środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sztuczna inteligencja hitem studiów w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2011, 19:33

Absolwenci nowego kierunku będą potrafili stworzyć system sztucznej inteligencji i nim zarządzać<br />
 (
Absolwenci nowego kierunku będą potrafili stworzyć system sztucznej inteligencji i nim zarządzać
(

Lubelski UMCS otworzy nowy, niespotykany do tej pory, kierunek studiów - kognitywistykę. Zajęcia z filozofii, medycyny, fizyki i informatyki poprowadzą profesorowie z kilku instytutów z różnych uczelni, także z zagranicy.

Decyzję o otworzeniu nowego kierunku Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podjął na ostatnim posiedzeniu. Senatorowie uczelni przygotowali wniosek do ministra nauki o zgodę na jego prowadzenie. – Planujemy rekrutację za półtora roku – zapowiada prof. Piotr Giza, prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.

To właśnie naukowcy tego wydziału przygotowali program zajęć. Ale poprowadzą je profesorowie z różnych uczelni – oprócz UMCS m.in. z Uniwersytetu Medycznego i jednego z uniwersytetów szwedzkich. W programie są przedmioty dotyczące filozofii, psychologii, języka polskiego, medycyny, fizyki i informatyki.

– Np. my zajmiemy się przedmiotami informatycznymi, w tym sztuczną inteligencją – mówi prof. Wiesław Kamiński z Zakładu Układów Złożonych i Neurodynamiki UMCS.

– Prowadzimy badania i wykłady na ten temat od dłuższego czasu. Teraz zgłosiliśmy swój udział także w nowym kierunku, który zapowiada się niezwykle interesująco.

W Polsce podobne zajęcia prowadzą tylko trzy uczelnie: w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Każda bada ludzki umysł pod innym kątem – filozoficznym, językowym czy biologicznym. W Lublinie nacisk będzie położony na filozoficzne wyjaśnienie działania mózgu i sztuczną inteligencję.

– Nasz absolwent będzie potrafił stworzyć system sztucznej inteligencji i nim zarządzać. Albo zbudować system komputerowych baz danych ale pod kątem człowieka. Tak, żeby ludzki mózg mógł je jak najlepiej wykorzystać – wyjaśnia jeden z profesorów pracujących przy tworzeniu nowego kierunku.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim uruchomiona od tego roku kognitywistyka okazała się hitem. – O jedno miejsce walczyło ok. 8 kandydatów – mówi prof. Józef Bremer, szef Zakładu Kognitywistyki UJ.

W Krakowie naukowcy badają mózg człowieka głównie pod kątem filozoficznym. – Ale idea tych studiów wszędzie jest podobna: dowiedzieć się, co to jest umysł człowieka, jaka jest zależność między umysłem a mózgiem i w jaki sposób można przedstawić umysł jakimś modelem – wyjaśnia prof. Bremer.

To właśnie sztuczna inteligencja, nad którą będą pracować w Lublinie. Chodzi o zbadanie reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka, tworzenie modeli tych zachowań i – w rezultacie – programów komputerowych czy maszyn symulujących te zachowania. M.in. dzięki temu powstają roboty.

Roboty przyszłością

W powstającym w Lublinie Centrum Spotkania Kultur (teraz to Teatr w Budowie) znajdzie się miejsce na… robotykę. Tomasz Pietrasiewicz, który tworzy program dla CSK, stawia na edukację i popularyzację nauki. Jednym z elementów ma być programowanie i budowa robotów oraz związana z tym informatyka i badania nad sztuczną inteligencją. Pietrasiewicz planuje współpracę z ośrodkiem robotyki na Politechnice Lubelskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Jerzy
zamyślony zdzisio
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 czerwca 2015 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ktos juz studiuje na 2 stop. ? zadowolony ?
Rozwiń
Jerzy
Jerzy (16 maja 2011 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za. Lublinowi i studentom potrzebne są nowe kierunki, szczególnie takie nietypowe. Moim zdaniem, przyszłość studentów to kierunki specjalistyczne, skierowane na zdobycie wąskiej wiedzy, a nie bardzo ogólne studia. Uczcie się dzieciaki, a potem podbijajcie świat.
Rozwiń
zamyślony zdzisio
zamyślony zdzisio (16 maja 2011 o 01:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='JAN88' timestamp='1305487158' post='478503']
Parę uwag:

Po pierwsze to że coś jest na 3 uczelniach już samo przez się jest dowodem na to że w LBN niczego nowego nie będzie.

Po drugie jak Ci wszyscy ludzie którzy tam będą wykładać są tacy genialni i pojęli tajemnice ludzkiego umysłu to powinni być co najmniej najbogatszymi ludźmi na świecie (miarą sukcesu w kapitalizmie jest przecież pieniądz).


[/quote]
No właśnie... po przeczytaniu twojego posta euforia mi opadła.
Moze chodzi o to aby wykładowcy zarobili hajs tworząc nowe katedry itp. Moze tu nie chodzi o przyszłosc tych stdentów tylko o przyszłosc wykładowców. jaki jest w Lublinie rynek pracy kazdy widzi. A studiów ci u nas dostatek. Sam stwierdziłeś, ze miarą sukcesu w kapitalizmie jest przeciez piniedz i ktos tu chce zarobic pieniądze. Moze tu chodzi o nabicie kabzy a nie o sensu stricte NAUKE. a moze sie myle... kierunek wydaje sie byc ciekawy z nazwy - podejrzewam, ze przeciagnie studentów. obecnie jest niz demograficzny a ilosc miejsc sn studiach mam wrazenie sie podwoiła... dziwne to wszystko... kiedys dostac sie an studia było trudno, dziś to prawei formalnosc...
Rozwiń
kinol
kinol (15 maja 2011 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak się domyślałem że Tomasz Pietrasiewicz ma sztuczną inteligencję- myślę że nie tylko on sam. Tylko czy ta "sztuczna inteligencja" ma coś współnego z logiką ?
Rozwiń
jack
jack (15 maja 2011 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SI to nie jest wynalazek XXI wieku, niestety, ale nasz wnuki będą może widzieć pierwszą SI, ale nam zostanie tylko projekcja, takowej nigdy na oczy nie zobaczymy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!