Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2017 r.
9:11

Tak wyglądał Lublin w 1993 roku. "Niesamowity rozwój nastąpił w naszym pięknym mieście"

Autor: Zdjęcie autora pab
317 32 A A

Film z przejazdu ulicami Lublina nagrany w 1993 roku odnalazł w swoich domowych archiwach lublinianin Artur Mroczkowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To niezwykła podróż w czasie, nie tylko ze względu na ujęcia ulic sprzed 24 lat. W samochodzie, którym porusza się autor filmu doskonale słychać np. wiadomości radiowe.

Jak powstało nagranie? – Któregoś pięknego dnia 24-letni student medycyny korzystając z uprzejmości wujka z Francji, który był właścicielem kamery, wybrał się na przejażdżkę  po Lublinie chcąc przy tym „z premedytacją” uwiecznić zmieniające się moje miasto rodzinne. Były to pierwsze lata po odzyskaniu wolności. W zasadzie to właśnie wujek z Francji namówił mnie na uwiecznienie odchodzącego czasu, pewnej epoki – opowiada Artur Mroczkowski.

Jak z perspektywy autora filmu zmienił się Lublin przez niemal ćwierć wieku? – Dzisiaj jako 47-letni lekarz, patrzący oczywiście z sentymentem na nagranie, widzę jaki niesamowity rozwój nastąpił w naszym pięknym mieście. Nie wierzyłem wtedy, że moje miasto będzie na takim samym poziomie jak inne miasta w tamtejszej zachodniej Europie – podsumowuje pan Artur.

I okazuje się, że odnaleziony film nie będzie ostatnim „dokumentem” nakręconym przez pana Artura. – Za parę dni planuję podobną wycieczkę po Lublinie, tym razem z moim synem – zapowiada.

***

Masz w swoich domowych archiwach zdjęcia lub filmy Lublina lub innych miejscowości regionu z lat 90-tych XX wieku lub starsze? Napisz na redakcja@dziennikwschodni.pl

Czytaj więcej o:

