piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Szpital wreszcie z ludzką twarzą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2006, 18:44
Autor: Ewa Stępień

Jeszcze do niedawna oddział VII w Abramowicach przypominał obskurne, zamknięte getto, po którym snuli się nieszczęśliwi pacjenci. Teraz jest tam estetycznie i nowocześnie. Duże sale zastąpiły izolatki. A na środku korytarza stanęła przeszklona dyżurka pielęgniarek.

Na siódemce leczą się same kobiety. Niektóre bardzo długo. – Po kilka miesięcy. Jest też jedna, która nie opuszcza szpitala od 2001 roku – mówi Bożena Łobacz, zastępca ordynatora siódemki. – Wygląd otoczenia przy tak długich hospitalizacjach jest ważny. Pracuję tutaj od 15 lat, ale żadnego remontu nie widziałem. Dopiero teraz.
Szpital w Abramowicach to w większości pawilony zbudowane w latach 60. Nigdy nie były remontowane. Stan techniczny wielu oddziałów psychiatrycznych jest opłakany. Są zniszczone, odrapane. Przygnębiają wyglądem. Ale to się powoli zmienia. Siódemka jest pierwszym zmodernizowanym oddziałem.
– Ten oddział wyglądał najgorzej. Teraz wygląda najlepiej – oprowadza nas Edward Lewczuk, dyrektor szpitala. – Na jego wzór chcemy wyremontować pozostałe. Chorzy psychicznie to wyjątkowo nieszczęśliwa grupa pacjentów, którą zawsze upycha się w najgorszych miejscach. Chcemy zmienić oblicze lubelskiej psychiatrii.
Oddział jest odmalowany. Są w nim nowe meble, nowe sanitariaty. Z dużych sal zrobiono mniejsze. Są nawet dwuosobowe izolatki. Wygląd zmieniły gabinety zabiegowe i lekarskie. Jest w nich estetycznie i nowocześnie. Powstały dodatkowe gabinety dla psychologów. Mogą w nich na osobności rozmawiać z pacjentami. Na środku korytarza wybudowano oszkloną dyżurkę dla pielęgniarek. Można stąd obserwować cały oddział. Na siódemce przebywają 72 pacjentki. Są w różnym wieku i cierpią na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Na wzór oddziału kobiecego remontowany będzie oddział męski. Jego ordynator, Marek Domański, zaciera ręce z zadowolenia. – Czas skończyć z psychiatrycznymi gettami i kołchozami – mówi. – Trzeba udoskonalać nie tylko metody leczenia, ale także bytowania pacjentów. s
Co nowego
Niedługo na terenie szpitala w Abramowicach rozpocznie się budowa ośrodka dla tzw. rezydentów tej placówki. Miejsce znajdą w nim pacjenci, którzy przebywają na oddziałach zamkniętych od wielu lat. Chodzi o to, aby nie blokowali łóżek szpitalnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!