wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Tajne łamane przez poufne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2006, 18:13

Kto sponsorował alkohol na przyjęcie dla kilkuset VIP-ów, urządzone przez prezydenta Lublina, Andrzeja Pruszkowskiego? Urząd Miasta od tygodnia nie chce odpowiedzieć nam na to pytanie. Raut odbył się w minioną niedzielę w wynajętych salach Filharmonii Lubelskiej.

- Anonimowe darowizny może przyjmować osoba prywatna. Ale nie instytucja publiczna, jaką jest miejski samorząd - komentuje sytuację Grażyna Kopińska, która w Fundacji Batorego dowodzi programem Przeciw Korupcji.
To nie jedyne pytanie,
z odpowiedzią na które urząd zwleka. Nie wiadomo, ile impreza kosztowała. - Koszt związany z organizacją noworocznego spotkania w Filharmonii Lubelskiej oraz sponsorzy zaangażowani w jego realizację, zostanie podany po dokonaniu podsumowania wszystkich zrealizowanych zamówień - poinformował nas Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina.
Kiedy nastąpi podsumowanie? I dlaczego jego brak uniemożliwia ujawnienie sponsora alkoholu? - Nie ma powodów, które to uniemożliwiają, natomiast (...) kultura oraz dobre obyczaje wymagają uzyskania zgody darczyńców na podanie ich nazw firmowych, zwłaszcza że dokonać się to ma za pośrednictwem gazety, jaką jest Dziennik Wschodni (...) - odpowiada Rakowski.
- A to już zwyczajna pyskówka - oburza się Krystyna Mokrosińska, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Nie można zasłaniać jawności życia publicznego dobrymi obyczajami.
Czy miasto może uzależniać ujawnienie sponsorów
od ich zgody? - O zgodę trzeba było zadbać przed przyjęciem darowizny. Prezydent Lublina powinien być zainteresowany ujawnieniem sponsorów, bo powstaje wrażenie, że te firmy coś sobie w ten sposób załatwiają. Rozumiem, że ostateczne koszty można jeszcze liczyć, ale sponsorzy są przecież znani od początku - mówi Kopińska.
- Gdy samorząd utajnia takie dane, rodzi to domniemanie korupcji. To prawdopodobnie pierwsza sprawa dla tworzonego urzędu antykorupcyjnego - twierdzi Mokrosińska.
Dominik Smaga

•Korespondencja między Dziennikiem a Kancelarią Prezydenta Miasta
- strona 5

http://www.e-paper.pl/dziennikwschodni
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!