Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2018 r.
20:18

Tak wyglądała przebudowa deptaka w 1996 r. Czy potrzebna jest kolejna? Dawny prezydent krytykuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
161 68 A A

Prawie 13 mln zł ma kosztować zaczynająca się w środę przebudowa deptaka. Do połowy maja wymieniona będzie nawierzchnia, latarnie, a nawet drzewka. – Wystarczyłoby to tylko poprawić – mówi były prezydent, za którego czasów powstał deptak. – To wszystko jest już przestarzałe – odpowiada rzeczniczka obecnego prezydenta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedni to pamiętają, inni już nie, a jeszcze inni nawet nie mają szans pamiętać, bo nie było ich na świecie, a przynajmniej w Lublinie. Kiedyś była tu zwykła, szara jezdnia, po której kursowały trolejbusy.

Dojeżdżały do dużego, kolorowego od bratków ronda przed Bramą Krakowską.

Rewolucja nastąpiła w drugiej połowie lat 90. Wtedy w Ratuszu zdecydowano, że nie będzie już jezdni, tylko szeroka trasa dla pieszych. – To nie była decyzja jednej lub kilku osób. Zapadła w Radzie Miasta – przypomina Paweł Bryłowski, ówczesny prezydent Lublina.

Od razu pojawiło się mnóstwo obaw, że bez tej jezdni lubelskie śródmieście czeka komunikacyjny paraliż. Ale do paraliżu nie doszło, a deptak zaczął się zmieniać w miejsce tętniące życiem nocnym.

Za i przeciw

Od dziś z chodnika zdejmowana będzie betonowa kostka i betonowe płyty. Ich miejsce zajmie kostka z granitu i granitowe płyty. Inne będą też latarnie.

– Nie podoba mi się to, bo zmienia charakter miasta. Decyzje powinno się podejmować z większą rozwagą – komentuje Bryłowski, który otwarcie krytykuje też decyzję o przedłużeniu deptaka do ul. 3 Maja. – Ja mam wrażenie, że to wszystko się rozwala, żeby ktoś zostawił po sobie ślad. Jeśli coś jest złego, to trzeba to poprawić.

– Materiały i rozwiązania użyte w latach 90. są przestarzałe – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – Deptak znajduje się w sąsiedztwie Starego Miasta, wspólnie z placem Litewskim i przedłużonym deptakiem stanowi spójną przestrzeń, która jest najchętniej odwiedzaną przez turystów i samych mieszkańców.

– Należało więc użyć materiałów nowoczesnych, ale wpisujących się w zabytkowy charakter śródmieścia – kontynuuje Krzyżanowska. – Decydując się na rewitalizację pl. Litewskiego i deptaka chcieliśmy, by „stara” część Krakowskiego Przedmieścia była przedłużeniem nowego deptaka wzdłuż Poczty Głównej, który powstał po zamknięciu dla ruchu kołowego części Krakowskiego Przedmieścia.

Ale przedłużenie deptaka, według Bryłowskiego, też było błędem: – Gdyby to jeszcze było pożyteczne dla mieszkańców, ale zamiast tego wiatr tu hula. Kawiarnię ktoś przed pocztą postawi?

Plac budowy

Przebudowa będzie podzielona na etapy, żeby prace nie toczyły się w jednym czasie na całej szerokości chodnika. Od dziś robotnicy mają zajmować odcinek od Kapucyńskiej do bramy prowadzącej na podwórko, przez które można dojść skrótem na pl. Wolności. Będą zdejmować nawierzchnię i ułożą podbudowę pod nową, kamienną. Prace będą się toczyć po stronie wspomnianej bramy, sklepu papierniczego i salonu Orange.

W połowie marca robotnicy przeniosą się na kolejny odcinek, przed Bramę Krakowską. Ze wszystkim muszą się uwinąć do połowy maja. Taki termin narzucił Urząd Miasta ogłaszając przetarg, do którego stanęły dwie firmy: Strabag z ceną 12,8 mln zł i Budimex z ofertą za 13,3 mln zł. Wygrał Strabag, bo był tańszy.

