wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Szkielet Piłsudskiego i Kasztanki w Noc Kultury. Piłsudczycy: "To profanacja"

Dodano: 10 czerwca 2015, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Iluminacja w Noc Kultury
Iluminacja w Noc Kultury

Jest protest w sprawie iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, która była jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Kultury. Konny pomnik oświetlono tak, by przechodnie widzieli ludzki szkielet siedzący na szkielecie konia

Projekcja na pomniku Piłsudskiego na Kasztance była wykonana w technice mappingu z trójwymiarową iluzją. Dwa szkielety były tej nocy jednym z najchętniej fotografowanych obiektów na szlaku Nocy Kultury odbywającej się z 6 na 7 czerwca.

Ale nie wszystkim przypadło to do gustu. Iluminacja oburzyła lubelskich działaczy Związku Piłsudczyków.
– Jest to niesmaczne – mówił Tomasz Dyzma, szef Piłsudczyków w Lublinie w rozmowie z Polskim Radiem Lublin. – Uważamy to za profanację, ale też uważamy, że prawa autorskie zostały wykorzystane w sposób nieodpowiedni, bez zgody artysty.

Autorem pomnika jest Krzysztof Skóra, który opierał się na projekcie Jana Raszki z 1937 roku. Pomnik stanął na pl. Litewskim w roku 2001 r. mimo sprzeciwu wojewódzkiego konserwatora zabytków. Właśnie ze względu na ten sprzeciw obiekt ustawiono jako... powizorkę. Pomnik stanął na folii, stając się tym samym „obiektem niezwiązanym trwale z gruntem”, który można było postawić na 120 dni nie oglądając się na zgodę służb ochrony zabytków. Konserwator chcąc uniknąć zamieszania związanego z ewentualnym usuwaniem pomnika ostatecznie zgodził się na to, by został tu na stałe.

W sprawie tego, czy instalację świetlną można nazwać profanacją, Ratusz się nie wypowiada. Prezydent Lublina sprawy nie komentuje tłumacząc, że pomnika w Noc Kultury nie widział. Autorami pracy są Paweł Szarzyński i Robert Zając z Kolektywu kilku.com. W oficjalnym opisie wydarzenia możemy przeczytać, że praca opierała się na motywach Krzysztofa Wodiczki twórcy projekcji architektonicznych. Jedną z prac przywoływanego przez artystów Wodiczki była swastyka wyświetlana 30 lat temu na ambasadzie RPA w Londynie, co było protestem przeciw polityce apartheidu, czyli segregacji rasowej.

Iluminacja pomnika Piłsudskiego nie jest jedyną pracą, która w ostatnim czasie staje się powodem protestów kierowanych do Ratusza. W grudniu miejski radny PiS oczekiwał od prezydenta Lublina wyjaśnień w sprawie zorganizowanej w Centrum Kultury wystawy „Diabły”.

– W przeddzień Adwentu (...) Centrum Kultury promuje... diabła. Żeby tylko jednego, CK promuje wielu diabłów” – pisał Gawryszczak do prezydenta.

Prezydencki zastępca odpisał mu, że prawo nie pozwala Ratuszowi ingerować w program artystyczny Centrum Kultury i że wszelkie uwagi w tej sprawie radny powinien kierować do dyrektora CK.

SONDA
Liczba głosów: 884

Co sądzisz o iluminacji pomnika na placu Litewskim?

70.02 %
Podobała mi się
8.71 %
Nie podobała mi się, ale to nie była profanacja
18.1 %
Zgadzam się z Piłsudczykami. Autorzy przesadzili
3.17 %
Nie mam zdania
Gzyms
Gość
Gość
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gzyms
Gzyms (11 czerwca 2015 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba coś Wam się potentegowało. To prostestowali Piłsudczycy, a nie PISudczycy. A pomyślcie, co by było, gdyby taką iluminację zrobili na pomniku, który stał w tym miejscu przed Piłsudskim! ;)

Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2015 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mnie się ta iluminacja podobała.

Strzał w dziesiątkę, bo pomniki Piłsudskiego traktujemy jak relikwie polskości i potrzebny nam dzisiaj przywódca z takim szkieletem moralnym.

Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2015 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda ze Piłsudczykom nie przeszkadzają golębie odchody jakimi udekorowana jest na codzień Kasztanka i sam naczelnik...
Rozwiń
ρяzємєк ℓєиιαк
ρяzємєк ℓєиιαк (10 czerwca 2015 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to wszystko takie skorumpowane i rozkradzione

dokąd idziesz Polsko!

Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cześć
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!