piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Szpik uratuje życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2002, 21:08
Autor: Ewa Stępień

W Lublinie powstaje Polsko-Ukraiński Ośrodek Transplantacji Szpiku. Lubelska placówka da rocznie szansę 100-120 pacjentom z Polski i Ukrainy na wyleczenie z nowotworów krwi.

W budynku przy ul. Staszica w Lublinie, w którym będzie się mieścił Polsko-Ukraiński Ośrodek Transplantacji Szpiku, trwają zaawansowane prace budowlane. Pod koniec przyszłego roku placówka przyjmie pierwszych chorych. Właśnie w tej sprawie przyjechał wczoraj do Lublina naczelny hematolog Ukrainy, dyrektor Instytutu Patologii Krwi i Medycyny Transfuzyjnej prof. Wasyl Novak. Razem z prof. Anną Dmoszyńską, kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku SPSK nr 4 w Lublinie najpierw spotkali się z wicewojewodą Janem Łopatą. Potem obejrzeli budynek przy ul. Staszica (po byłej Klinice Pediatrii), który rektor lubelskiej AM przekazał na potrzeby ośrodka.
- Prace remontowe ruszyły pełną parą - oceniła prof. Dmoszyńska. - Pieniądze dało Ministerstwo Zdrowia i AM. Na wyposażenie i sprzęt wyłożą kluby rotariańskie z Europy Zachodniej. Do końca przyszłego roku ośrodek będzie gotowy.

Obecny Oddział Transplantacyjny Szpiku, który wchodzi w skład 37-łóżkowej Kliniki Hematologii w SPSK nr 4 liczy zaledwie 3 łóżka. A i tak jest jedyną po tej stronie Wisły placówką transplantacyjną dla dorosłych. Wykonuje rocznie ok. 30 autotransplantacji szpiku, polegających na wszczepianiu choremu jego własnego, specjalnie oczyszczonego szpiku.
A zapotrzebowanie jest dwukrotnie większe. Ośrodek przy Staszica, do którego przeniesiona zostanie cała klinika, mieć będzie 12 łóżek transplantacyjnych. Pozwoli to na przeprowadzanie 100-120 zabiegów rocznie. Pomysł jest taki, aby leczyć w nim także chorych z Ukrainy, z którą lubelska klinika od lat utrzymuje bliskie kontakty. Po katastrofie w Czarnobylu ludzi chorych na chłoniaki i białaczki na Ukrainie przybywa. Podobnie rośnie liczba chorych na nowotwory krwi w Polsce.

Rocznie w lubelskiej Klinice Hematologii leczy się ok. 3 tys. pacjentów. Współczesna terapia hematologiczna daje pacjentom szansę na zdrowie i życie. Chemioterapia w połączeniu z transplantacją szpiku może spowodować cofnięcie się choroby nowotworowej (białaczki, chłoniaka, szpiczaka) na długi czas, a nawet całkowite wyleczenie. Trzeba mieć tylko dobre warunki do leczenia. A takie ma stworzyć Ośrodek Transplantacyjny w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!