Będą przeszczepy

Ratusz zapowiada, że przebudowa będzie prowadzona tak, by materiały z rozbiórki można było ponownie wykorzystać. – Wszystkie elementy, które będą nadawały się do ponownego użycia, czyli nawierzchnia, elementy małej architektury takie jak ławki, kosze oraz zieleń będą magazynowane i wykorzystane w innych miejscach, zgodnie z zapotrzebowaniem – deklaruje rzeczniczka obecnego prezydenta.

Sonda: Co sądzisz o przebudowie deptaka w Lublinie?

Liczba głosów: 978
47.44%
Słusznie, że ją zrobią. Jest potrzebna
45.09%
Nie ma sensu. Teraz jest ładnie
7.46%
Wszystko mi jedno

A to było tak

W kwietniu 1996 roku zamknięto dla ruchu Krakowskie Przedmieście od ul. Staszica do Wróblewskiego. Ekipy remontowe zaczęły wymianę całego podziemnego uzbrojenia. Równolegle toczyła się w mieście dyskusja, czy ulice w przyszłości powinny być przejezdne czy zamienione w deptak.

Przez kolejne miesiące remontu media informowały o kolejnych archeologicznych odkryciach. Dwa metry pod poziomem chodników i asfaltu natrafiono na dobrze zachowany fragment drewnianego traktu z XVII wieku. Później, jeszcze głębiej archeolodzy odkryli fragment drewnianego wodociągu z połowy XVII wieku i drewniana cysternę.

W mieście przeważyła opcja organizacji deptaka, ostateczna decyzja zapadła w czerwcu 1996 roku.
Od października 1997 roku do dziś, na odcinku od Bramy Krakowskiej do ul. Kapucyńskiej poruszają się wyłącznie piesi.

Gdyby się ktoś zastanawiał jak wówczas wyglądało nasze miasto i co się w nim działo – przypominamy. Rok 1996 to rok w którym do Warszawy i Poznania odjechał z naszego dworca pociąg Inter City „Bystrzyca”; francuska firma E. Leclerc wygrała przetarg na budowę supermarketu u zbiegu ul. Zana i Bohaterów Monte Cassino a właściciele sklepów na LSM zaczęli protestować przeciwko tej inwestycji; miasto oprócz remontu Krakowskiego Przedmieścia zabrało się za budowę nowej ulicy w centrum. To wówczas powstała ul. Mościckiego łącząca ul. Narutowicza z Rusałką.

W Teatrze Osterwy Bohdan Łazuka miał benefis z okazji 35-lecia pracy; Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego „Solidarność” otrzymała certyfikat koszerności na swoje wyroby, przy ul. Chemicznej otwarto Makro Cash and Carry a miejscy urzędnicy przecięli wstęgę otwierając pierwszy odcinek ścieżki rowerowej między Dworkiem Grafa a al.Witosa.

W roku w którym otwarto deptak nowym metropolitą został biskup tarnowski, Józef Życiński, kino Kosmos, jako jedyne w województwie dostało aparaturę dolby stereo, w filharmonii po raz pierwszy zabrzmiały nowe organy; przy ul. Chemicznej otwarto restaurację McDonald’s.

(oprac. na podstawie lokalnej prasy)

