piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Tak może wyglądać park Rusałka w Lublinie (wizualizacje)

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Park Rusałka (wizualizacja)
Park Rusałka (wizualizacja)

Fontanna, boiska, siłownia pod chmurką i toaleta dla psów. To tylko część obywatelskiego projektu przemian w parku przy Rusałce. Dokument jest już gotowy. Wkrótce trafi do prezydenta.

Projekt to owoc konsultacji społecznych, w których wiosną i latem wzięło udział ok. 120 osób. Organizowało je Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu.

– Zaczęliśmy od otwartego spotkania, później były warsztaty przy mapie i wymiana pomysłów. Tak powstały dwa alternatywne projekty, pokazaliśmy je na wystawie, po której sporządziliśmy ostateczną wersję – mówi Jan Kamiński, koordynator projektu.

Dokument zakłada objęcie parku miejskim planem zagospodarowania terenu. Mówi o budowie dwóch niskich pawilonów (w miejscu obsługujących boiska baraków) z gastronomią, siłownią, solarium i wypożyczalnią rowerów. Przewiduje dwa nowe parkingi: na 15 aut przy górce saneczkowej i na 45 przy wschodniej granicy parku. Autorzy chcą też odbudowy kładki nad rzeką.

Park miałby kilka stref

Największa to zielona łąka służąca rekreacji i część z placami zabaw, siłownią pod gołym niebem raz skateparkiem.

– Ten teren powinien żyć, być otwarty i dawać mieszkańcom możliwość robienia tego, co chcą. Dlatego obiekty pomocnicze byłyby na skraju parku, a na środku powinna się znaleźć wielka łąka. W planie jest też ścianka wspinaczkowa, ścieżka rowerowa, oświetlenie i oczko wodne – ujawnia Kamiński.

Kolejne części to: boiska i miejsce do wyprowadzania psów. Wejście od ul. Mościckiego byłoby placem z fontanną i murkiem do siedzenia. Przy nowym wejściu od ul. Wesołej stanąłby pomnik… żaby.

– To nawiązanie do wody. Oraz do naszej wersji legendy o rusałce: wcale się nie zabiła, zamieszkała w parku, a złego chłopca zamieniła w żabę – opowiada koordynator projektu.

Kilka punktów widokowych

Jeden z nich byłby w odbudowanej baszcie wodnej. Inny zaś na kopcu, na którym byłaby tablica dla niewidomych z wypukłym konturem panoramy miasta i informacjami w alfabecie Braille'a.

Autorzy opracowania proponują też, by przez ul. Rusałka przebiegała linia autobusowa i chcą stworzenia dwóch przystanków w rejonie parku.

Z projektem można się zapoznać na stronie internetowej parki.lublin.pl. Twórcy koncepcji zbierają teraz głosy poparcia (pod adresem park.rusalka@gmail.com), czekają na nie do 29 października.

Później dokument trafi na biurko prezydenta miasta. Ten już miesiąc temu zapowiedział, że park Rusałka ma być przekształcany razem z Ludowym i że będzie przy tym korzystać z projektów społecznych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
larena
julia
kad
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

larena
larena (22 października 2011 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najpierw zapoznaj się z definicją parku a potem krzycz, że projekt nie jest parkiem
Rozwiń
julia
julia (21 października 2011 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"część obywatelskiego projektu przemian w parku przy Rusałce"? jakiego parku? tu nigdy nie było żadnego parku! Zaprezentowane propozycje też nie są parkiem!
Rozwiń
kad
kad (20 października 2011 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy otwarcie aquaparku?
Rozwiń
dobresobie
dobresobie (20 października 2011 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko ładnie pięknie tylko, że to i tak nie powstanie - tak jak wiele "inwestycji"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!