sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Szukajwarchiwach.pl, czyli więcej historii w Internecie

Dodano: 29 stycznia 2017, 15:44
Autor: Daniel Drob

W archiwum znajduje się ok. 13 tys. metrów bieżących akt, gdyby je ułożyć kartka po kartce, to w linii prostej byśmy od Lublina zaszli za Świdnik – opowiada dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie

• Od kiedy Archiwum Państwowe w Lublinie zajmuje się digitalizacją zbiorów?

– Digitalizacja rozpoczęła się już w 2007 r. Byliśmy jednym z pierwszych archiwów państwowych w Polsce, które zakupiło profesjonalny skaner do digitalizowania książek i materiałów archiwalnych. Robił on kopie jedynie w kolorystyce czarno-białej, ale mimo tego byliśmy zachwyceni, ponieważ po raz pierwszy można było skanować materiały bezinwazyjnie. Wcześniej na użytek bieżący do wykonywania kopii korzystaliśmy z kserokopiarek. Systematyczne skanowanie na szerszą skalę w lubelskim archiwum odbywa się od 2010 r. 

• Ile dokumentów z lubelskiego archiwum jest już zeskanowanych?

– Dorobek w zakresie digitalizowania archiwów to kilka milionów skanów, z czego 3,5 mln jest udostępnione na dostępnym dla każdego portalu szukajwarchiwach.pl. Kilka dni temu zamieściliśmy tam ponad 550 tys. skanów. W całym 2016 r. pojawiło się 600 tys. skanów, więc w tym roku będzie ich znacznie więcej. Te liczby stawiają nas w czołówce archiwów państwowych.

• Jaka to część wszystkich zbiorów?

– To zaledwie fragment. W archiwum znajduje się ok. 13 tys. metrów bieżących akt, gdyby je ułożyć kartka po kartce, to w linii prostej byśmy od Lublina zaszli za Świdnik. Zeskanowanych mamy kilkaset metrów bieżących akt.

• Jakie głównie dokumenty są skanowane?

– W dużej mierze są to materiały z ksiąg stanu cywilnego. W wyborze materiału kierowaliśmy się zasadą konieczności, która wynikała z dużego zainteresowania. Akta stanu cywilnego to pierwszorzędne źródło dla badań genealogicznych. Dokumentami takimi jest zainteresowane zarówno środowisko genealogów, jak i zwykli ludzie, którzy chcą poznać swoje związki genealogiczne.

 

Wszystko o przodkach

W tym miesiącu Archiwum Państwowe w Lublinie udostępniło w portalu szukajwarchiwach.pl kolejną partię skanów z oryginałów dokumentów oraz mikrofilmów. Wśród ponad 550 tys. kopii cyfrowych znajdziemy m.in. takie zespoły archiwalne jak: księgi ziemskie lubelskie, akta miasta Lublin, czy akta stanu cywilnego z parafii w Szczebrzeszynie, Chełmie, Kodniu, Chodlu czy Krasnobrodzie. Aby obejrzeć dokumentu należy wejść na stronę www.szukajwarchiwach.pl i wpisać nazwę dokumentu, który nas interesuje.

Czytaj więcej o: historia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam za pomyłkę w moim poprzednim wpisie. Oczywiście DRZEW GENEALOGICZNYCH. T9 zawsze mądrzejszy.
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachęcam wszystkich bardzo mocno do robienia swoich drzew geologicznych, zbierania starych zdjęć i dokumentów swoich przodków. Coś wspaniałego. Można o swojej rodzinie dowiedzieć się bardzo wiele szukając w archiwach. To coś niesamowitego jak jadę przez jakąś miejscowość, która do niedawna jeszcze dla mnie nic nie znaczyła a teraz wiem że w 18 czy 19 wieku urodził się i mieszkał mój praprapra przodek. Zupełnie inaczej patrzy się wtedy na miasto lub wieś. Jeszcze wspanialsza rzecz jest wtedy kiedy dowiadujemy się że w jakiejś miejscowości zmarł jakiś nasz praprzodek i znajduje się tam stary cmentarz. Wycieczka po takich cmentarzach i szukanie swoich prawdopodobnie leżących tam od setek lat dziadków to przeniesienie się w czasie. Cyfryzacja znacząco przyspieszyła i ułatwiła robienie drzewa. Większość danych mam teraz dostępne w internecie.
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawie jest poznać imiona i nazwiska przodków z czasów np. napoleońskich.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!