Quiz: Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 22:15
+2
I tu Bryłowski ma zupełną rację! Mieszkańcy popierają! W ogole, to coś nazywane "rewitalizacją" Litewskiego za kosmiczne 50 mln to jeden wielki BUBEL i tandeta.
Avatar
Osesek / 13 lutego 2018 o 21:36
+2
lub napisał:
undefined napisał:
To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
 Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Avatar
Lubelak / 13 lutego 2018 o 21:27
+2
undefined napisał:
Trzeba remontowac i upiekszac centrum lublina tak zeby to byla perelka wschodniej polski. Ta kostka na deptaku jest fatalna, wiele rzeczy wyglada paskudnie, trzeba jeszcze meneli wyrzucic z centrum i bedzie coraz piekniej
 Tylko zanim do tego pięknego centrum dojadą np. Witosa to już sobie opinię o mieście i jego włodarzu wyrobią. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:26
+2
Zamiast inwestować w naprawę ulic to robi bezsensowny "remont", ale jak się nie robi tego za swoje tylko za mieszkańców.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 20:54
+2
Jedną z ujemnych cech, którą wpisali w swoją diagnozę niezależni eksperci przygotowujący Lublin do przyjęcia programu adaptacji do zmian klimatu - jest bardzo wysokie zadłużenie naszego miasta. Co tam zagrażające mieszkańcom opady nawalne, wichury, znaczny wzrost temperatury i zanieczyszczenia powietrza jak trzeba podrzucać kasę, której nie ma do dalszego rozniecania propagandy sukcesu. Za równowartość tej "rewitalizacji" można byłoby definitywnie rozwiązać problem niskiej emisji, która powoduje, że zewnętrzne otoczenie wszystkich bez wyjątku żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni i szpitali w Lublinie nie spełnia norm jakości powietrza zalecanych przez WHO.
Jedną z ujemnych cech, którą wpisali w swoją diagnozę niezależni eksperci przygotowujący Lublin do przyjęcia programu adaptacji do zmian klimatu - jest bardzo wysokie zadłużenie naszego miasta. Co tam zagrażające mieszkańcom opady nawalne, wichury, znaczny wzrost temperatury i zanieczyszczenia powietrza jak trzeba podrzucać kasę, której nie ma do dalszego rozniecania propagandy sukcesu. Za równowartość tej "rewitalizacji" można byłoby definitywnie rozwiązać problem niskiej emisji, która powoduje, że zewnętrzne otoczenie wszystkich... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 20:53
+2
Bryłowski ma rację. Zamknięcie ruchu przy Pl. Litewskim i jego remont w sposób zmieniający jego dotychczasowe funkcje to błąd. Jeśli stara część upodobni się do tego co zrobiono z Litewskim to będzie zimna. Piaskowiec był ciepły. Żuk źle robi. Nie wspominając już że zrobił z Lublina jedno z bardziej zakorkowanych miast w Polsce.
Avatar
Olo / 14 lutego 2018 o 12:39
+1
undefined napisał:
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
przecież szkoła na Czubach jest wpisana do budżetu i lada moment nastąpi otwarcie kopert z ofertami na jej budowę
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:22
+1
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:39
+1
Kolejny sensacyjny artykuł Dominisia. Ojejku ojejku, ale news.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:05
+1
Zwykła niegospodarność,ktoś kiedyś za to wszystko odpowie.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 15:37
Wczoraj pokazówka a dzisiaj żadnego robotnika już nie ma.... tak to wyglada na deptaku.... jak się nie wyrobią do 15 maja będzie głosno o Żuku w całej Polsce ...:))))
Avatar
Lublinianin / 14 lutego 2018 o 19:07
w skrócie "  Wojewoda Hunek -tablica pamiatkowa na hallu "Targi Lublin" , Prez .Pruszkowski - asfalt na Przyjażni-brak tablicy ale został w pamięci  , były Prez .Bryłowski - nie ma pamiatkowych tablic ? mimo ,że zrobił deptak ,wybrukował Narutowicza i Plac Wolnosci . Prez .Żuk  -zapełnił wszelkie" plomby" , wybudował z płyt granitowych  Plac Litewski przed pocztą główną  , oświetlił kolorami fontann plac , posadził nowe drzewo ,ograniczył ruch w tym terenie tylko do  pieszych  .Kawiarnię  mozna uruchomić w budynku poczty z lewej strony wejście do budynku,nie kolizyjne bo sa jeszcze dwa wejścia  patrząc  na poczte z placu .Jest duże pomieszczenie wolne po operatorze medialnym . Prez .Żuk  -Arena  , AQva ,stadion  Al.Zygmuntowskie, dodatkowy most na Bystrzycy - dojazd  ze skrzyzowania Narutowicza pod Dworzec PKP. Dobra komunikacja w mieście . Można  dopisywać  zasługi wszystkim decydentom . Jeżeli jeszcze wykorzysta starą  nawierzchnię  do odnowienia chodników na starych Bronowicach to będzie dobrze bo teren  ma zwyczajowo  nazwę "stare"  to kostka może byc stara  chyba ,ze jest w planie zrobienie nowych nawierzchni .Żuk juz przeszedł do historii . Tyle imprez w mieście nigdy nie było .
