poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Szklane kurtyny w Muzeum na Majdanku. Żeby nikt nie dostał się do pieców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2013, 21:14

Drewniane barierki odgradzające piece zostaną zdemontowane. W ich miejsce pojawią się szklane przesł
Drewniane barierki odgradzające piece zostaną zdemontowane. W ich miejsce pojawią się szklane przesł

Muzeum na Majdanku zamyka dziś budynek krematorium. Przed piecami będzie ustawiać szklane kurtyny. Prace potrwają miesiąc.

Z pieca byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego szwedzki artysta Carl Michael Von Hausswolff miał zabrać prochy ofiar holokaustu. 11 lat później zmieszał je z wodą i namalował niewielki obraz. Pracę pokazano na początku grudnia w galerii w Lund. Gdy informacja o istnieniu akwareli dotarła do Polski, oburzyli się historycy i społeczność żydowska. A lubelska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Muzeum na Majdanku również wyraziło oburzenie, ale zarazem stwierdziło, że artysta nie mógł znaleźć prochów w krematorium, bo ich tam nie ma. Po wojnie wszystkie prochy ofiar zostały zebrane, usypano z nich kopiec, a w 1969 r. zostały złożone w mauzoleum.

To nie jedyna głośna sprawa dotycząca krematorium na Majdanku. W 2008 r. w mediach pojawiło się zdjęcie, na którym 9-letnia lublinianka pozuje siedząc w krematoryjnym piecu. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego, ale skończyło się na rozmowie rodziców z sędzią. Sąd uznał, że dziewczynka nie było świadoma, co robi.

Teraz muzeum zdecydowało o instalacji dodatkowych zabezpieczeń. Prace właśnie ruszają. Budynek krematorium będzie zamknięty od dziś do 20 lutego. – W tym czasie drewniane barierki odgradzające piece zostaną zdemontowane, a w ich miejsce pojawią się szklane przesłony – informuje Agnieszka Kowalczyk, rzecznik Muzeum na Majdanku. – W miejscach, gdzie są otwory do pieców, ekrany będą wyższe. A od strony ścian pieców niższe.

Muzeum podkreśla, że nie jest to efekt afery z obrazem z prochów. – To kolejny etap projektu, który realizujemy od 2007 roku – podkreśla Kowalczyk. – Podobnymi, szklanymi kurtynami są już odgrodzone: pomieszczenie ze stołem sekcyjnym w krematorium, piec krematoryjny z innego budynku, wóz do przewożenia zwłok, pomieszczenie z puszkami po cyklonie B, łaźnia czy bunkier komór gazowych.

Przygotowania do nowego sezonu potrwają do końca kwietnia. – W barakach na trzecim polu, gdzie są m.in. prycze z dawnego obozu, zostaną wymienione barierki ochronne. W jednym z budynków pojawi się plansza panoramiczna z kroniką wydarzeń. W innym planujemy projekcję fotografii ofiar obozu – zapowiada Kowalczyk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
S Y L W E S T E R
Lucjan
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (21 stycznia 2013 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lucjan' timestamp='1358775528' post='723399']
Słyszałem, że podobno, gdy zbliży się głowę do krawędzi komory widać nazwę jego producenta... To żadna tajemnica, że duże zakłady miały rozkaz przestawiać się na zbrojeniówkę, ale żeby i... Siemens?!. Ktoś coś wie? Niech pisze.
[/quote]
Alez to zadna nowość. Cały niemiecki przemysł był zaangazowany w wojnie. Bayer, BMW, Agfa, to i Siemens nie był wyjątkiem.
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (21 stycznia 2013 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
------------------------------OCZYWIŚCIE, ŻE WIEMY CZYJ TO BYŁ OBÓZ------------------------------------- Już nie mówiąc o Żydach ale jak widać i obecna Redakcja "Dziennik Wschodni" wtóruje głoszenia NIEPRA WDY o Obozie Koncentracyjnym Majdanek . Żydzi wzięli bardzo duże ODSZKODOWANIE OD NIEMCÓW ZA HOLOKAUST i spełniają postawiony przez Niemców warunek, iż używać będą określeń NAZISTOWS KI OBÓZ KONCENTRACYJNY A NIE NIEMIECKI i NIE BĘDĄ OPONOWAĆ PRZY OKREŚLANIU..."PO LSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY (sic?). Żydzi spełniają warunki postawione przez Niemców i jeszcze sa mi rozpowszechniają NIEPRAWDE o "polskich obozach koncentracyjnych" (sic?). Sam brałem udział w DE MONSTRACJACH przeciwko żydowskim określaniu "polskie obozy koncentracyjne" w Nowym Jorku. Ale że w lubelskiej gazecie będzie rozpowszechniana NIEPRAWDA o "obozie nazistowskim" w Lublinie to... jest WIELKI WSTYD DLA LUBLINA !!!. Niemcy na II Wojne Światową czerpali finanse z budżetu Niemiec więc nie jest godne ABY POMNIEJSZAĆ ICH WSPÓŁUDZIAŁ W II WOJNIE ŚWIATOWEJ !. TO NIE NAZIŚ CI NAPADLI NA ŚWIAT TYLKO DOBOROWA ARMIA NIEMIECKA OKUPOWAŁA ŚWIAT I TO NIEM CY NIE NAZIŚCI MORDOWALI MILIONY LUDZI NA CAŁYM ŚWIECIE !. Czyżby lubelska Redakcja nie dysponowała materiałami historycznymi ówczesnego okresu ? . WSTYD !.
Rozwiń
Lucjan
Lucjan (21 stycznia 2013 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słyszałem, że podobno, gdy zbliży się głowę do krawędzi komory widać nazwę jego producenta... To żadna tajemnica, że duże zakłady miały rozkaz przestawiać się na zbrojeniówkę, ale żeby i... Siemens?!. Ktoś coś wie? Niech pisze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!