lutego 2011 o 11:29
Panie Szczeklik złóż Pan pozew do sądu przeciwko tym dwóm prokuratorom o odszkodowanie następne 400 tys.za utratę zdrowia,bo po tych przejściach stracił Pan kilka lat życia,życzę zdrowia.
Avatar
donald premier / 1 lutego 2011 o 11:20
[quote name='kawal' timestamp='1296552812' post='431458']
Dlaczego my podatnicy mamy za czyjeś błędy płacić??????????
[/quote]

Zapytaj o to prokuratora generalnego, ta jemu podlegają prokuratorzy którzy wchodzą w układy polityczno-biznesowe-prawnicze zawiązujące się w małych pipidówach, którzy gnoją niewygodnych dla nich ludzi.
Avatar
tip top / 1 lutego 2011 o 10:37
do dziennika wschodniego- szanowna redakcjo może umieścilibyście zdjęcia tych wspaniałych prokuratorów na swojej stronce!!!!! Wstyd,że tacy ludzie jeszcze robią kariery w prokuraturach. Szary obywatel musi za to wszystko zapłacić.
Avatar
kawal / 1 lutego 2011 o 10:33
Dlaczego my podatnicy mamy za czyjeś błędy płacić??????????
Avatar
yar / 31 stycznia 2011 o 23:05
Zgadzam się ze wszystkimi, którzy każą napiętnować tych "prokuratorów". Nie wiem czy dziennik to potrafi, ale jezeli tak, to opisać te kanalie. Chociaż nie będą chcieli rozmawiać, to zrobić im reklamę w otoczeniu, u sąsiadów, i co najważniejsze w organach, w których pracują. O ile sami nie są organem, wiecie o jaki chodzi.
Avatar
polak / 31 stycznia 2011 o 22:15
Ktoś nakręcał sprawę Szczeklika dla własnych korzyści.Kto na tym skorzystał?
Czy policjanci ktOrzy prowadzili tą sprawę?
Czy prokuratorzy którzy nadzorowali?
Kto ich ustawił,kto z urzędu sprawił,że policjanci i prokuratorzy skorzystali z sugestii.
Policjanci i prokuratorzy zostali docenieni i awansowani.
Przez kogo?
System jest bezimienny.W tym systemie jest człowiek związany z policją,prokuraturą który ma się dobrze i dotąt ma wpływ na działanie policji ,prokuratury i sądu.
To przez tego człowieka wpływy z podatków zamiast na płace w policji przeznaczane są na odszkodowania.
Ktoś nakręcał sprawę Szczeklika dla własnych korzyści.Kto na tym skorzystał?
Czy policjanci ktOrzy prowadzili tą sprawę?
Czy prokuratorzy którzy nadzorowali?
Kto ich ustawił,kto z urzędu sprawił,że policjanci i prokuratorzy skorzystali z sugestii.
Policjanci i prokuratorzy zostali docenieni i awansowani.
Przez kogo?
System jest bezimienny.W tym systemie jest człowiek związany z policją,prokuraturą który ma się dobrze i dotąt ma wpływ na działanie policji ,prokuratury i sądu.
To przez tego człowieka... rozwiń
Avatar
mosquito / 31 stycznia 2011 o 22:02
[quote name='alal' timestamp='1296497442' post='431210']
ja się na to nie zgadzam abym płaciła za nieudacznictwo praśnych prokuratorów nieudaczników .Wstyd takiemu państwu .Takie postępowanie zabije we mnie patriotyzm .Cisna się najgorsze przekleństwa na usta .
[/quote]
Ty się nie dnerwuj ale oni po tej sprawie awansowali.
Avatar
bicz / 31 stycznia 2011 o 22:00
DLACZEGO TE HIENY KTÓRE WSADZIŁY SZCZEKLIKA NIE SIEDZĄ,JAK ŚMIE TEN PROKURATOR KTÓRY GO WROBIŁ JESZCZE PRACOWAĆ NA STANOWISKU PROKURATORSKIM,WYWALIĆ NIE DAJĄC MOŻLIWOŚCI PRZEJŚCIA W STAN SPOCZYNKU I SPRAWIEDLIWIE OSĄDZIĆ,NIECH POCZUJE TO CO SZCZEKLIK.
Avatar
Wojtek / 3 lutego 2011 o 10:44
Ale nie można wypowiedzieć się na łamach Dziennika Wschodniego , bo się dba o prestiż tych co są nie uczciwi i nie sprawiedliwi .Poprostu jest cenzura . AQ przecież tam nie były wymienione zadne nazwiska . Gratuluję podejścia .
Avatar
DD / 1 lutego 2011 o 16:18
Cytat Gazety "...Kiedy akt oskarżenia przeciwko Szczeklikowi trafił do sądu, przesłuchiwany wcześniej przez Pakułę pracownik lombardu odwołał swoje zeznania. Oświadczył wprost, że prokuratorzy w zamian za fałszywe zeznania obiecali mu nadzwyczajne złagodzenie kary w innych jego sprawach....

