niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Tak ma wyglądać nowy targ przy ul. Ruskiej w Lublinie (wizualizacje)

Dodano: 26 kwietnia 2016, 19:40
Autor: Dominik Smaga

Koncepcję nowego targu przy Ruskiej pokazał we wtorek Urząd Miasta. Przetarg na budowę ma ogłosić jesienią, a stragany wraz z podziemnym parkingiem mogą być gotowe wiosną 2017 r. Na nowy targ wpuszczeni mają być tylko sprzedawcy owoców i warzyw

Nowe targowisko ma powstać u zbiegu ul. Ruskiej i Nadstawnej, gdzie kiedyś był dworzec busów, a teraz jest parking. Zaplanowano tu „modułowe” stoiska handlowe (każde z dostępem do bieżącej wody) zbudowane głównie z betonu.

– Beton jest łatwo zmywalny, higieniczny, trudny do zniszczenia – wyjaśnia Justyna Kościańczuk z pracowni architektonicznej JPA Jabłoński. Przy narożniku ul. Nadstawnej ma powstać mały plac. – Będzie tu miejsce dla rowerzystów, będzie można usiąść, umyć owoce, odpocząć.

Obok targu planowany jest przystanek komunikacji miejskiej, bo Ratusz deklaruje, że wyśle przez ul. Ruską więcej linii autobusowych. – Nasza idea jest taka, żeby linie komunikacji zbiorowej łączyły z targowiskiem różne dzielnice – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Targowisko ma być po godzinach efektownie podświetlane. Jego zadaszenie pomyślano w formie trójkątów układających się w coś na kształt parasoli. – Widok na dach z góry jest tu istotny – mówi architekt Tomasz Jabłoński. Tłumaczy, że dach nie może psuć widoku ze wzgórza Czwartek. Niektóre z trójkątów mają przepuszczać światło, inne będą od spodu lustrzane, by optycznie powiększyć przestrzeń.

Trudniejsze będzie powiększenie podziemnego parkingu, do którego ma prowadzić winda i dwie klatki schodowe. Mowa jest tylko o 27 miejscach dla aut. – Znajdziemy tyle miejsc parkingowych ile się da w jednej kondygnacji podziemnej – mówi prezydent, który nie chce schodzić z budową niżej, by zwiększać kosztów obliczonych na 3,8 mln zł.

Ostateczne koszty poznamy po przetargu na budowę, którego ogłoszenie prezydent zapowiada na jesień. – To jest inwestycja, która powinna się zakończyć do późnej wiosny – mówi Żuk.
Wtedy też ma się zacząć przeprowadzka kupców. Trafią do straganów o wymiarach 2 m na 2,56 m, ale będą mogli brać po kilka stoisk, których ma być tu 66. – Mamy nadzieję, że się pomieścimy – mówi Roman Pasik, prezes stowarzyszenia Zielony Rynek.

Ratusz zapowiada, że nie wpuści tu sprzedawców artykułów przemysłowych. – Ma to być wyłącznie targowisko dla sprzedających owoce, warzywa i kwiaty – mówi Żuk. I dodaje, że inni mogą się przeprowadzić na Bazar, do hali Nova lub na targ przy al. Unii Lubelskiej: – Tam są wolne miejsca.

Stary targ ma być zamknięty, gdy w jego miejscu ruszy budowa hali targowej dla kupców ze spółek Bazar i Nova. Halę ma stawiać planowana spółka celowa, do której samorząd Lublina wniósłby działkę. Wejście do spółki już zadeklarowała Nova, przekonany nie jest za to Bazar.
Ratusz zakłada, że przenosząc się do nowej hali kupcy z Bazaru i Novej zwolnią obecnie zajmowane miejskie grunty przy al. Tysiąclecia, które miałyby posłużyć pod inne inwestycje. To dopiero plan. – Nie mamy dzisiaj żadnej oferty na zakup tych terenów – zastrzega Żuk.

Targiem, którego wizualizacje pokazało we wtorek miasto mogłaby zarządzać – według słów prezydenta – Miejska Korporacja Komunikacyjna, czyli spółka-córka MPK Lublin, albo Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Gość
Gość
Gość
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 kwietnia 2016 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo atrakcyjnie wygladajaca przestrzen. tylko pytanie - czy babcie , rolnicy ze wsi beda mogli dalej sprzedawac tam swoje produkty? czy dacie im taka oplate za stosiak ze bedziemy musieli kupowac pestycydy z supermarketow? pomyslcie otym prosze
Rozwiń
Gość
Gość (29 kwietnia 2016 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O znowu dużo betonu i atrakcyjny dizajn ...poprawiamy wizerunek ale co pod nim ? Czy mieszkańcy Lublina nie czekają raczej na zwiększenie ilości mieszkań komunalnych , program oddłużeniowy dla ludzi w trudnej sytuacji materialnej i bardziej pro społeczne a nie wizerunkowe działania ?
Rozwiń
Gość
Gość (27 kwietnia 2016 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No nie wizualizacja, tylko chujowizacja. takiej chujni to ja dawno nie widziałem nawet na onecie.
Rozwiń
kwa kwa kwa
kwa kwa kwa (27 kwietnia 2016 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Porażka - wciśnięte w kąt, dalej bez dobrego (i bezpiecznego) dostępu. Euro-Żuk wstydzi się targowiska, taki postępowy. Jedyny plus, że to będzie coś trochę lepszego niż obskurna hala jak na poprzednich wizjach. Żuk szkodzi miastu swoimi tandetnymi wizjami. Stawia megahipermarkety na cennych przedpolach z widokiem na Stare Miasto, choć wszędzie na świecie takie megabudowle powstają na obrzeżach. Tam gdzie była Arkadia jest strefa zniszczenia. Żuk, stosując prymitywnie rozumianą "nowoczesność" skutecznie i chyba nieodwracalnie zamienia Lublin w zapyziałe, coraz mniej wyróżniające się miasto. (ziom)

a kolega widze z pisu :P  leki nie działają? polecam słynną maść

Rozwiń
Gość
Gość (27 kwietnia 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Lublin w miejscu gdzie dziś znajdują się pawilony Sp. BAZAR powinna stać estetyczna jedno- poziomowa nie droga HALA TARGOWA jakiej u nas w Lublinie niestety nie ma. Miejsce w którym będzie stać na zakupy każdego mieszkańca naszego miasta. Kolejne galerie handlowe są nam nie potrzebne.. Brakuje Hali Targowej właśnie w tym miejscu tak jak zakładano w latach 2010 i wcześniej tak jak Pan obiecywał w swoich kampaniach wyborczych, że hala targowa stanie w miejscu w którym znajduje się obecnie targowisko BAZAR czyli przy al. Tysiąclecia... Jenak plany Pana Prezydenta co do lokalizacji hali uległy zmianie na niekorzyść dla kupców ze Sp. BAZAR
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!