Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2017 r.
6:49

Gdzie drogi, bloki, fabryki w Lublinie? Powstaje najważniejszy dokument dla przyszłości miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 78 A A

Bloki na górkach czechowskich, droga obok zalewu i cmentarze dla zwierząt. To tylko część pomysłów z dokumentu, który ma określić na długie lata przeznaczenie poszczególnych terenów miasta. Ma wyznaczyć miejsca pod nowe budownictwo, fabryki, zieleń... Wczoraj ogłoszono projekt tego dokumentu, teraz mieszkańcy mają czas na zgłaszanie uwag

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wielka mapa pokryta kolorowymi plamami i setki stron tekstu – tak będzie wyglądać najważniejszy dla przyszłości miasta dokument zwany w skrócie Studium*. Najważniejszy, bo każda przyszła inwestycja będzie musiała zgadzać się z mapą. Nie postawi się fabryki tutaj, gdzie planowano park i nie zbuduje się bloków tam, gdzie mają rosnąć fabryki. Dlatego mapa musi być dobrze pomyślana.

Nad jej stworzeniem miejscy planiści siedzieli siedem lat. Wczoraj pokazali efekty. Ale to, co pokazali to dopiero projekt i jeszcze jest czas, by go poprawiać. Czy takie poprawki są potrzebne? O tym może się wypowiedzieć każdy, kto zechce. Ma na to czas do 4 sierpnia.

Gdzie zamieszkamy

Nowe domy jednorodzinne mogłyby powstać na terenach, które teraz określone są jako grunty rolne bez prawa zabudowy. Wskazywana jest tu dzielnica Szerokie, Sławin i przede wszystkim Głusk. Ratusz tłumaczy, że w Lublinie wcale nie ma za dużo miejsca pod domy jednorodzinne i bez przeznaczenia nowych terenów na taką zabudowę, ziemi wystarczyłoby na 16 lat. – A to mało – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nowe Studium ma podwoić powierzchnię pod zabudowę jednorodzinną, natomiast o 60 proc. wzrosłaby powierzchnia możliwa pod budownictwo wielorodzinne.

Nowe bloki mogłyby powstać m.in. na części górek czechowskich. Miasto skłonne jest się zgodzić na zabudowę trzech wierzchowin od zachodniej strony i jednej od strony ul. Koncertowej, choć jej część przeznaczona byłaby pod budownictwo jednorodzinne.

Sprawa górek czechowskich na pewno nie będzie jedyną wzbudzającą kontrowersje. Ożywionej dyskusji można się także spodziewać w sprawie drogi nazywanej nieraz „południową obwodnicą”, choć Ratusz zastrzega, że to bardzo nieadekwatne określenie.

Którędy pojedziemy

W projekcie Studium można znaleźć kilka nowych tras komunikacyjnych. Jedna z nich ma połączyć węzły drogowe Lublin Węglin i Lublin Felin. Trasa miałaby zapewniać komunikację między wschodnimi i zachodnimi dzielnicami. Emocje budzi jej przebieg za Starym Gajem i tuż obok Zalewu Zemborzyckiego, po śladzie dzisiejszej ul. Żeglarskiej. Przeciwnicy takiego przebiegu wolą, aby trasa biegła za zalewem. – Nie ma tam możliwości poprowadzenia tej drogi – odpowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. – Jest tam las, są obszary chronione.

Na mapie znalazło się również przedłużenie ul. Zana do Smoluchowskiego, czy też nowa trasa będąca przedłużeniem ul. Stadionowej do Wyścigowej, która to droga biegłaby od ronda Sportowców tunelem pod torami kolejowymi, a dalej śladem ul. Wojennej.

Jednocześnie miasto wykreśla z planów budowę odcinka Trasy Zielonej wzdłuż torów kolejowych ciągnących się obok os. Poręba i lasu Stary Gaj. W tym miejscu miałaby powstać jedynie droga zbiorcza. – Chcemy tu zwykłej, jednojezdniowej drogi, która będzie obsługiwać komunikacyjnie nowe osiedla – mówi prezydent. Droga ta biegłaby za os. Widok i os. Poręba, a dalej w stronę al. Kraśnickiej.
Miasto rezygnuje także z drogi ruchu przyśpieszonego od al. Spółdzielczości Pracy (w rejonie centrum IKEA) przez Rudnik i wzdłuż torów kolejowych do ul. Turystycznej. Skreślona zostaje też droga główna od Zorzy do Zemborzyckiej naprzeciw Żeglarskiej.

Nowy cmentarz

Autorzy Studium stwierdzają, że możliwa jest rozbudowa istniejących cmentarzy przy Głuskiej, Jarmarcznej i Bełżyckiej. Wyznaczają też miejsce pod nową nekropolię dla Lublina. Ma się ona znaleźć na północnym skraju miasta, w rejonie ul. Bohaterów Września. – To powierzchnia zbliżona do cmentarza na Majdanku, około 50-60 hektarów – mówi Żurkowska. Przez teren zarezerwowany pod cmentarz przebiega jednak wąwóz, który miałby być zachowany. Zajmuje on około 20 proc. miejsca przyszłej nekropolii.