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 20:37
+1
Fajny ten film:) jako ciekawostkę dodam - poszukałem w necie, że inflacja w 93 roku wynosiła 37 % a lokaty były oprocentowane 40% rocznie.
Avatar
fvf / 15 lutego 2017 o 19:48
+1
Nic się nie zmieniło - teraz takie samo dziadostwo wokół.
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 08:24
+1
JAKOŚ BARDZO TRUDNO DOPATRZEĆ SIĘ NIESAMOWITEGO ROZWOJU-CO BYŁO TO I JEST
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 08:01
+1
czy to ma być ukryta agitacja za żuczkiem...?????????
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 22:02
+1
Ćwierć wieku miasto żyło. Ostatnie lata to agonia Lublina. Jedyne co się na lepsze zmieniło to troche chodniki rowniejsze.
Avatar
Lukasz / 14 lutego 2017 o 16:01
+1
Super film! Milo popatrzec jak to kiedys bylo az lezka sie w oku kreci Super ja poszperam w swoich zdjeciach moze tez cos ciekawogo znajde i sie podziele
Avatar
monika / 14 lutego 2017 o 14:42
+1
Zero sklepów, albo są puste, albo szykują się do likwidacji. To jest rozwój centrum. Zieleni brak, jakiś deptak na którym zbierają się wielbiciele trunków co doskonale widać w sobotę i niedzielę rano. Każde miasto przez 20 kilka lat się zmieniło. Proszę spojrzeć na wsie jak się zmieniły, więc nie wiem o co chodzi z tym zachwytem? Jaki wpływ ma władza na ilość samochodów, ani modele? Jaki wpływ ma władza na ilość zakupywanych mieszkań? Za to ogromny wpływ ma na to, że połowa Lublina to dziury w jezdniach, chodniki na których można nogi połamać, zaniedbana zieleń (to chyba celowe), plany 3 spalarni odpadów po jednej stronie miasta (jedna niemal obok drugiej), fikcyjny zakaz wjazdu tirów, budowanie marketów pomiędzy blokami, brak ładu architektonicznego - magazyny, bloki,domy, zakłady produkcyjne, wszystko obok siebie - brak parkingów, które nie byłyby kosztem chodników, ścieżki rowerowe na chodnikach, zamiast na drogach jednokierunkowych, światła żyjące własnym życiem - zielone, zanim ruszysz na kolejnych światłach oddalonych 100 m czerwone, itd.
Zero sklepów, albo są puste, albo szykują się do likwidacji. To jest rozwój centrum. Zieleni brak, jakiś deptak na którym zbierają się wielbiciele trunków co doskonale widać w sobotę i niedzielę rano. Każde miasto przez 20 kilka lat się zmieniło. Proszę spojrzeć na wsie jak się zmieniły, więc nie wiem o co chodzi z tym zachwytem? Jaki wpływ ma władza na ilość samochodów, ani modele? Jaki wpływ ma władza na ilość zakupywanych mieszkań? Za to ogromny wpływ ma na to, że połowa Lublina to dziury w jezdniach, chodniki na których można nogi połama... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 14:24
+1
Wuja się zmieniło. Jedynie samochodów więcej no i lepsze, ale na zachodzie też są lepsze samochody jak 30 lat temu. No i deptak na Krakowskim zrobili. Młodzieży w wieku szkolnym za to o 1/3 mniej, ze studentami to samo (choć to akurat może nie, największa liczba studentów w Lublinie była w latach 2000-2010). Liczba mieszkańców spada, mnóstwo ludzi siedzi w Wawie albo za granicą, fabryk i przemysłu brak, miasto staje się ośrodkiem drobnych usług robiących na studentów, urzędników i profesorów wyższych uczelni+ tych co mają kasę z zagranicy. Jak robili 16 województw prognozowano bardzo szybki rozwój Lublina i innych miast wojewódzkich, że ludzie z Zamościa, Chełma zaczną masowo się przenosić i emigrować do Lublina, jakoś to nie nastąpiło. Z wynagodzeniami w Lublinie b.kiepsko, natomiast wymagania pracodawców wzrosły. Żeby się starać o pracę w lubelskim MPK to trzeba mieć średnie wykształcenie, a prace,które wykonywali kiedyś ludzie po zasadniczej szkole zawodowej wykonują inżynierowie po Politechnice Lubelskiej. W mieście brakuje nowoczesnego, innowacyjnego, przemysłu który mógłby wykorzystać wiedzę i umiejętności lubelskich inżynierów. 25 lat temu jak miałeś dyplom ukończonych jakichkolwiek studiów wyższych to miałeś zagwarantowaną słabo to słabo, ale płatną prostą pracę biurową. Teraz osoby z dyplomem UMCS pracują w Lidlach, Biedronkach i innych lubelskich marketach, albo pracują jako dostawcy pizzy.
Wuja się zmieniło. Jedynie samochodów więcej no i lepsze, ale na zachodzie też są lepsze samochody jak 30 lat temu. No i deptak na Krakowskim zrobili. Młodzieży w wieku szkolnym za to o 1/3 mniej, ze studentami to samo (choć to akurat może nie, największa liczba studentów w Lublinie była w latach 2000-2010). Liczba mieszkańców spada, mnóstwo ludzi siedzi w Wawie albo za granicą, fabryk i przemysłu brak, miasto staje się ośrodkiem drobnych usług robiących na studentów, urzędników i profesorów wyższych uczelni+ tych co mają kasę z zagranicy. ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 12:50
+1
faktycznie niesamowity rozwój, no zdziwienie, po 24 latach, DOPIERO
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 12:07
+1
W '93 miasto żyje, więcej ludzi na ulicach. ma duszę. Wówczas jeszcze działają fabryki, studentów jest ponad 100.000. Anno domini 2017 miasto puste, studenci uciekli, chodniki wyłożone tandetną kostką, drzewa powycinane, Baobab zamordowany, miasto umiera.
Avatar
Gość / 19 lutego 2017 o 00:09
Nic dziwnego, że Lublin się zmienił. W końcu minęły 24 lata. Jakby tak z 1993 cofnąć się do 1969 to też wiele rzeczy w Lublinie wyglądało inaczej. I żeby nie było, nie jestem żadnym komuchem ani sympatykiem czasów słusznie minionych...
Avatar
Gość / 18 lutego 2017 o 01:15
Kolejny artykuł z cyklu "chwalmy oskarżonego gospodarza jaki to dobry był" :-)
Avatar
Gość / 18 lutego 2017 o 00:12
Wspaniały, majestatyczny Baobab... Chce mi się płakać...
Avatar
ciekawa sprawa / 17 lutego 2017 o 10:59
. Nie wierzyłem wtedy, że moje  miasto  będzie na takim samym poziomie jak inne miasta w tamtejszej zachodniej Europie – podsumowuje pan Artur. Pan lekarz Artur musi byc osoba delikatnie mowiąc oderwana od rzeczywistości jesli twierdzi, że Lublin jest na takim samym poziemie jak inne miesta zachodniej europy. Niech zapyta ile w szpiatalu zarabiaja jego kolezanki pielegniarki wtedy dowie sie, ze Lublin to jednak nie jest Lyon, Manchester, Stuttgart, Bergen czy nawet Bolonia. 3/4 ludzi w galeriach handlowch uprawia tzw.widow-shopping, oferty pracy za zarobkami poziomie zasiłku dla uchodzców, co druga młoda osoba napotkana na ulicy chce uciekac z Lublina a ten zyje w matrixie, w błogim matrixie...coś niedobrze z tymi naszymi doktorami..
. Nie wierzyłem wtedy, że moje  miasto  będzie na takim samym poziomie jak inne miasta w tamtejszej zachodniej Europie – podsumowuje pan Artur. Pan lekarz Artur musi byc osoba delikatnie mowiąc oderwana od rzeczywistości jesli twierdzi, że Lublin jest na takim samym poziemie jak inne miesta zachodniej europy. Niech zapyta ile w szpiatalu zarabiaja jego kolezanki pielegniarki wtedy dowie sie, ze Lublin to jednak nie jest Lyon, Manchester, Stuttgart, Bergen czy nawet Bolonia. 3/4 ludzi w galeriach ... rozwiń
Avatar
gość / 17 lutego 2017 o 09:43
Wszystko się zmienia ale straż miejska nigdy,ten pan z lizakiem na koniec filmu-świetny
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 20:37
+1
Fajny ten film:) jako ciekawostkę dodam - poszukałem w necie, że inflacja w 93 roku wynosiła 37 % a lokaty były oprocentowane 40% rocznie.
Avatar
fvf / 15 lutego 2017 o 19:48
+1
Nic się nie zmieniło - teraz takie samo dziadostwo wokół.
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 17:30
Super,wyjeżdżacie ze Staffa,ja mieszkam na Kunickiego na przeciw Kościoła,moje wspomnienia,moje ulice,moja droga ze szkoły nr 2, miło popatrzeć.Wzruszyłam się
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 08:24
+1
JAKOŚ BARDZO TRUDNO DOPATRZEĆ SIĘ NIESAMOWITEGO ROZWOJU-CO BYŁO TO I JEST
Avatar
Gość / 15 lutego 2017 o 08:01
+1
czy to ma być ukryta agitacja za żuczkiem...?????????
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 8 3

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 47 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 34 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół