niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Targi Lubelskie: Będzie rozbudowa centrum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2009, 16:57
Autor: (jsz)

Międzynarodowe Targi Lubelskie nie straciły unijnej dotacji. Dzięki temu uda się rozbudować centrum wystawowe w Parku Ludowym w Lublinie. Spółka może otrzymać ponad 12 mln zł. na budowę nowej hali.

Inwestycja ma być finansowana w ramach unijnego programu "Rozwój Polski Wschodniej”. Pierwotny projekt zakładał budowę trzech hal, za ponad 50 mln zł. Firma nie zebrała jednak wkładu własnego a to groziło całkowitym wstrzymaniem dotacji. Spółka opracowała więc nowy projekt.

- Można powiedzieć, że kryzys został zażegnany - mówi Michał Sadura, dyrektor ds. marketingu MTL. - W przyszłym tygodniu podpisujemy wstępną umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a pod koniec przyszłego roku wbijemy pierwszy szpadel.

Główny udziałowiec spółki, samorząd województwa, otrzymał już nowy biznesplan. Zakłada on trzy warianty rozbudowy. Pierwszy i czysto teoretyczny przewiduje wyposażenie firmy w olbrzymi namiot wystawowy. To rozwiązanie w praktyce nie wchodzi w grę. Nie spełnia warunków, koniecznych do otrzymania dotacji. Drugi zakłada budowę nowe hali o powierzchni 6 tys. mkw. Koszty tego projektu obliczane są na ok. 25 mln zł. Trzeci pomysł to podwojenie powierzchni MTL i budowa hali liczącej ponad 8 tys. mkw. W tym przypadku koszty sięgają 30 mln zł.

- Drugi wariant jest optymalny - dodaje Sadura. - Z naszych analiz wynika, że ze względów ekonomicznych budowa hali o powierzchni 6 tys. jest najbardziej opłacalna. Inwestycja na większą skalę, mogłaby pogorszyć kondycję finansową spółki.

Unijna dotacja pokryje połowę kosztów, czyli ponad 12 mln zł. Resztę muszą wyłożyć akcjonariusze. Ratusz wniesie grunty pod budowę. Możliwe, że decyzja w tej sprawie zapadnie podczas marcowej sesji Rady Miasta. Reszta wkładu musi pochodzić z podwyższenia kapitału MTL a więc z kasy samorządu województwa. Od grudnia kapitał spółki zwiększono o 2 mln zł. Możliwa jest również sprzedaż udziałów innym akcjonariuszom.

W tej chwili skromny pakiet 400 akcji jest w rękach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poznaniacy nie ukrywają, że są zainteresowani inwestowaniem w Lublinie. W tej sprawie od blisko dwóch miesięcy toczą się negocjacje.

- Przedstawiliśmy nasz projekt i harmonogram jego realizacji - mówi Jacek Sobczak, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego. - Jest on w tej chwili recenzowany przez drugą stronę. Trwają prace nad dokładną wyceną inwestycji. Pozyskanie inwestora to dla nas kluczowa kwestia.

Rozmowy z MTP mają potrwać do końca lutego. Rozbudowa Międzynarodowych Targów Lubelskich zakończy się w 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mrówa
anomin
Fang
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mrówa
mrówa (17 lutego 2009 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to jeszcze coś zostanie z Parku Ludowego?
Rozwiń
anomin
anomin (17 lutego 2009 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma po co tam pchać kasy, bo te targi w MTL to wielka lipa i kompromitacja do Lublina
Rozwiń
Fang
Fang (17 lutego 2009 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozbudowa jest konieczna gdyż obecnie już przynosi duże dochody,prawie takie jak jedna buda na targu przy Ruskiej.Tak było podawane w mediach.Jeżeli nie jest to prawdą to "dziennik" mógłby to sprostować i podać najnowsze dane.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!