Więcej... http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,5566402.html#ixzz1CiYLvZKM:
Za składanie fałszywych zeznań,
art. 18 par. 2 k.k. w zw. z art. 233 par. 1 k.k.).

Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.

§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.
Art. 233. KK: § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To jak Popełnili przestępstwo czy nie.
Cytat Gazety "...Kiedy akt oskarżenia przeciwko Szczeklikowi trafił do sądu, przesłuchiwany wcześniej przez Pakułę pracownik lombardu odwołał swoje zeznania. Oświadczył wprost, że prokuratorzy w zamian za fałszywe zeznania obiecali mu nadzwyczajne złagodzenie kary w innych jego sprawach....

Więcej... http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,5566402.html#ixzz1CiYLvZKM:
Za składanie fałszywych zeznań,
art. 18 par. 2 k.k. w zw. z art. 233 par. 1 k.k.).

Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawst... rozwiń
Avatar
odszkodowanie / 1 lutego 2011 o 11:29
Panie Szczeklik złóż Pan pozew do sądu przeciwko tym dwóm prokuratorom o odszkodowanie następne 400 tys.za utratę zdrowia,bo po tych przejściach stracił Pan kilka lat życia,życzę zdrowia.
Avatar
donald premier / 1 lutego 2011 o 11:20
[quote name='kawal' timestamp='1296552812' post='431458']
Dlaczego my podatnicy mamy za czyjeś błędy płacić??????????
[/quote]

Zapytaj o to prokuratora generalnego, ta jemu podlegają prokuratorzy którzy wchodzą w układy polityczno-biznesowe-prawnicze zawiązujące się w małych pipidówach, którzy gnoją niewygodnych dla nich ludzi.
Avatar
tip top / 1 lutego 2011 o 10:37
do dziennika wschodniego- szanowna redakcjo może umieścilibyście zdjęcia tych wspaniałych prokuratorów na swojej stronce!!!!! Wstyd,że tacy ludzie jeszcze robią kariery w prokuraturach. Szary obywatel musi za to wszystko zapłacić.
Avatar
kawal / 1 lutego 2011 o 10:33
Dlaczego my podatnicy mamy za czyjeś błędy płacić??????????
Avatar
yar / 31 stycznia 2011 o 23:05
Zgadzam się ze wszystkimi, którzy każą napiętnować tych "prokuratorów". Nie wiem czy dziennik to potrafi, ale jezeli tak, to opisać te kanalie. Chociaż nie będą chcieli rozmawiać, to zrobić im reklamę w otoczeniu, u sąsiadów, i co najważniejsze w organach, w których pracują. O ile sami nie są organem, wiecie o jaki chodzi.
Avatar
polak / 31 stycznia 2011 o 22:15
Ktoś nakręcał sprawę Szczeklika dla własnych korzyści.Kto na tym skorzystał?
Czy policjanci ktOrzy prowadzili tą sprawę?
Czy prokuratorzy którzy nadzorowali?
Kto ich ustawił,kto z urzędu sprawił,że policjanci i prokuratorzy skorzystali z sugestii.
Policjanci i prokuratorzy zostali docenieni i awansowani.
Przez kogo?
System jest bezimienny.W tym systemie jest człowiek związany z policją,prokuraturą który ma się dobrze i dotąt ma wpływ na działanie policji ,prokuratury i sądu.
To przez tego człowieka wpływy z podatków zamiast na płace w policji przeznaczane są na odszkodowania.
Ktoś nakręcał sprawę Szczeklika dla własnych korzyści.Kto na tym skorzystał?
Czy policjanci ktOrzy prowadzili tą sprawę?
Czy prokuratorzy którzy nadzorowali?
Kto ich ustawił,kto z urzędu sprawił,że policjanci i prokuratorzy skorzystali z sugestii.
Policjanci i prokuratorzy zostali docenieni i awansowani.
Przez kogo?
System jest bezimienny.W tym systemie jest człowiek związany z policją,prokuraturą który ma się dobrze i dotąt ma wpływ na działanie policji ,prokuratury i sądu.
To przez tego człowieka... rozwiń
Avatar
mosquito / 31 stycznia 2011 o 22:02
[quote name='alal' timestamp='1296497442' post='431210']
ja się na to nie zgadzam abym płaciła za nieudacznictwo praśnych prokuratorów nieudaczników .Wstyd takiemu państwu .Takie postępowanie zabije we mnie patriotyzm .Cisna się najgorsze przekleństwa na usta .
[/quote]
Ty się nie dnerwuj ale oni po tej sprawie awansowali.
Avatar
bicz / 31 stycznia 2011 o 22:00
DLACZEGO TE HIENY KTÓRE WSADZIŁY SZCZEKLIKA NIE SIEDZĄ,JAK ŚMIE TEN PROKURATOR KTÓRY GO WROBIŁ JESZCZE PRACOWAĆ NA STANOWISKU PROKURATORSKIM,WYWALIĆ NIE DAJĄC MOŻLIWOŚCI PRZEJŚCIA W STAN SPOCZYNKU I SPRAWIEDLIWIE OSĄDZIĆ,NIECH POCZUJE TO CO SZCZEKLIK.