W dokumencie można też przeczytać, że na cmentarzach powinny się znajdować kolumbaria i spopielarnie zwłok.

Spopielarnie miałyby również funkcjonować na terenie grzebowisk dla zwierząt. Studium wskazuje dwa takie miejsce. Jedno w pobliżu planowanego cmentarza, drugie w rejonie ul. Torowej.

Bez zabudowy

W projekcie Studium wskazano też nowe obszary do ochrony przyrodniczej, na przykład lessowe zbocze wąwozu u wylotu ul. Jarmarcznej do ul. Zadębie, tereny położone wokół „końcowego” odcinka Bystrzycy oraz te położone tuż przed Zalewem Zemborzyckim. Jednocześnie przed nową zabudową Ratusz chce ochronić użytki rolne i leśne w południowej części miasta (Zemborzyce, Abramowice, Głusk) oraz na jego północnych krańcach.

To dla przemysłu

Studium ma uniemożliwić budowę mieszkań na terenach dawnych zakładów tytoniowych. – Wytworzylibyśmy zupełnie niepotrzebne konflikty – mówi prezydent i tłumaczy, że jeśli bloki powstaną za blisko działających zakładów przemysłowych, to ich lokatorzy skarżą się później na sąsiedztwo, co w konsekwencji może uniemożliwiać działanie tychże zakładów. Żuk wprost przyznaje, że chce zapewnić odpowiednie warunki dla działalności Lubelli.

*pełna nazwa to Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin

Czas na dyskusję

Dokument (Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublin, którego poszczególne części, dzielnica po dzielnicy, będziemy teraz opisywać, dostępny jest na internetowej stronie miasta (lublin.eu) oraz do 12 lipca w pokoju 1111 biurowca Urzędu Miasta przy Wieniawskiej 14 (w godz. 8-15).  Oglądać może go każdy. – W tej chwili oczekujemy na uwagi mieszkańców – mówi Grażyna Dziedzic-Wiejak z Wydziału Planowania. Uwagi można słać do 4 sierpnia.

• Na 14 czerwca zaplanowano publiczną dyskusję nad propozycjami zapisanymi w projekcie Studium (godz. 16, Ratusz), zaś 8, 12, 19 i 20 czerwca odbędą się otwarte dla chętnych spotkania z radami dzielnic (godz. 16, Ratusz).

