niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Będą, czy nie? A jak będą, to po ile dostaniemy? Jedni już się cieszą i planują już zakupy, inni dopiero czekają na odbiór kuponów. Ale też obmyślają, na co je wydadzą.

Bony dostaliśmy już na początku tygodnia – cieszy się Aneta Dzido, pracownik działu importu w prywatnej firmie. – W sumie jest to sześć bonów po 50 zł. Możemy je wydać w ciągu trzech miesięcy w jednym z lubelskich hipermarketów. Część bonów przeznaczę na przedświąteczne zakupy, resztę wydam na swoje przyjemności.
Talony będą też w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W zależności od dochodu na głowę w rodzinie, 533 pracowników dostanie od 150 do 250 zł. Urząd pamięta także o swoich emerytach i rencistach. Dla 660 takich osób przygotował kwity warte po 80 zł. W sumie na wszystkie talony z funduszu socjalnego urzędu pójdzie 165 tys. zł.
O talonach mogą zapomnieć natomiast pracownicy lubelskiego magistratu. – Nigdy nie stosowaliśmy takich bonusów dla pracowników. Zdaniem naszych prawników jest to niezgodne z przepisami – mówi Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina.
Dlaczego? – Pieniądze z funduszu socjalnego mogą być przekazywane tylko na pomoc dla najbardziej potrzebujących – wyjaśnia Janusz Semeniuk, zastępca dyr. Wydz. Organizacyjnego UM Lublin. – Trudno zatem traktować fundusz jako źródło pieniędzy na wykupienie talonów dla wszystkich urzędników.
O tym, że będą talony, wiedzą już pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Nie poinformowano ich jeszcze, w jakich sklepach będą mogli je wydać. Pierwszy przetarg na dostawę bonów został unieważniony, gdyż oferty dwóch najlepszych firm zdobyły po tyle samo punktów. Kolejny został ogłoszony w miniony wtorek. – Przede wszystkim liczy się cena, liczba placówek realizujących talony i okres ważności bonów – wyjaśnia Marcin Futyma, rzecznik prasowy marszałka. – Wszyscy pracownicy, około 300 osób, dostaną od 140 do 300 zł.
Na „talonowy sezon” równie niecierpliwie jak pracownicy czekają handlowcy. – Dlaczego? To oczywiste, zyskujemy pewnego klienta – mówi Krzysztof Górski, specjalista ds. ekonomicznych lubelskiego Aldika.
Ile wydają firmy? Starają się nie przekroczyć 380 zł na pracownika, czyli kwoty wolnej od podatku.
– Będą talony lub wypłaty gotówkowe. Może to być od 150 do 350 zł mówi Lilianna Kotarska, dyr. ds. personalnych w Zakładach Tytoniowych w Lublinie.

Danuta Serwinowska, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie

- To, na co zostaną wykorzystane środki z funduszu świadczeń socjalnych, zależy od ustaleń pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi lub, jeżeli takich nie ma w danym zakładzie, z przedstawicielami pracowników. Najczęściej środki przeznaczane są na pomoc socjalną lub materialną dla pracowników, np. dofinansowanie wczasów, kolonii dla dzieci pracowników czy właśnie świąteczne bony. Fundusz tworzony jest obligatoryjnie w zakładach zatrudniających co najmniej 20 pracowników (przeliczając na pełne etaty).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!