piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Tajemnice katedralnej krypty

Dodano: 12 listopada 2002, 18:25

Od dzisiaj będzie można oglądać jedyne w swoim rodzaju, najstarsze zachowane polskie ubiory. Ekipa archeologów wydobyła je z krypt grobowych lubelskiej Archikatedry. O godz. 19 w katedrze msza św. i oficjalne otwarcie wystawy.

– Wiedzieliśmy o istnieniu grobów w podziemiach świątyni, ale nie było środków na zejście tam – mówi ks. Adam Lewandowki, proboszcz parafii Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. – Mogliśmy to zrobić dopiero podczas remontu posadzki.
Prace archeologiczne rozpoczęły się 2 lata temu. Specjaliści, nim zeszli do krypt, nie zdawali sobie sprawy z ogromu tego odkrycia. Znaleźli trumny, które początkowo datowano na przełom XVII i XVIII wieku. Późniejsze badania dendrologiczne przesunęły tę datę o 100 lat, na wiek XVI.
Pod kamienną posadzką pochowano ludzi zamożnych. Świadczą o tym zachowane resztki portretów trumiennych, a także wspaniała, unikatowa odzież, przetykana srebrem i złotem z materiałów sprowadzanych z Włoch i Francji. Archeolodzy wydobyli z krypt 20 kompletówubiorów, jakie do dziś znane były wyłącznie z opisów. To czepce i pończochy, kontusze i buty, szlacheckie pasy, a także kobiece suknie, ubranka dziecięce, szatę biskupa, rękawiczki, etc. Wydobyto również niezwykłej urody szkaplerze, medaliki, krzyżyki, drobne przedmioty, jakie „towarzyszyły” zmarłym. W każdej trumnie znajdowały się zioła, rośliny i wianki, wypchane nimi były poduszki, także po to, aby zabić odór rozkładających się ciał.
– Do konserwacji w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oddaliśmy 5 strojów. Nie ma na więcej pieniędzy. Już wróciły do Lublina i te właśnie będziemy eksponować – mówi archeolog Rafał Niedźwiadek.
– Czy w odkrytych kryptach grobowych były grzyby i mikroby?
– Na początku tak, ale już teraz, po zastosowaniu odpowiednich środków, żadnych obaw nie ma – wyjaśnia Niedźwiadek.

Kiedy zwiedzać

W czwartek w godz. 10–16
W najbliższą niedzielę (między nabożeństwami) – „otwarte drzwi” dla wszystkich.
W następnym tygodniu – od wtorku do soboty w godz. 10–16.
Wstęp 4 zł wraz ze zwiedzaniem „kaplicy akustycznej” Wejście prawą nawą Archikatedry w kierunku „kaplicy akustycznej”.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24