wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Szpitale coraz bardziej zadłużone. Pożyczki i poręczenia od marszałka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2013, 20:23

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie chce, żeby Urząd Marszałkowski poręczył mu 30-milionowy kred
Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie chce, żeby Urząd Marszałkowski poręczył mu 30-milionowy kred

Zadłużone po uszy szpitale wyciągają do marszałka ręce po kolejne pożyczki i poręczenia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie chce, żeby Urząd Marszałkowski poręczył mu 30-milionowy kredyt. Pieniędzy potrzebuje na spłatę części swoich długów. – Pozwoli nam to uzyskać płynność finansową – mówi Gabriel Maj, zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomicznych.

– Decyzji o poręczeniu jeszcze nie ma – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka.

Długi największego lubelskiego szpitala ciągle rosną. Ubiegły rok placówka zakończyła stratą w wysokości 2,4 mln zł. Łącznie ma 160 mln zł długu.

Powodów do radości nie mają też inne "marszałkowskie” szpitale w Lublinie. Zadłużenie szpitala kolejowego dochodzi do 40 mln zł, a długi szpitala im. Jana Bożego to ok. 27 mln zł. Obie te placówki dostały już pożyczki z budżetu województwa, w sumie – 4,5 mln zł. Szpital kolejowy pożyczył 3,6 mln zł to. Szpital im. Jana Bożego dostał wsparcie m.in. na odprawy dla pracowników.

Niewykluczone jednak, że poproszą o więcej. Szpital przy ul. Biernackiego zaczyna właśnie restrukturyzację zatrudnienia. Ponad sto osób dostanie nowe umowy, a 114 straci pracę. – Będziemy zwracać się o wsparcie na odprawy sukcesywnie, bo zwolnienia potrwają do czerwca 2014 r. – mówi Marzena Kowalczyk, dyrektor placówki.

Szpital kolejowy też nie wyklucza, że poprosi o taką pomoc. I podobnie jak placówka przy al. Kraśnickiej, również liczy na marszałkowskie poręczenie. – Potrzebujemy go, by zmienić nasze zadłużenie z krótkoterminowego na długoterminowe – tłumaczy dyr. Karol Tarkowski.
Co ciekawe, marszałkowskie szpitale właśnie przeszły reorganizację, która miała postawić je na nogi. Jedną z największych zmian było przeniesienie kilku oddziałów i dziesięciu poradni z ul. Biernackiego na al. Kraśnicką.

Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka przekonuje, że finansowe efekty tych zmian będą widoczne jeszcze w tym roku. Wiążę się to głównie z redukcją zatrudnienia. – Jeżeli przenosimy oddziały, to trudno, by przenoszono też zatrudnionych w szpitalu palaczy, konserwatorów, czy personel obsługi – tłumaczy Górka.

Szpitale nie muszą przynosić strat

Ubiegły rok na plusie zakończyło Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz szpitale wojewódzkie w Zamościu i Białej Podlaskiej. Najlepszy wynik (3 mln zł) zanotował ten ostatni. – To efekt rygorystycznej polityki kosztowej i dbałości, aby przychody, nie tylko z NFZ, były możliwie jak najwyższe – tłumaczy Joanna Kozłowiec, rzecznik WSzS w Białej Podlaskiej. – Podstawową zasadą jest utrzymywanie kwalifikacji personelu, jakości sprzętu i warunków lokalowych na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu spełniamy wymogi NFZ i oczekiwania pacjentów, którzy wybierają właśnie nasze usługi. A to przekłada się na przychody ze świadczeń.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mieszkaniec BP
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2015 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy potrzebujesz kredytu? Czy trzeba spłacić dług? Czy jesteś w jakikolwiek bałagan finansowy? Czy potrzebujemy funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? Czy masz niską ocenę kredytową i jesteś trudno jest uzyskać kredyt kapitału z lokalnych banków lub innych instytucji finansowych? my legalne i akredytowany pożyczki pożyczkodawcy. Świadczymy się dobrą wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, Home Loan, Student Loan, Biznes Kredyt, pożyczka Inwestor, kredyt samochodowy, konsolidacji zadłużenia. zatrzymać wyszukiwanie i kontakt z nami za pośrednictwem poczty: jim_rayloanlending@outlook.com ~~HEAD=pobj na najlepszą i zabezpieczonego dzisiaj pożyczki Uwaga: Wszystkie Odpowiedzi należy przesyłać na adres: jim_rayloanlending@outlook.com
Rozwiń
mieszkaniec BP
mieszkaniec BP (26 czerwca 2013 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Białej Podlaskiej korzystam z usług dodatkowo płatnych m.in. robię tam okresowe badania krwi. Za 100 zł mogę mieć bardzo dużo danych o swoim zdrowiu. Wcześniej korzystałem z prywatnej placówki, ale tam płaciłem o wiele więcej. Za każdym razem jak przychodzę w kolejce stoi bardzo dużo osób, czasami liczy się to w setkach dziennie. Myślę, że duża część z nich płaci też za badania. Natomiast ciekawe jest, że nie mogę skorzystać z tomografu, nawet gdybym zapłacił. Odsyłają mnie do Lublina.

Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2013 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może niech dyrektorzy oraz całe towarzystwo wzajemnej adoracji zrzeknie się sowitych nagród i premii chodzi o szpital na Chodżki gdzie są premie ktoś je otrzymuje ale nie personel średni zresztą od sześciu lat nie dał ani grosza podwyżki i straszy zwolnieniami. TUTAJ TO TYLKO MOŻE WKROCZYĆ CBA i zobaczyć jakie tu machloje

Rozwiń
blilu
blilu (26 czerwca 2013 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

CZy w szpitalu musi być rzecznik prasowy i jakie koszty generuje ?

Rozwiń
ciekawy
ciekawy (26 czerwca 2013 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zadłużają się, potem państwo spłaca dług z odsetkami, potem znowu się zadłużą i znowu państwo spłaci dług z odsetkami. Potem znowu się zadłużą i państwo znowu spłaci z odsetkami. Ciekawa metoda

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!