środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Szkoła z Lublina chce mieć specjalny certyfikat. Tylko siedem szkół w Polsce taki ma

Dodano: 2 listopada 2017, 07:11
Autor: ask

Lubelska Szkoła Podstawowa Paderewski rozpoczęła starania o autoryzację w międzynarodowym programie nauczania IB PYP. W Polsce posiada ją zaledwie siedem szkół. W oparciu o nowe standardy świat poznawać będą uczniowie klas I – IV.

IB PYP (Primary Years Programme) to międzynarodowy program nauczania przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, który działa w 109 krajach i ponad 1400 szkół na całym świecie. W Polsce autoryzację organizacji IB posiada zaledwie siedem szkół, z czego tylko jedna jest placówką publiczną.

– Być może tak mało szkół stara się o włączenie do programu, bo wymaga on od nauczycieli większego zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu – uważa Katarzyna Olejnik, dyrektor.

Na czym polega program? Dzieci skupiają się wokół problemu i przez 5-6 tygodni angażują się w jego rozwiązanie. Nauczyciel ma przy tym jedynie rolę doradczą i kierunkuje ich działaniami. Uczniowie sami muszą zastanowić się jak będą działać, pracować i – co najtrudniejsze - oceniać siebie.

– Dostają prawo głosu na każdym etapie od planowania, przez realizację do ewaluacji – tłumaczy Olejnik. – W tym przypadku tak istotny nie jest efekt ich prac co samo dochodzenie do niego. Bardzo ważna jest też samodzielnie przeprowadzona ocena: co się udało, co można było zrobić inaczej i w jaki sposób, czego się podczas rozwiązywania problemu dowiedzieli o temacie swojej pracy, ale i o sobie, jako o człowieku pracującym w grupie.

– Program PYP i realizacja jego zadań ma poszerzyć zdolności u dzieci, które są zachęcane do bycia zaangażowanymi i empatycznymi ludźmi, potrafiącymi zrozumieć rzeczywistość wokół siebie. Jego główne założenia koncentrują się na potrzebach społecznych i emocjonalnych dziecka. Celem jest rozwój kreatywnych, wrażliwych, odpowiedzialnych, dobrze wykształconych i krytycznie myślących młodych ludzi. Takich, którzy w przyszłości będą tworzyć lepszy świat, pełen międzykulturowego zrozumienia i szacunku – mówi Katarzyna Kijek-Kubejko, koordynatorka programu PYP.

Lubelska Szkoła Podstawowa Paderewski zyskała już miano kandydata programu PYP, a w ciągu dwóch lat ma szansę dołączyć do szkół działających w oparciu o program. Jeśli to nastąpi wzrośnie jednak czesne.

– Szacujemy, że opłata za udział w programie, jakie narzuca nam jego organizator wyniesie kilkaset złotych rocznie dla jednego ucznia – ocenia dyrektor i dodaje, że w tej chwili czesne wynosi 750 zł miesięcznie.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!