Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2010 r.
13:42
Edytuj ten wpis

Tak ma wyglądać nowy Plac Litewski. Gdzie są tereny zielone? (wideo)

0 63 A A

Krakowska spółka SAO Investments wygrała konkurs na koncepcję przebudowy Placu Litewskiego. Teraz ratusz zaprosi ją do rozmów, na temat przygotowania ostatecznego projektu. Ale jego realizacja może stanąć pod znakiem zapytania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Projekt zbyt brutalnie ingeruje w przestrzeń. Nie uwzględnia wytycznych, określonych w konkursie – mówi Dylewski. – Miały być obszary zielone, tymczasem pozostawiono je w szczątkowej formie. Projektowane zagłębienie niepotrzebnie dzieli przestrzeń. Nie było propozycji, które mogłyby zostać uznane za podstawę do realizacji. Zwycięski projekt przygotowano bez wyczucia specyfiki miejsca.

Zdanie odrębne zgłosił również Jadwiga Jamiołkowska, lubelska urbanistka.

Projekt SAO niszczy wspólną przestrzeń– wyjaśnia. – Tylko po to, by stworzyć wejście do podziemnych obiektów usługowych, zniekształcono powierzchnię placu. W imię czego trzeba robić dziurę w ziemi. Taki projekt mógłby zostać zrealizowany w każdym miejscu na świecie. W konkursie nie o to chodziło.

Zwycięska koncepcja spotkała się również z krytyką ze strony służb konserwatorskich.

– Mi się ten projekt nie podoba, jest daleki od oczekiwań – mówi Halina Landecka, wojewódzki Konserwator Zabytków. – Nie wiem, czy zgodziłabym się na jego realizację. Kiedy powstanie szczegółowa wersja, zapewne poddamy ją pod osąd ekspertów.

Zgoda konserwatora jest konieczna do realizacji inwestycji. Sędziowie nie poprzestali na wyłonieniu zwycięskiego projektu.

Drugie miejsce przyznali pracowni Franta & Franta. Na trzeciej pozycji znalazła się koncepcja lubelskiego projektanta Jacka Cieplińskiego. Honorowym wyróżnieniem nagrodzono projekt z Hiszpanii.

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vx / 6 listopada 2010 o 10:57
W Lublinie to chyba same buraki ze wsi mieszkaja!Wszyscy chce tylko trawy,pola, i drzew!Jak tylko to sie podoba to sprzedajcie domy i przeprowadzcie sie na wies!Lublin to miasto tu sie nie sadzi kartofli ani nie uprawia burakow hahaha!Najlepszy dla was projekt to taki żeby wszedzie była trawa a na srodku staw z karpiami , a na obkoło rosly sosny haha!!!
Avatar
Historyk / 5 listopada 2010 o 21:23
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']
chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy nawet dobic do poprzeczki. Tak wiec historyku najwyrazniej barokowe kompozycje nie sa pozadane przez dzisiejsza rzeczywistosc, zostawmy teraz my cos od siebie przyszlym pokoleniom. swoja droga mieszkancy ESK powinni posiadac tzw. umysly otwarte, dlatego nie udzielajcie sie negatywnie w momencie gdy najzwyczajniej ta stolica nie zostaniemy.
[/quote]

XXI wieku? Przebłysk nowoczesności? Żartujesz. Ta propozycja nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek aktualnością w architekturze i zagospodarowaniu wnętrz miejskich. To prowincjonalne odbicie nurtów sprzed 15-20 lat.
A tak w ogóle skąd po jednym zdaniu możesz wiedzieć, jakie ja "reprezentuję podejście"?

