Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2018 r.
11:28

Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Lublinie [wizualizacje]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
603 55 A A

Gotowa jest już ostateczna koncepcja dworca autobusowego, który ma powstać między ul. Gazową i Młyńską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ratusz zaprezentował dziś koncepcję "zmontowaną" z dwóch wstępnych wersji przedstawionych przez zespół projektowy.

Teraz wynajęta przez miasto pracownia ma przygotować kompletną dokumentację, która będzie podstawą do budowy dworca i przebudowy sieci dróg w jego pobliżu.

- Do końca września powinniśmy mieć projekt budowlany. Do końca lutego powinniśmy mieć zakończone prace nad projektem wykonawczym - mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin. Potem ogłoszony byłby przetarg na budowę. - Mamy nadzieję, że budowa rozpocznie się w końcówce 2019 r. - spodziewa się Szczepańska. Ile mogą potrwać roboty? - W praktyce dwa lata od podpisania umowy - ocenia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiadomo już, że budynek dworca będzie mieć dach w postaci spacerowego tarasu obsadzonego zielenią. - Zdecydowaliśmy się również na przykrycie części peronowej - mówi Katarzyna Jakuć z pracowni D+M projektującej dworzec na zlecenie miasta. Koncepcja przewiduje również ściany w formie pionowych ogrodów od strony ulicy Dworcowej oraz Młyńskiej, która nie zostanie zlikwidowana i częściowo ma się zmienić w tzw. woonerf, czyli obsadzony zielenią spacerniak. Ten sam charakter będzie mieć ul. 1 Maja między pl. Dworcowym a pl. Bychawskim. - Zakładamy likwidację prostopadłych miejsc parkingowych - przyznaje Michał Szreder z zespołu projektowego. 

Duża zmiana planowana jest też na pl. Dworcowym, który ma być zarezerwowany dla pieszych.

Drogowa część ogłoszonej dziś koncepcji przewiduje taki kształt ronda Sportowców, który umożliwi w przyszłości wyprowadzenie od niego nowej drogi przechodzącej tunelem pod torami kolejowymi i dochodzącej do ulicy Wojennej. Postanowiono też, że będzie to rondo turbinowe, a pasy ruchu mają być oddzielone betonowymi "separatorami" uniemożliwiającymi zmianę pasa ruchu.

Sonda: Jak Ci się podoba projekt dworca autobusowego?

Liczba głosów: 2028
54.98%
Bardzo mi się podoba
28.75%
Podoba mi się
8.63%
Średnio mi się podoba
7.64%
Nie podoba mi się

