poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Szkoły językowe mamią klientów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2006, 19:29
Autor: Dominik Smaga

Lubelskie szkoły językowe podsuwają swoim klientom do podpisu niezgodne z prawem umowy. Dotarliśmy do szokujących wyników kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Urząd skontrolował na Lubelszczyźnie 34 szkoły, głównie w Lublinie. 14 z nich nie spisywało ze słuchaczami żadnych umów. W innych placówkach dokumenty najeżone były pułapkami. Chodzi o tzw. klauzule niedozwolone, czyli paragrafy, których nie wolno stosować w umowach. Szkoły często odmawiają prawa do zwrotu pieniędzy za zajęcia, z których uczeń zrezygnował. Zastrzegają prawo do swobodnej zmiany godzin lekcji. – Komuś mogą nie pasować nowe godziny zajęć. Choćby dlatego, że w tym czasie pracuje. I musi zrezygnować z zajęć. Ale pieniędzy nie odzyska – mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. – Wszczęliśmy już postępowania przeciw czterem szkołom, przygotowujemy sześć następnych spraw, a od pięciu placówek zażądaliśmy dodatkowych wyjaśnień – dodaje Wiszniowska.
Ale postępowania nie zakończą się karami dla przedsiębiorców. UOKiK może jedynie nakazać zaniechanie nieuczciwych praktyk. Dopiero, gdy szkoły nie wykonają tej decyzji, mogą obawiać się kar. I to słonych: od 500 do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Klauzule niedozwolone są z mocy prawa nieważne. Nie muszą nawet brzmieć tak samo, jak w urzędowym wykazie. Ważne, by sens był taki sam.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!