sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Szpital wojskowy NATO powstanie przy lotnisku koło Chełma?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2014, 22:00

W ciągu trzech najbliższych lat w mieście może stanąć szpital kliniczny. To warunek uruchomienia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej kierunku lekarskiego. Rozważana jest też możliwość wybudowania pod Chełmem natowskiego szpitala.

Na dobry początek PWSZ uruchamia kierunek pielęgniarski dla 60 studentów. Nabór praktycznie już zbliża się ku końcowi. Ponadto uczelnia przejmie studentów pielęgniarstwa drugiego i trzeciego roku Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego, która wyprowadza się z Chełma.

- Z tymi studentami mamy problem - mówi prof. Józef Zając, rektor PWSZ. - Okazało się, że studiowali w ramach okrojonego programu. Do tego stopnia, że po ukończeniu studiów mogą nie uzyskać zawodowych uprawnień. Dlatego usilnie zabiegamy o środki, które pozwolą nam zniwelować różnice programowe w ramach zajęć wyrównawczych.

W przyszłym roku ma przyjść kolej na ratownictwo medyczne. Ciekawostką jest to, że w tym przypadku sojusznikiem uczelni jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Chodzi o to, aby ratownicy byli szkoleni pod potrzeby szpitalnictwa wojskowego. Pod tym względem MON jest również rzecznikiem NATO. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rozważana jest możliwość wybudowania pod Chełmem od podstaw natowskiego szpitala.

- Idealnym miejscem na taki szpital byłyby Depułtycze Królewskie, gdzie znajduje się nasze uczelniane lotnisko - dodaje prof. Zając. - W ten sposób spełniony zostałby jeden z podstawowych wymogów obowiązujących przy lokalizacji tego typu obiektów.

Zdaniem prof. Zająca utworzenie kierunku lekarskiego w ramach tworzonego Instytutu Medycznego to kwestia trzech najbliższych lat. Rektor formuje już profesjonalny zespół, który ma się tym zająć i doprowadzić przedsięwzięcie do szczęśliwego końca. W nowym szpitalu ma pracować co najmniej sześciu profesorów reprezentujących różne specjalizacje medyczne.

- Zakładamy, że w klinice zatrudnienie znajdzie docelowo ośmiu profesorów - planuje rektor. - Mamy duże wsparcie i życzliwość ze strony lubelskiego środowiska medycznego. Dla mieszkańców Chełma i okolic istotne będzie przede wszystkim to, że dzięki klinice będą wreszcie mieli zapewnioną ciągłość specjalistycznego leczenia.

Specjaliści z zakresu służby zdrowia przestrzegali prof. Zająca, aby uczelnia nie tworzyła swojego szpitala na bazie istniejącego już budynku. Taniej i skuteczniej jest wznieść taki obiekt od podstaw. Tym bardziej, że uczelnia ma niewykorzystaną jeszcze działkę przy ul. Batorego. Rektor nie ukrywa, że właśnie tam ma stanąć nowa klinika. Zapewnia też, że zostanie zbudowana zgodnie z najnowszymi standardami.
  Edytuj ten wpis
:/
mz
ala
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

:/
:/ (22 sierpnia 2014 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w razie czego wiadomo co będzie pierwsze bombardowane... naprawde jest sie z czego cieszyc... juz ukraina pokazała jak ważna jest dla nich Polska jak "zaprosili" nas na narady...mają niestety Polaków za FRAJERÓW...

Rozwiń
mz
mz (22 sierpnia 2014 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto pisz takie brednie!!!!!!.Litośc!!!!!!!!!!!!!!!i

Rozwiń
ala
ala (22 sierpnia 2014 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nowe bajki pana Z i jego równie twórczego otoczenia

Rozwiń
Wacek
Wacek (21 sierpnia 2014 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Armata staojąca po drugiej stronie Bugu może miec bez problemu zasięg nawet do Siennicy Różanej,a więc wybudowanie szpitala NATO w polu rażenia to bardzo dobry pomysł,tylko przyklasnąć

Rozwiń
aaa
aaa (21 sierpnia 2014 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wiecie dlaczego w tym mieście tak się kiepsko żyje? bo marudzicie! człowiek coś robi dla miasta, na razie ma pomysły, bo nie liczcie na to że w rok wybuduje kopalnie! słaby poziom nauczania w PWSZ? no tak jak się zetkę skończyło to najlepiej hejtować bo macie nieudane życie, a ja myślę że to najlepsze co spotkało Chełm od czasu powstania cementowni i obuwia!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!