Wiesz, tak się składa, ze ja akurat nie miałbym nic przeciwko zmianom na placu litewskim, który jeśli chodzi o aktualnie istniejący sposób zachowania jest wyrobem można powiedzieć nowoczesnym, bo stworzonym jako nowa w zasadzie kreacja z wykorzystaniem niektórych starszych elementów w l. 60tych. Tyle, ze to nowe zagospodarowanie, które miałoby zastąpić istniejące powinno być:
1. na poziomie, bo to być może najważniejsze miejsce Lublina.
2. Faktycznie współczesne, a nie być popłuczyną po trendach sprzed kilkunastu lat.
3. Oddawać genetykę i ducha miejsca, wchodzić jakoś z nim w dialog, a nie go odrzucać, ignorować, czy co chyba najgorsze, w ogóle go nie dostrzegać. A odnoszę wrażenie, ze tak jest z tym zwycięskim projektem.
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']
chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy ... rozwiń
Avatar
Andrzej / 5 listopada 2010 o 15:57
Czytając niektóre wypociny, od razu widać kto je pisze. Piszą wsiowe buraki, które przez całe swoje życie, do chałupy wchodzili w gumofilcach po gów*ach (tak było z dziada pradziada) a teraz, wyrwał się do "wielkiego świata", kupił lakierki, to nie będzie sobie ich brudził w ptasich kupach. Ma być beton a nie jakieś drzewa czy trawa (po miedzy już się nachodzili)!!!. Teraz chce sobie pochodzić po chodniku a nie po miedzy i po betonie nie trawie.
Avatar
nickona / 5 listopada 2010 o 15:19
Jeśli mamy mieć Plac Litewski taki, jak przedstawia projekt, to chyba szkoda pieniędzy na modernizację w takim wydaniu.Niech już lepiej zostanie taki, jaki jest w chwili obecnej. Nasze miasto już i tak staje się pełne szarości, betonu.Jeszcze trochę, a będziemy sobie sadzić drzewa w doniczkach na balkonie,żeby mieć trochę zieleni.A w czasie intensywnych opadów deszczu zaczyna się lamentowanie,ze zalewa nam ulice. Gdzie ma wsiąkać ta woda skoro mamy asfalt, kostkę itp., a likwiduje się coraz częściej oazy zieleni miejskiej.
Avatar
marta / 5 listopada 2010 o 13:49
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy nawet dobic do poprzeczki. Tak wiec historyku najwyrazniej barokowe kompozycje nie sa pozadane przez dzisiejsza rzeczywistosc, zostawmy teraz my cos od siebie przyszlym pokoleniom. swoja droga mieszkancy ESK powinni posiadac tzw. umysly otwarte, dlatego nie udzielajcie sie negatywnie w momencie gdy najzwyczajniej ta stolica nie zostaniemy.[/quote] - człowieku co Ty wypisujesz? Ten plac ma komponować się z atmosferą starego Lublina i istniejącą już architekturą. Betonową nowoczesność mamy na osiedlach. W miastach są niezbędne tereny zielone. Nie tylko to płuca miasta, ale też miejsce odpoczynku. Plac Litewski powinien być pełen zieleni z placem zabaw, fontanną, ławkami, przepełniony rozmowami i śmiechem, a nie kolejnym betonowym czymś, przez które będzie się przechodzić obojętnie i szybko, szczególnie w czasie upałów.
