niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Szpital wojskowy w Lublinie: Będą badania kiliniczne, nowe leki i terapie

Dodano: 26 grudnia 2011, 15:24

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Szpital wojskowy w Lublinie otrzymał statut szpitala klinicznego. Co to oznacza dla pacjentów? Nowy statut pozwala szpitalowi przy al. Racławickich prowadzić badania kliniczne, testować nowe leki i terapie.

W tym celu powstaje już Szpitalny Ośrodek Badań Klinicznych, który poprowadzi Bogumiła Sobkowiak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– W oparciu o ten ośrodek szpital będzie miał możliwość zawierania umów i kontraktów z podmiotami zewnętrznymi – tłumaczy Zbigniew Kędzierski, Komendant Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Do tej pory takie badania szpital mógł prowadzić tylko we współpracy z uczelniami wyższymi. – Podwyższy to rangę szpitala i standard leczenia – dodaje Kędzierski. – Zwiększy się dostępność do ponadstandardowych terapii.

Na badaniach klinicznych zarobi szpital i lekarze, którzy będą je prowadzić. Komendant szpitala tłumaczy, że nowe kontrakty są ważne, bo placówka nie wykorzystuje teraz całego swojego potencjału. – W tej chwili rocznie mamy około 12 tys. chorych hospitalizowanych, około 60 tys. pacjentów gabinetów specjalistycznych i około 40 tys. w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej – wylicza Kędzierski. – Możliwości szpitala są o wiele większe. Ograniczeniem jest kontrakt zawarty z NFZ. Dla trzech szpitali mundurowych na Lubelszczyźnie NFZ przeznaczył tylko 3,2 proc. swojego budżetu dla województwa.

Badania kliniczne są także szansa na rozwój dla medyków. – Sądzę, że w najbliższym czasie powstaną nowe doktoraty i habilitacje – mówi prof. Władysław Witczak, ordynator oddziału chorób wewnętrznych.

Już w tą środę pracownicy szpitala przejdą pierwsze szkolenie z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej, czyli standardów prowadzenia badań. W styczniu szpital uruchomi stronę internetową: www.1szw.pl. Będzie służyła do kontaktów z firmami, które mogą zlecać szpitalowi badania i z pacjentami, którzy będą zainteresowani nowymi formami terapii.
Czytaj więcej o:
coach outlet
mosquito
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

coach outlet
coach outlet (29 grudnia 2011 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Rozwiń
mosquito
mosquito (26 grudnia 2011 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nic mnie już nie przekona do tej placówki
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24