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 09:30
+1
Południowa obwodnica - a raczej droga miejska GP powinna biec od węzła Lublin Węglin do Lublin Felin - przed zalewem tak aby miała sens - ale pełniłaby raczej role większej ulicy miejskiej 2x2 lub/i 1x4
Avatar
Gość / 17 czerwca 2017 o 23:25
Tramwaje w Lublinie nic nie pomogą, tylko metro jest ratunkiem, kilka linii i wszyscy przesiądą się do metra korki znikną.
Avatar
. / 9 czerwca 2017 o 09:48
fksds napisał:
tomek napisał:
też jestem za budową systemu tramwajowego w Lublinie.    Oczywiście tego się nie zbuduje zaraz, ale właśnie w studium uwarunkowań i planach zagospodarowania powinny być rezerwowane korytarze pod linie. A jak po 2020 r. dalej będą unijne dotacje, to pchnąć temat do przodu.      Dwa razy mniejszy Olsztyn potrafił wziąć się w garść to Lublin nie?
tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat
  samochód to wynalazek z XIX w., nie dość że zrobienie drogi kosztuje, to jeszcze taka droga zajmuje o wiele więcej miejsca niż torowisko tramwajowe
  samochód to wynalazek z XIX w., nie dość że zrobienie drogi kosztuje, to jeszcze taka droga zajmuje o wiele więcej miejsca niż torowisko tramwajowe rozwiń
Avatar
Lubelak / 8 czerwca 2017 o 20:40
A kiedy zostanie wybodowane METRO !? W Warszawie już są dwie linie, a u nas jeszcze nie zaczęli wiercić nawet jednej !!!
Avatar
lublinianin / 8 czerwca 2017 o 17:01
mam pytanie: zbieramy sie i organizujemy zeby przy torach powstała norma droga?moze jest ktos chetny do poprawadzenia tego?jak sie o to nie upomnimy to urzedasy zrobia co im pasuje
Avatar
Q / 8 czerwca 2017 o 16:57
rozwiń
Avatar
Q / 8 czerwca 2017 o 16:54
rozwiń
Avatar
gugi / 8 czerwca 2017 o 16:47
Kinga napisał:
mijfisjdf napisał: undefined napisał:  Jeśli chodzi o komunikację ciekawe, kiedy ktoś na tym zaścianku pomyśli o liniach tramwajowych..? a po c..j?malo ci wertepow? Jeseś żywym dowodem tego w jakim żyjesz zaścianku.
chyba ci slonce za bardzo przygrzalo, czacha kopci..zamiast drogi chcesz tramwaje, lecz sie
Avatar
fksds / 8 czerwca 2017 o 16:41
tomek napisał:
też jestem za budową systemu tramwajowego w Lublinie.    Oczywiście tego się nie zbuduje zaraz, ale właśnie w studium uwarunkowań i planach zagospodarowania powinny być rezerwowane korytarze pod linie. A jak po 2020 r. dalej będą unijne dotacje, to pchnąć temat do przodu.      Dwa razy mniejszy Olsztyn potrafił wziąć się w garść to Lublin nie?
 tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat
 tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat rozwiń
Avatar
o / 8 czerwca 2017 o 16:13
Hans Klos napisał:
Ale koszt budowy infrastruktury również jest niemały,więc pozostajemy tam gdzie jesteśmy.
  tak, największą przeszkodą do budowy tramwaju w Lublinie jest bieda - ale nie finansowa, tylko bieda umysłowa i mentalna Olsztyn, mając budżet miasta dwa razy mniejszy od Lublina, z unijnym dofinansowaniem buduje sieć tramwajową.  Lublina "nie stać" ......
Avatar
Gość / 17 czerwca 2017 o 23:25
Tramwaje w Lublinie nic nie pomogą, tylko metro jest ratunkiem, kilka linii i wszyscy przesiądą się do metra korki znikną.
Avatar
. / 9 czerwca 2017 o 09:48
fksds napisał:
tomek napisał:
też jestem za budową systemu tramwajowego w Lublinie.    Oczywiście tego się nie zbuduje zaraz, ale właśnie w studium uwarunkowań i planach zagospodarowania powinny być rezerwowane korytarze pod linie. A jak po 2020 r. dalej będą unijne dotacje, to pchnąć temat do przodu.      Dwa razy mniejszy Olsztyn potrafił wziąć się w garść to Lublin nie?
tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat
  samochód to wynalazek z XIX w., nie dość że zrobienie drogi kosztuje, to jeszcze taka droga zajmuje o wiele więcej miejsca niż torowisko tramwajowe
  samochód to wynalazek z XIX w., nie dość że zrobienie drogi kosztuje, to jeszcze taka droga zajmuje o wiele więcej miejsca niż torowisko tramwajowe rozwiń
Avatar
Lubelak / 8 czerwca 2017 o 20:40
A kiedy zostanie wybodowane METRO !? W Warszawie już są dwie linie, a u nas jeszcze nie zaczęli wiercić nawet jednej !!!
Avatar
lublinianin / 8 czerwca 2017 o 17:01
mam pytanie: zbieramy sie i organizujemy zeby przy torach powstała norma droga?moze jest ktos chetny do poprawadzenia tego?jak sie o to nie upomnimy to urzedasy zrobia co im pasuje
Avatar
Q / 8 czerwca 2017 o 16:57
rozwiń
Avatar
Q / 8 czerwca 2017 o 16:54
rozwiń
Avatar
gugi / 8 czerwca 2017 o 16:47
Kinga napisał:
mijfisjdf napisał: undefined napisał:  Jeśli chodzi o komunikację ciekawe, kiedy ktoś na tym zaścianku pomyśli o liniach tramwajowych..? a po c..j?malo ci wertepow? Jeseś żywym dowodem tego w jakim żyjesz zaścianku.
chyba ci slonce za bardzo przygrzalo, czacha kopci..zamiast drogi chcesz tramwaje, lecz sie
Avatar
fksds / 8 czerwca 2017 o 16:41
tomek napisał:
też jestem za budową systemu tramwajowego w Lublinie.    Oczywiście tego się nie zbuduje zaraz, ale właśnie w studium uwarunkowań i planach zagospodarowania powinny być rezerwowane korytarze pod linie. A jak po 2020 r. dalej będą unijne dotacje, to pchnąć temat do przodu.      Dwa razy mniejszy Olsztyn potrafił wziąć się w garść to Lublin nie?
 tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat
 tramwaj to wynalazek z XIX w., nie dosc ze zrobienie takiego czegos kosztuje, to jeszcze po takich torach nie mozna jezdzic, ciekawe gdzie cwoku chcesz zeby byly te tory. w koncu lublin to skasen jak beda tramwaje to idealnie sie wpasuja w krajobraz sprzed kilkuset lat rozwiń
Avatar
o / 8 czerwca 2017 o 16:13
Hans Klos napisał:
Ale koszt budowy infrastruktury również jest niemały,więc pozostajemy tam gdzie jesteśmy.
  tak, największą przeszkodą do budowy tramwaju w Lublinie jest bieda - ale nie finansowa, tylko bieda umysłowa i mentalna Olsztyn, mając budżet miasta dwa razy mniejszy od Lublina, z unijnym dofinansowaniem buduje sieć tramwajową.  Lublina "nie stać" ......
Avatar
Hans Klos / 8 czerwca 2017 o 16:04
Ale koszt budowy infrastruktury również jest niemały,więc pozostajemy tam gdzie jesteśmy.
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 0 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 6 0

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 4 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 30 2

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 21 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 7 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 50 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 3 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.