Czytając niektóre komentarze odnoszę wrażenie, że piszą je ludzie nie związani od pokoleń z Lublinem, którym nowoczesność przysłania estetykę i potrzeby tego miasta.
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy ... rozwiń
Avatar
lublinianka / 5 listopada 2010 o 11:18
Po co zmieniać ten Plac? Włodarze tego upadającego miasta zajęliby się budową dróg, ich remontem, budową parkingów w mieście!!! Zamiast zrobić coś pożytecznego planują zbędne i nieistotne w tym momencie inwestycje. Jak już wszystko będzie cacy tj.: będziemy jeździli po drogach gładkich jak stół, większość z nas przesiądzie się do przyjaznej- ekologicznie, czasowo i finansowo- komunikacji miejskiej to wtedy wyborcy sami się upomną o poprawę "piękna" wszelkich skwerków, placy i deptaków.
Avatar
zembaty / 5 listopada 2010 o 10:55
A może tak poprawić przepustowość ulic budując tunel pod alejami Racławickimi,jak to kiedyś miało miasto w planie - to chyba ważniejsze niż
Plac Litewski - Ale plac jest przy Ratuszu i włodarze dbają tylko o tereny w
pobliżu.
Avatar
grazka / 5 listopada 2010 o 10:40
A mnie podoba się plac litewski taki jaki jest , moi znajomi ze Szczecina byli nim zachwyceni , nie rozumiem po co to zmieniać ,kto będzie kupował w tych sklepach w podziemiach ?, kogo będzie na to stać ,bo chyba w większości nie mieszkańców Lublina.
Avatar
londoner / 5 listopada 2010 o 10:35
tereny zielone a moze pastwisko ,widac niektorym dalej pochodzenie nie daje zapomniec skad pochodzi najlepszy projekt z zaprezentowanych
Avatar
lublin / 5 listopada 2010 o 10:33
jakie znowu tereny zielone ,tereny zielone masz w saskim lub ogrodzie botanicznym ,nad zalewm,czy w parku obok centrum kultury ,to ma byc plac miejski a nie park
Avatar
vx / 6 listopada 2010 o 10:57
W Lublinie to chyba same buraki ze wsi mieszkaja!Wszyscy chce tylko trawy,pola, i drzew!Jak tylko to sie podoba to sprzedajcie domy i przeprowadzcie sie na wies!Lublin to miasto tu sie nie sadzi kartofli ani nie uprawia burakow hahaha!Najlepszy dla was projekt to taki żeby wszedzie była trawa a na srodku staw z karpiami , a na obkoło rosly sosny haha!!!
Avatar
Historyk / 5 listopada 2010 o 21:23
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']
chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy nawet dobic do poprzeczki. Tak wiec historyku najwyrazniej barokowe kompozycje nie sa pozadane przez dzisiejsza rzeczywistosc, zostawmy teraz my cos od siebie przyszlym pokoleniom. swoja droga mieszkancy ESK powinni posiadac tzw. umysly otwarte, dlatego nie udzielajcie sie negatywnie w momencie gdy najzwyczajniej ta stolica nie zostaniemy.
[/quote]