w skrócie "  Wojewoda Hunek -tablica pamiatkowa na hallu "Targi Lublin" , Prez .Pruszkowski - asfalt na Przyjażni-brak tablicy ale został w pamięci  , były Prez .Bryłowski - nie ma pamiatkowych tablic ? mimo ,że zrobił deptak ,wybrukował Narutowicza i Plac Wolnosci . Prez .Żuk  -zapełnił wszelkie" plomby" , wybudował z płyt granitowych  Plac Litewski przed pocztą główną  , oświetlił kolorami fontann plac , posadził nowe drzewo ,ograniczył ruch w tym terenie tylko do  pieszych  .Kawiarnię  mozna uruchomić w budynku po... rozwiń
Avatar
Korkowiec / 14 lutego 2018 o 16:09
mieszkaniec Lublina napisał:
szofer napisał:
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
    To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE.
 Zapoznaj się z uzasadnieniem do decyzji o przeznaczeniu ponad 27 milionów na "inteligentny system sterowania ruchem". Później sprawdź ile samochodów każdego dnia zostaje pod blokami i domkami jednorodzinnymi. To, że samochodów jest więcej nie tłumaczy, że żaden z nich nie ma możliwości zjazdu z części skrzyżowań, bo mają już czerwone światło, a te jadące z naprzeciwka nadal mają zielone.Wydać 27 milionów złotych każdy by potrafił - jak widać zrobić to rozsądnie nie potrafi nikt w urzędzie miasta Lublin. Podaj wydział w którym pracujesz albo partię polityczną, którą tu reprezentujesz.
 Zapoznaj się z uzasadnieniem do decyzji o przeznaczeniu ponad 27 milionów na "inteligentny system sterowania ruchem". Później sprawdź ile samochodów każdego dnia zostaje pod blokami i domkami jednorodzinnymi. To, że samochodów jest więcej nie tłumaczy, że żaden z nich nie ma możliwości zjazdu z części skrzyżowań, bo mają już czerwone światło, a te jadące z naprzeciwka nadal mają zielone.Wydać 27 milionów złotych każdy by potrafił - jak widać zrobić to rozsądnie nie potrafi nikt w urzędzie miasta Lublin. Podaj wydzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:40
Super, że stary i zniszczony deptak dostanie nową skórę!
Avatar
Olo / 14 lutego 2018 o 12:39
+1
undefined napisał:
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
przecież szkoła na Czubach jest wpisana do budżetu i lada moment nastąpi otwarcie kopert z ofertami na jej budowę
Avatar
mieszkaniec Lublina / 14 lutego 2018 o 12:37
szofer napisał:
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
   To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
 Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE.
 Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:22
+1
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
Avatar
szofer / 14 lutego 2018 o 12:05
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
  To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
 Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
 Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:42
Zawsze się znajdą jacyś malkontenci. Dogodzić wszystkim się nie da. Osobiście jestem zadowolony, że za chwilę stara część deptaka będzie wyglądać podobnie do nowej oraz wyremontowanego placu Litewskiego.Stara część deptaka ma już 20 lat i gołym okiem widać, że jest mocno nadgryziona przez ząb czasu i dość mocno odstaje wyglądem od Litewskiego.
Avatar
ziggy / 14 lutego 2018 o 11:40
- napisał:
Gdyby tak się uważnie przyjrzeć dyskusji przy okazji kolejnych inwestycji to można odnieść wrażenie, że w Lublinie to generalnie nic nie potrzeba robić. Remont mostu - be, budowa stadionu - be, modernizacja placu - be, przedłużenie deptaka - be, remont deptaka - be, budowa nowych zielonych skwerów - be, powiększenie strefy ekonomicznej - be, obwodnica - be, lotnisko - be. Wszystko be. I weź tu człowieku bądź mądry.-
 +1
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 8

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 69 34

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 317 21

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 193 42

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 16

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.