niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Szpitale na celowniku NFZ

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2006, 19:06
Autor: Ewa Stępień

Narodowy Fundusz Zdrowia, który oskarżył Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie o nadużycia finansowe, żąda zwrotu pieniędzy. Policja, przynajmniej na razie, nie doszukała się w szpitalu żadnego przestępstwa.

Kontrola w szpitalu dziecięcym była pod koniec ubiegłego roku. Objęła lata 2004–2005. Fundusz zdrowia ocenił, że szpital wydał z naruszeniem umowy
4 mln zł. Elżbieta Lasota, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ, mówiła w mediach, że nadużycia finansowe dotyczą rozliczeń procedur szpitalnych i wykazywania ich w sprawozdawczości. – Zwłaszcza na najdrożej opłacanym przez nas oddziale intensywnej opieki medycznej – mówiła. – Ci sami pacjenci byli wykazywani podwójnie.
Policja analizuje dokumenty z kontroli. – Ostatecznej decyzji o dochodzeniu jeszcze nie podjęliśmy, ale na chwilę dzisiejszą nic nie wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa – przekazał nam wczoraj Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Pieniądze wydano na leczenie dzieci.
Szpital tłumaczy nieprawidłowości błędami w swoim systemie informatycznym. – System wykazał w sprawozdaniu do zapłaty, że np. Jaś był podwójnie hospitalizowany, a nie wykazał w ogóle pobytu Małgosi – wyjaśnia Jerzy Szarecki, dyrektor DSK. – Fundusz zdrowia cofnął pieniądze z podwójnej hospitalizacji Jasia, ale już nie chciał zapłacić za wyleczenie Małgosi.
Szarecki dodaje, że błędy w systemie powstały na skutek pracy nowej kadry statystyków medycznych, krótkiego okresu wdrażania rozliczeń w formie elektronicznej oraz brakiem informacji zwrotnych z funduszu zdrowia o nieprawidłowościach w sprawozdaniach.
– Nie przyjmujemy rozpaczliwych tłumaczeń szpitala, że to wina systemu informatycznego – mówi Lasota. – Jeżeli szpital nie odda nam pieniędzy, potrącimy je z kontraktu.
DSK nie jest jedynym szpitalem, który fundusz zdrowia wziął na cel. Niedawno zakończyła się kontrola w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Jej wyniki nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że tam NFZ też doszukał się nieprawidłowości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!