wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Szerszy chodnik, ścieżka rowerowa, większy przystanek. Jak się zmieni al. Tysiąclecia po stronie dworca?

Dodano: 6 września 2016, 14:30
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Dopiero na przełomie września i października może się rozpocząć przebudowa al. Tysiąclecia po stronie dworca. Do tego czasu wstrzymany ma być remont chodnika i budowa ścieżki rowerowej po przeciwnej stronie ulicy, wzdłuż zamkowego wzgórza.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wcześniej Ratusz zapowiadał, że prace na przydworcowej części alei zaczną się na przełomie sierpnia i września. Dlaczego teraz podawany jest termin o miesiąc późniejszy? – Trochę czasu zajęły uzgodnienia projektu, ale już dobiegają końca – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.
Właśnie w wyniku tych uzgodnień utrzymano założenie, że jeden z trzech pasów ruchu na jezdni, która ma być odnowiona, zostanie przeznaczony dla komunikacji miejskiej. Zmieniono za to szerokość projektowanego chodnika i ścieżki rowerowej.

Między rondem przy Zamku a wjazdem na plac manewrowy dworca ścieżka będzie mieć 2 m szerokości. Prowadzona będzie przy jezdni, ale oddzielona od niej trawnikiem. Na tym odcinku zaprojektowano chodnik szeroki na 2,5 m, czyli o pół metra szczuplejszy niż to zapowiadano w wakacje.

Nie zmieniła się decyzja, że wcześniejszy przystanek, ten bliżej ronda, będzie zlikwidowany, a w zamian powiększy się ten bliżej Novej. Zmienia się za to szerokość chodnika biegnącego przy planowanej tu długiej zatoce przystankowej. Choć mowa była o 3 metrach, to metrów tych będzie ostatecznie 5 i nie odbije się to na szerokości ścieżki rowerowej. Cykliści będą mieć do dyspozycji 3 m. – Zdecydowaliśmy się w maksymalnym stopniu wykorzystać teren po stoiskach handlowych – wyjaśnia Kieliszek. Z ulicy zniknęły już niemal wszystkie budki.

To w miejscu straganów prowadzona ma być trasa dla rowerów, która za przejściem obok hali Nova schudnie o metr i przysunie się do jezdni, by rowerzyści i osoby idące na targowisko nie wchodzili sobie w drogę.

To, jak będzie wyglądać przebudowana al. Tysiąclecia już wiadomo.

– Wkrótce dokonamy oficjalnego zgłoszenia prac budowlanych. Realnie oceniając będą mogły się zacząć na przełomie września i października – mówi Kieliszek. Zastrzega też, ze do tego czasu nie zostaną dokończone prace przy chodniku wzdłuż przeciwnej jezdni między wyjazdem z pl. Zamkowego a al. Unii Lubelskiej, na którym to odcinku ma powstać również ścieżka rowerowa. – Prace w tym miejscu będą prowadzone równocześnie z tymi po stronie dworca.

Choć przebudowa przy dworcu zacznie się później, niż zapowiadało miasto, to Ratusz nadal podtrzymuje deklaracje co do terminu zakończenia robót. Został on wyznaczony na ostatni dzień listopada.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 września 2016 o 03:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto pokazało że dokonuje egzekucji na swojej domenie i, że mieści się w harmonogramie. Sam budynek Nova jest niczym dworzec tymczasowy, wszyscy czekamy na ogłoszenie nowego partnera najemcy i budowę nowoczesnego A symbolicznego budynku, który stanie w jej miejsce, tj. w miejsce Nova. I przyćmi halę targową Nova blaskiem swojej potęgi i chwały. Jak Kościoły Łaski. Jak Kredka i Ołówek. Jak Krzywa wieża w Pisie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2016 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy przeniesienie dworca pks pod dworzec kolejowy?? A zatem czy ten remont (uwzględniający dużo pieszych) ma sens?? Nie kwestionuje samego remontu, ALE jeśli ma docelowo zniknąć z tych okolic dworze autobusowy, to tak szerokie chodniki i mega długie przystanki raczej będą nie potrzebne w tej okolicy.
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2016 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze tych handlarzy papierosów wrzeszczących pod Novą mogliby ''wyprosić''. Naprawdę odpowiednie służby nie widzą problemu czy udają? niech sobie staną na targu jak tzw ''babcie z pietruszką'',a i tak jak ktoś chce kupić to trafi! po co ludzi nagabywać!!!?? to chyba karalne?
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2016 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja chcę budy spowrotem Lubiłam ten chłam Smród brud złodziei I pana Kazia z wàsem za budà
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2016 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ścieżka rowerowa w okolicy tak dużego przystanku mpk,będzie dochodziło do kolizji pieszszy-rowerzysta,czy ktoś miał nie równo pod sufitem jak to projektował/!Czy przewidziano stosowne miejsce dla handlarzy papierosami z ukrainy.Nasz policja nie daje sobie rady z tą patologią i chyba nie dożyję dnia że coś w tej sprawie się zmieni,mam 25 lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!