poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Szef na trzy miesiące?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2002, 21:31

W niedzielę fotel przewodniczącego SLD opuści Grzegorz Kurczuk. Kto przejmie po nim władzę? Pewniakiem wydaje się Mirosław Złomaniec, prawa ręka ministra sprawiedliwości.

Jeszcze latem świeżo upieczony minister Kurczuk zapowiedział, że przed wyborami samorządowymi zrezygnuje z przewodzenia lubelskiej lewicy. – Ale koledzy nalegali, bym został. Obawiali się konfliktów. Dlatego postanowiłem odejść po wyborach – tłumaczył Kurczuk.
Miał to zrobić na przełomie roku. Tymczasem niespodziewanie zmienił decyzję i złoży rezygnację już w tę niedzielę.
Niedawno prezydent Aleksander Kwaśniewski ponaglał ministra Kurczuka. – Dwóch tak odpowiedzialnych zadań nie można dobrze wypełniać. Doba jest za krótka.
Kto zostanie nowym szefem? Kurczuk od kilku miesięcy powtarza, że czas na młodych. A liderzy, którzy się nie sprawdzili (testem były m.in. ostatnie wybory) powinni odejść. Tymczasem od dawna wiadomo że minister nie wyobraża sobie innego zastępcy niż Mirosław Złomaniec, jeden z wiceprzewodniczących partii, a jednocześnie wicemarszałek województwa.
Złomaniec, rocznik 53, w ostatnich wyborach samorządowych odpowiadał za kampanię wyborczą, której nie można uznać za udaną. Wystarczy przypomnieć tylko największe wpadki związane z wystawieniem kandydatów na radnych z kryminalną przeszłością. Na tym nie koniec. – Złomaniec jest największą przeszkodą w powstaniu koalicji SLD z PSL w sejmiku. A właśnie jego władze lewicy forsują na przyszłego marszałka województwa – mówią nieoficjalnie. Ten zaś, z przyczyn personalnych, nie jest do zaakceptowania przez lidera ludowców Zdzisława Podkańskiego.
Dlaczego zatem Złomaniec? Bo Kurczukowi jest potrzebna osoba całkowicie oddana, która będzie realizować jego politykę do wiosny, kiedy odbędzie się prawdziwy bój o przywództwo w partii. W marcu bowiem ma odbyć się zjazd wojewódzki, na którym wybrane zostaną nowe władze lubelskiego sojuszu na czteroletnią kadencję.
Na politycznej giełdzie wymieniane są jeszcze co najmniej dwa nazwiska: senatora Krzysztofa Szydłowskiego (rocznik 68) i byłego przewodniczącego sejmiku Marka Tęczy (rocznik 57). Ten ostatni związany jest z obozem prezydenta Kwaśniewskiego, czyli z tą częścią lewicy, która konkuruje z tzw. baronami (szefowie regionalni sojuszu, jednym z nich jest Kurczuk) i chce przejąć stery w partii. Walka idzie nie tylko o stołki szefów, ale także o ogromne wpływy, które pojawią się po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Jednak wydaje się, że w tę niedzielę obaj nie odważą się jeszcze wystartować. Jeśli już, to najwyżej Tęcza. – Sprawa jest już przesądzona. Szefem zostanie Złomaniec – komentują działacze sojuszu.
Ale z pewnością spróbują to zrobić na wiosnę. To oznacza, że w lubelskim SLD szykują się bardzo gorące i pełne napięć trzy miesiące.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!