Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2008 r.
19:17
Edytuj ten wpis

Tanieją bilety MPK, drożeją przedszkola

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 4 A A

W 2009 r. mniej zapłacimy za jazdę autobusami MPK, ale latem zdrożeje komunikacja prywatna. W górę pójdą ceny wywozu śmieci, drożej zapłacą rodzice przedszkolaków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wzrosną opłaty za żłobki i bursy oraz podatki od nieruchomości i środków transportowych.

Komunikacja

2 stycznia spadną ceny biletów komunikacji miejskiej. Bilet normalny, który teraz kosztuje 2,20 zł, stanieje do 2 zł. Studenci zamiast 1,10 zł zapłacą złotówkę. Obniżki nie odczują uczniowie, którzy nadal będą płacić 1,40 zł. Nie zmienią się ceny pozostałych biletów: okresowych i nocnych.

Dotychczasowe ceny utrzymają też przewoźnicy prywatni. Ale najprawdopodobniej tylko do czerwca. Później mają już jeździć na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego, honorując te same bilety, co MPK. Oznacza to, że pasażer nieuprawniony do ulg zapłaci za przejazd o 50 groszy więcej, niż płaciłby, gdyby reforma nie została wprowadzona.

Nieczystości

Firmy zajmujące się wywozem odpadów będą mogły podnieść opłaty za swe usługi. Ale nie wyżej niż do górnego pułapu cen określonego przez Radę Miasta. Maksymalne stawki narzucone przez Ratusz wzrosną o 10 proc. Za opróżnienie pojemników o pojemności 110 i 120 litrów stawka za odpady zmieszane wzrośnie do 49,5 zł, a za 240-litrowy pojemnik do 72,60 zł. Najboleśniej podwyżki mogą odczuć przedsiębiorcy. Powód? Maksymalne stawki za duże kontenery wzrosną aż o 46,6 proc.. I tak np. za opróżnienie kontenera o poj. 7 m sześc. stawka wyniosła aż 1231,35 zł.

Więcej zapłacić mogą też posiadacze szamb. Opłata za wywóz m sześc. ścieków będzie mogła wzrosnąć z 15 zł do 15,40 zł. Wiosną można się też spodziewać podwyżki cen wody i odprowadzenia ścieków poprzez miejską kanalizację. Ale te stawki poznamy najprawdopodobniej dopiero w lutym.

Oświata

W górę pójdą opłaty za miejskie żłobki. Stawka za pierwsze dziecko wyniesie 95 zł, a za każde kolejne 48 zł. Wzrosną opłaty za zakwaterowanie w miejskich bursach szkolnych: w bursach nr 1 i 5 po 55 zł miesięcznie, a w bursach nr 2 i 3 po 44 zł.

Zdrożeją też przedszkola. Za dzieci, które w takich placówkach będą przebywać do 5 godzin dziennie (tzw. podstawa programowa), nie będzie trzeba płacić, poza kosztami tzw. wsadu do kotła. Zmienią się za to zasady odpłatności. Za każdą godzinę ponad podstawę trzeba będzie płacić 1,276 zł. I tak np. za dziecko, które zostaje w przedszkolu na 9 godzin dziennie trzeba będzie zapłacić 121 zł plus koszty wsadu do kotła. Za dziecko, które przebywa w placówce 6 godzin miesięczna opłata wyniesie 30,25 zł i dalej odpowiednio: 7 godz. to 60,50 zł, 8 godz. to 90,75 zł, a 10 godz. to 151,25 zł.

Jest jeszcze jedna ważna zmiana. Nie będzie już innych stawek za pierwsze dziecko i za kolejne. Rodzice, którzy posyłają do przedszkola dwoje dzieci, zapłacą więcej, bo nie będą mieli zniżki za drugie. Za to rodzice mający na utrzymaniu troje dzieci (jeśli jedno z nich jest pełnoletnie, to musi się uczyć i mieć nie więcej niż 24 lata) będą zwolnieni z opłat za przedszkola.

Podatki

Nowy rok przywita nas też kilkuprocentowym wzrostem stawek podatku od nieruchomości. Stawka od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 71 gr za mkw. powierzchni. Stawka za mkw. domu mieszkalnego wzrośnie do 58 gr, a od budynków wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej do 18,25 zł.

Od 1 stycznia stawka za samochód o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) między 3,5 t a 5,5 t ma wynosić 636 zł od pojazdów niespełniających normy Euro2, a od pojazdów spełniających tę normę 576 zł. Za samochód ciężarowy od dmc od 5,5 t do 9 t stawki wyniosą odpowiednio: 1068 zł i 960 zł, a za ciężarówkę o dmc od 9 t do 12 ton: 1272 zł i 1152 zł.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gocha / 1 stycznia 2009 o 17:38
Panie Dominiku czy czesne za żłobki od 1 stycznia na pewno będzie wnosic 95 zł i 48zł?!!!!
Pozdrawiam
Avatar
Niewidzialna Ręka / 30 grudnia 2008 o 12:37
Panie Dominiku a moze by sie Pan tak zainteresował dla czego Radni podniesli opłaty za wywóz odpadów dla mieszkańców i przedsiebiorców a obnizyli opłaty za odbiór odpadów na wysypisku w Rokitnie????KOM EKO i MPO bedzie z nas darło i na dodatek taniej wywiezie na Rokitno. A przypominam ze Wysypisko w Rokitnie nalezy do Miasta i ma przynosik dochód. Rozumiem przeto ze Radni zdecydowali na obnizenie dochodu z Rokitna, a zadbali o dochody prywatnych firm KOM Eko i MPO a moze ja głupi jestem?
Avatar
alba / 30 grudnia 2008 o 09:44
Ludziska róbcie odrazu trójkę dzieciaków to się opłaca.
Avatar
Fang / 30 grudnia 2008 o 08:33
Mam nadzieję że przynajmniej stanieją lokomotywy .Dzięki temu będę mieć więcej pieniędzy na inne wydatki.
Avatar
gocha / 1 stycznia 2009 o 17:38
Panie Dominiku czy czesne za żłobki od 1 stycznia na pewno będzie wnosic 95 zł i 48zł?!!!!
Pozdrawiam
Avatar
Niewidzialna Ręka / 30 grudnia 2008 o 12:37
Panie Dominiku a moze by sie Pan tak zainteresował dla czego Radni podniesli opłaty za wywóz odpadów dla mieszkańców i przedsiebiorców a obnizyli opłaty za odbiór odpadów na wysypisku w Rokitnie????KOM EKO i MPO bedzie z nas darło i na dodatek taniej wywiezie na Rokitno. A przypominam ze Wysypisko w Rokitnie nalezy do Miasta i ma przynosik dochód. Rozumiem przeto ze Radni zdecydowali na obnizenie dochodu z Rokitna, a zadbali o dochody prywatnych firm KOM Eko i MPO a moze ja głupi jestem?
Avatar
alba / 30 grudnia 2008 o 09:44
Ludziska róbcie odrazu trójkę dzieciaków to się opłaca.
Avatar
Fang / 30 grudnia 2008 o 08:33
Mam nadzieję że przynajmniej stanieją lokomotywy .Dzięki temu będę mieć więcej pieniędzy na inne wydatki.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 0

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 13 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 35 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 13

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!