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2018 o 14:01
+1
Na podstawie pokazanych "wizualizacji" można zobaczyć jak będą wyglądały słupy konstrukcyjne i że będzie duża przestrzeń zadaszona. Może jeszcze, że korzystać z tego będą młodzi z walizkami na kółkach... Ale to, co najważniejsze - czyli jak będzie wyglądała PRZESTRZEŃ PLACU pomiędzy dworcami, gdzie i jak będą zlokalizowane stanowiska przyjazdów i odjazdów, jaka będzie organizacja przestrzeni dla pasażerów obydwu dworców, gdzie będzie dojazd komunikacją miejską itd, itd - niestety NIE POKAZUJĄ te tylko obrazki.!!! A to przede wszystkim jest ważne przy pokazaniu mieszkańcom DWORCA (a nie tylko zadaszenia!). Więc może w zasobach projektowych jest jakiś "widok z lotu ptaka" (obecnie może "widok ze drona")? No i ten dziennikarski żargon: "spacerniak", już nie niegdysiejszy "deptak". Spacerniak kojarzy się przede wszystkim z więzieniem... A deptak z... dreptaniem... Może sięgnąć do bogatszego słownictwa : promenady, ciągi spacerowe, ciągi piesze lub t. p.
Na podstawie pokazanych "wizualizacji" można zobaczyć jak będą wyglądały słupy konstrukcyjne i że będzie duża przestrzeń zadaszona. Może jeszcze, że korzystać z tego będą młodzi z walizkami na kółkach... Ale to, co najważniejsze - czyli jak będzie wyglądała PRZESTRZEŃ PLACU pomiędzy dworcami, gdzie i jak będą zlokalizowane stanowiska przyjazdów i odjazdów, jaka będzie organizacja przestrzeni dla pasażerów obydwu dworców, gdzie będzie dojazd komunikacją miejską itd, itd - niestety NIE POKAZUJĄ te tylko obrazki.!!! A to przede w... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2018 o 11:49
+1
każdy będzie lepszy od obecnego
Avatar
Lbn / 23 kwietnia 2018 o 22:05
Jakiś mały budynek tylko dach duży co za ...to projektował? 
Avatar
xxx / 20 kwietnia 2018 o 21:02
undefined napisał:
POżyjemy - zobaczymy . Już POkazywali wizualizację targu - warzywniaka przy ul. Ruskiej . I co ? POstawili apartamentowiec , a kupcy jak stali POd chmurką , tak stoją .
 O czym ty bredzisz jaki apartamentowiec, przebudowano tylko walący się budynek pzu a targ na ruskiej będzie przebudowany, niech cie twoja pisowska głowa o to nie boli.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 13:35
A czy w budżecie zarezerwowaliście pieniądze na mycie tego cuda, czy tez zarośnie brudem szybciej niż obecny kurnik pekaesu ??
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:58
Ach ruszyła armia narzekaczy, tu nie ma kwiatka, tu podobny do innego, tam za dużo sklepów a jak zrobią kibel to pewnie granit będzie za brzydki a pisuary za nisko albo za wysoko a papier szorstki. Co do ostatniego wpisu, wyburzmy biurowce i galerie, zamieńmy autobusy na ikarusy, wystawmy saturatory na ulice ( tu akurat jestem za) i bedziemy miec znowu prl w Polsce. Oj zapomniałem, że obecny rząd właśnie go wprowadza.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:39
Zabrać trochę dachu, zamienić płytki na kostkę i dodać pawilony i będzie to samo co stary xd
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:31
to dworzec z BIAŁEGOSTOKU,ALE SIĘ ARCHITEKCI NAPRACOWALI {PLAGIAT}
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:18
Oczywiście chodziło mi o wpis z 23 28.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:15
Kolega/koleżanka z postu niżej chyba przespał/a ostatnie kilka ładbych lat - obecne dworce łaczą funkcje handlowa i transportowa, to nie prl. Żuk w końcu bierze się za infrastrukture, które inne miasta mają już od dawna a my to przespaliśmy bo było wsamraśnie.
Avatar
Lbn / 23 kwietnia 2018 o 22:05
Jakiś mały budynek tylko dach duży co za ...to projektował? 
Avatar
xxx / 20 kwietnia 2018 o 21:02
undefined napisał:
POżyjemy - zobaczymy . Już POkazywali wizualizację targu - warzywniaka przy ul. Ruskiej . I co ? POstawili apartamentowiec , a kupcy jak stali POd chmurką , tak stoją .
 O czym ty bredzisz jaki apartamentowiec, przebudowano tylko walący się budynek pzu a targ na ruskiej będzie przebudowany, niech cie twoja pisowska głowa o to nie boli.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 13:35
A czy w budżecie zarezerwowaliście pieniądze na mycie tego cuda, czy tez zarośnie brudem szybciej niż obecny kurnik pekaesu ??
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:58
Ach ruszyła armia narzekaczy, tu nie ma kwiatka, tu podobny do innego, tam za dużo sklepów a jak zrobią kibel to pewnie granit będzie za brzydki a pisuary za nisko albo za wysoko a papier szorstki. Co do ostatniego wpisu, wyburzmy biurowce i galerie, zamieńmy autobusy na ikarusy, wystawmy saturatory na ulice ( tu akurat jestem za) i bedziemy miec znowu prl w Polsce. Oj zapomniałem, że obecny rząd właśnie go wprowadza.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:39
Zabrać trochę dachu, zamienić płytki na kostkę i dodać pawilony i będzie to samo co stary xd
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:31
to dworzec z BIAŁEGOSTOKU,ALE SIĘ ARCHITEKCI NAPRACOWALI {PLAGIAT}
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:18
Oczywiście chodziło mi o wpis z 23 28.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:15
Kolega/koleżanka z postu niżej chyba przespał/a ostatnie kilka ładbych lat - obecne dworce łaczą funkcje handlowa i transportowa, to nie prl. Żuk w końcu bierze się za infrastrukture, które inne miasta mają już od dawna a my to przespaliśmy bo było wsamraśnie.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2018 o 09:13
Ja nie narzekam,ale skomentuję. Dzięki Ci Panie że po tylu latach ktoś skumał że to jak jest obecnie to chore i trzeba w jedynym miejscu stworzyć strefę przesiadkową budując dworzec PKS przy PKP. Hurra
Avatar
Prosty drut:) / 19 kwietnia 2018 o 23:42
Do centrum każdy sobie dojedzie i mpk więcej zarobi i miasto zyska na biletach. Będzie super chyba że władza się zmieni
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 23 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 37 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 70 13

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 35 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 52 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 47 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 422 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!