XXI wieku? Przebłysk nowoczesności? Żartujesz. Ta propozycja nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek aktualnością w architekturze i zagospodarowaniu wnętrz miejskich. To prowincjonalne odbicie nurtów sprzed 15-20 lat.
A tak w ogóle skąd po jednym zdaniu możesz wiedzieć, jakie ja "reprezentuję podejście"?

Wiesz, tak się składa, ze ja akurat nie miałbym nic przeciwko zmianom na placu litewskim, który jeśli chodzi o aktualnie istniejący sposób zachowania jest wyrobem można powiedzieć nowoczesnym, bo stworzonym jako nowa w zasadzie kreacja z wykorzystaniem niektórych starszych elementów w l. 60tych. Tyle, ze to nowe zagospodarowanie, które miałoby zastąpić istniejące powinno być:
1. na poziomie, bo to być może najważniejsze miejsce Lublina.
2. Faktycznie współczesne, a nie być popłuczyną po trendach sprzed kilkunastu lat.
3. Oddawać genetykę i ducha miejsca, wchodzić jakoś z nim w dialog, a nie go odrzucać, ignorować, czy co chyba najgorsze, w ogóle go nie dostrzegać. A odnoszę wrażenie, ze tak jest z tym zwycięskim projektem.
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']
chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy ... rozwiń
Avatar
Andrzej / 5 listopada 2010 o 15:57
Czytając niektóre wypociny, od razu widać kto je pisze. Piszą wsiowe buraki, które przez całe swoje życie, do chałupy wchodzili w gumofilcach po gów*ach (tak było z dziada pradziada) a teraz, wyrwał się do "wielkiego świata", kupił lakierki, to nie będzie sobie ich brudził w ptasich kupach. Ma być beton a nie jakieś drzewa czy trawa (po miedzy już się nachodzili)!!!. Teraz chce sobie pochodzić po chodniku a nie po miedzy i po betonie nie trawie.
Avatar
nickona / 5 listopada 2010 o 15:19
Jeśli mamy mieć Plac Litewski taki, jak przedstawia projekt, to chyba szkoda pieniędzy na modernizację w takim wydaniu.Niech już lepiej zostanie taki, jaki jest w chwili obecnej. Nasze miasto już i tak staje się pełne szarości, betonu.Jeszcze trochę, a będziemy sobie sadzić drzewa w doniczkach na balkonie,żeby mieć trochę zieleni.A w czasie intensywnych opadów deszczu zaczyna się lamentowanie,ze zalewa nam ulice. Gdzie ma wsiąkać ta woda skoro mamy asfalt, kostkę itp., a likwiduje się coraz częściej oazy zieleni miejskiej.
Avatar
marta / 5 listopada 2010 o 13:49
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy nawet dobic do poprzeczki. Tak wiec historyku najwyrazniej barokowe kompozycje nie sa pozadane przez dzisiejsza rzeczywistosc, zostawmy teraz my cos od siebie przyszlym pokoleniom. swoja droga mieszkancy ESK powinni posiadac tzw. umysly otwarte, dlatego nie udzielajcie sie negatywnie w momencie gdy najzwyczajniej ta stolica nie zostaniemy.[/quote] - człowieku co Ty wypisujesz? Ten plac ma komponować się z atmosferą starego Lublina i istniejącą już architekturą. Betonową nowoczesność mamy na osiedlach. W miastach są niezbędne tereny zielone. Nie tylko to płuca miasta, ale też miejsce odpoczynku. Plac Litewski powinien być pełen zieleni z placem zabaw, fontanną, ławkami, przepełniony rozmowami i śmiechem, a nie kolejnym betonowym czymś, przez które będzie się przechodzić obojętnie i szybko, szczególnie w czasie upałów.
Czytając niektóre komentarze odnoszę wrażenie, że piszą je ludzie nie związani od pokoleń z Lublinem, którym nowoczesność przysłania estetykę i potrzeby tego miasta.
[quote name='ja' timestamp='1288899435' post='374036']chociazby to, ze jest to plac na miare XXI wieku, wkoncu. architektura w pelni odpowiada wymaganiom postawionym przez obecne czasy. o ile sie orientuje w Lublinie nie ma jeszcze miejsca o zblizonej koncepcji. jedynym wiekszym przeblyskiem nowoczesnosci jest bodajrze Grey Office Park, ktory konstruktywnie naprawde bardzo mi sie podoba. wpisane jest w rozwoj miast ciagle parcie do przodu, a z takim podejsciem jaka reprezentuje wiekszosc komentujacych nie mamy szansy ... rozwiń
Avatar
lublinianka / 5 listopada 2010 o 11:18
Po co zmieniać ten Plac? Włodarze tego upadającego miasta zajęliby się budową dróg, ich remontem, budową parkingów w mieście!!! Zamiast zrobić coś pożytecznego planują zbędne i nieistotne w tym momencie inwestycje. Jak już wszystko będzie cacy tj.: będziemy jeździli po drogach gładkich jak stół, większość z nas przesiądzie się do przyjaznej- ekologicznie, czasowo i finansowo- komunikacji miejskiej to wtedy wyborcy sami się upomną o poprawę "piękna" wszelkich skwerków, placy i deptaków.
Avatar
zembaty / 5 listopada 2010 o 10:55
A może tak poprawić przepustowość ulic budując tunel pod alejami Racławickimi,jak to kiedyś miało miasto w planie - to chyba ważniejsze niż
Plac Litewski - Ale plac jest przy Ratuszu i włodarze dbają tylko o tereny w
pobliżu.
Avatar
grazka / 5 listopada 2010 o 10:40
A mnie podoba się plac litewski taki jaki jest , moi znajomi ze Szczecina byli nim zachwyceni , nie rozumiem po co to zmieniać ,kto będzie kupował w tych sklepach w podziemiach ?, kogo będzie na to stać ,bo chyba w większości nie mieszkańców Lublina.
Avatar
londoner / 5 listopada 2010 o 10:35
tereny zielone a moze pastwisko ,widac niektorym dalej pochodzenie nie daje zapomniec skad pochodzi najlepszy projekt z zaprezentowanych
Avatar