czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Szpital Kolejowy w Lublinie: Wypłaty z opóźnieniem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2012, 17:40
Autor: izi

Pracownicy Szpitala Kolejowego musieli czekać na wypłatę pensji (Archiwum)
Pracownicy Szpitala Kolejowego musieli czekać na wypłatę pensji (Archiwum)

– Inne szpitale wynagrodzenia dostały jeszcze przed świętami, a my tj. pielęgniarki i personel niższy OSK nadal czekamy – zaalarmowali nas pracownicy szpitala przy ul. Kruczkowskiego.

– W umowach o pracę mamy wypłatę wynagrodzenia do 10-tego każdego miesiąca za poprzedni przepracowany miesiąc. W ubiegłym roku tylko raz pensje były wypłacone w terminie, ale po jednej z wielu interwencji Państwowej Inspekcji Pracy. Ten rok tj. 2012 nie zapowiada się lepiej niż poprzedni – czytamy w mailu od zaniepokojonych pracowników.

– Mam 1550 zł zasadniczego wynagrodzenia, a sanitariusze i sprzątaczki miewają nawet mniej – przyznaje jedna z pielęgniarek. – Pensje się notorycznie spóźniają o kilka dni, a dochodzą nas słuchy, że może być jeszcze gorzej.

Kiedy skontaktowaliśmy się ze szpitalem, dyrekcja zapewniła, że przelewy wreszcie poszły.

– Wynagrodzenia zostały wypłacone w poniedziałek rano – mówi Andrzej Jarzębowski, z-ca Dyrektora ds. Administracyjno-Ekonomicznych Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie.

Skąd wzięło się opóźnienie? – Szpital przechodzi okresowo utratę płynności finansowej. Głównie przez to, że przez ostatnie lata realizował świadczenia ponad limit wyznaczony przez kontrakt z NFZ – wyjaśnia Jarzębowski.

– Przed sądem toczy się postępowanie o nadwykonania z 2008 i 2009 r. za ponad 6 mln zł. Nadwykonanie za 2011 r. to ok. 1,5 mln zł. Przyczyną jest bardzo niekorzystny podział środków w skali kraju. Województwo lubelskie jest poszkodowane w stosunku do innych województw.

To z kolei rodzi bieżące problemy z saldem szpitalnego konta. – Faktury za świadczenia wykonane w poprzednim miesiącu możemy wystawić dopiero po pierwszym. Wtedy zaczynają biec terminy płatności. Realna szansa na wysłanie wynagrodzeń pojawia się dopiero około dziesiątego, a tym razem nałożył się na to jeszcze weekend – tłumaczy Jarzębowski.

Zapewnia, że kierownictwo szpitala nie chce działać na niekorzyść pracowników. – Szpital nie przetrzymuje pieniędzy na wynagrodzenia. Opóźnienia ze względu na czynniki zewnętrzne zdarzają się nie tylko w naszym szpitalu – mówi Jarzębowski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lublinianin
geriatra
.
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublinianin
Lublinianin (17 kwietnia 2012 o 05:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeciesz ten szpitalik to prywatny folwark tych fachowców z PSLu, jak i przez kogo jest zarządzany to najlepiej widać nacodzień. Jeżeli dyrektorka została wsadzona na siłę bo chcieli jej podziękować to pnai Borowiec robi co chce.Wystarczy aby odpowiednie służby Państwowe się przyjżały termomodernizacji oraz remontom które są przeprowadzane w budynku szpitala to na wywiezienie zatrzymanych CBA musiałoby wynająć autobus , aby zabrać wszystkich ztrzymanych.
Rozwiń
geriatra
geriatra (16 kwietnia 2012 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie przetrzymuje pieniedzy na wynagrodzenia?
A co z pensja lekarzy rezydentow i stazystow? Sa placone przez Ministerstwo Zdrowia regularnie z 3 miesiecznym wyprzedzeniem i lamaniem prawa jest ich wykorzystywanie na inne cele!
A w Szpitalu Kolejowym sa dysponowane wg uznania...
Rozwiń
.
. (16 kwietnia 2012 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andrzej Jarzębowski pokazał klasę w szpitalu w BIŁGORAJU, teraz pora na Kolejowy.
Rozwiń
artur
artur (16 kwietnia 2012 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję, że PIP w Lublinie czyta również prasę i odpowiednio i szybko zareaguje.
W razie opóźnienia wypłaty wynagrodzenia pracownikom przysługuje roszczenie o wypłatę odsetek ustawowych. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że środki trafią na konto pracownika dopiero w ciągu następnych dni, przelew wynagrodzenia można powiększyć o wysokość odsetek ustawowych za x dni. Kiedy wynagrodzenie pracownika wpływa na konto po terminie oznaczonym jako dzień wypłaty wynagrodzenia w zakładzie, pracownik może wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę odsetek za okres opóźnienia. W takim wypadku pracownik może dochodzić poza kwotą wynagrodzenia również odsetki za opóźnienie. Ponadto jeśli w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę może również dochodzić odszkodowania na zasadach określonych w art. 471 kodeksu cywilnego, bowiem w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio te przepisy kodeksu cywilnego, które nie pozostają w sprzeczności z zasadami prawa pracy. W przypadku odszkodowania należy jednak pamiętać, iż pracownik będzie musiał wykazać nie tylko niewykonanie, nienależyte wykonanie umowy o pracę, co w tym wypadku sprowadzać się będzie do wykazania, iż nie otrzymał w terminie wynagrodzenia, ale także szkodę oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a niewykonaniem, nienależytym wykonaniem umowy. Nie wystarczą tu same twierdzenia, że szkoda powstała, ale konieczne jest udowodnienie faktu powstania szkody oraz jej wysokości.
Nieterminowe regulowanie wynagrodzeń stanowi również wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 3 zagrożone jest również niewykonanie obowiązku wypłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia ze stosunku pracy jeśli obowiązek ten wynika z orzeczenia sądu. W związku z tym w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzeń, czy też w sytuacji gdy pracodawca uchyla się od wypłaty zasądzonego świadczenia można również zawiadomić właściwe organy ścigania
Rozwiń
artur
artur (16 kwietnia 2012 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję, że Państwowa Inspekcja Pracy w Lublinie czyta gazety i profilaktycznie skontroluje tą placówkę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!