środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Teatr Muzyczny kończy przeprowadzkę na Felin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2013, 20:15

Przez kilka ostatnich miesięcy Teatr Muzyczny występował w różnych miejscach na terenie całego miast
Przez kilka ostatnich miesięcy Teatr Muzyczny występował w różnych miejscach na terenie całego miast

Scena już jest. Brakuje tylko kurtyny – mówi szef lubelskiego Teatru Muzycznego, który kończy przeprowadzkę do Parku Naukowo-Technologicznego. Premiera w nowym miejscu – 19 maja.

Wszystko przez to, że słynny lubelski Teatr w Budowie po 40 latach wreszcie zaczął być... budowany. Instytucje mieszczące się w wykończonej części gmachu pomiędzy Al. Racławickimi a ul. Skłodowskiej musiały się wyprowadzić na czas robót – na trzy lata.

Muzycy Filharmonii Lubelskiej koncertują teraz głównie w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego. Nowe miejsce dla Teatru Muzycznego zostało wyznaczone jeszcze w zeszłym roku. To Lubelski Park Naukowo-Technologiczny na Felinie. Ale do przyjęcia muzyków, aktorów i widzów trzeba było park odpowiednio przygotować, w tym salę, która ma służyć jako widowiskowa.

– Kończymy prace przygotowawcze – mówi Krzysztof Kutarski, dyrektor Teatru Muzycznego. – Cała scena jest już gotowa. Brakuje jedynie kurtyny. Trzeba też jeszcze odpowiednio ustawić i zsynchronizować oświetlenie i nagłośnienie.

Pracownicy teatru, jak podkreśla Kutarski, pracowali ostatnio po kilkanaście godzin na dobę. – Przeprowadzka i zainstalowanie w nowym miejscu to duże przedsięwzięcie logistyczne – tłumaczy. – Na szczęście, już jesteśmy na finiszu.

– 11 maja planujemy pokaz techniczny, żeby wszystko sprawdzić i ewentualnie wprowadzić jakieś poprawki – zapowiada dyrektor. – Widzów zapraszamy 19 maja.

Na ten dzień zaplanowano Wielki Koncert Inauguracyjny. – Zaprezentujemy to, co mamy najlepszego – czytamy zapowiedź na stronie internetowej teatru. – Nasi soliści, orkiestra, chór i balet przedstawią Państwu możliwości nowej sceny w szerokim i bogatym repertuarze, w którym nie zabraknie zarówno opery, operetki, musicalu, jak i baletu.

Jak artyści teatru oceniają nowe miejsce? – Może wielkiego entuzjazmu nie ma. Ale przynajmniej mamy się do kogo przytulić – mówi Kutarski. – Mamy już dosyć tułaczki, która była dla nas wszystkich bardzo uciążliwa.

Przez kilka ostatnich miesięcy Teatr Muzyczny występował w różnych miejscach na terenie całego miasta – m.in. w Chatce Żaka, w sali koncertowej Radia Lublin i w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

Takie wędrówki to dla teatru spory kłopot – duże obciążenie fizyczne i logistyczne dla całego zespołu. Za każdym razem trzeba wszystkie dekoracje czy instrumenty przewieźć, ustawić i przygotować do spektaklu. Poza tym, to dodatkowe koszty.
Docelową siedzibą Teatru Muzycznego będzie Centrum Spotkania Kultur, które powstanie w miejscu Teatru w Budowie.

CK we wrześniu

W gmachu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków trwają ostatnie prace wykończeniowe. Przebudowa dawnego klasztoru potrwa do końca maja. Kolejny miesiąc zarezerwowano na odbiór techniczny budynku.

Z początkiem lipca rozpocznie się przeprowadzka CK. Do dyspozycji będzie 7700 mkw. Ponad 2 tys. mkw. więcej niż przed remontem. Wszystko dzięki dodatkowej kondygnacji, która powstała nad zabytkowym gmachem. Przy ul. Peowiaków znajdziemy m. in. kino studyjne, galerię, bibliotekę i nową salę widowiskową.

Do zabytkowego klasztoru wprowadzi się cały szereg miejskich instytucji kultury. Będą to m.in.: najważniejsze działy Centrum Kultury, które będą funkcjonować w nowym budynku: Teatr Provisorium, Lubelski Teatr Tańca, Scena Prapremier InVitro, Lubelski Salon Artystyczny czy Kinoteatr Projekt. Otwarcie Centrum Kultury w odnowionej formie planowane jest na wrzesień. (jsz)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
Lubelak
krzoy
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (8 maja 2013 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teatrowi życzę dobrze, mam nadzieję, że jeśli pracownicy techniczni faktycznie rpacują po kilkanaście godzin dziennie, to mają wypłacane nadgodziny albo wynagrodzenie jakieś za to w innej formie. Ale park to nie jest miejsce dla instytucji kultury, brakuje tam małego, średniego i dużego biznesu. Nadal nie wybudowano również obiecanego postinkubatora!
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (8 maja 2013 o 00:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z samej kultury Lublinianie żyć nie będą! To po prostu skandal żeby teatr zajmował na 3 lata i to na wyłączność najnowocześniejszą salę konferencyjną w mieście która miała tak jak cały park służyć BIZNESOWI I NAUCE!
Rozwiń
krzoy
krzoy (7 maja 2013 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"... teatru nie bedzie..., bedzie chór..." Teraz to będzie park NAUKOWO-ROZRYWKOWY...
Rozwiń
Wiem co mówie
Wiem co mówie (7 maja 2013 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwsze słyszę, żeby pracownicy pracowali w teatrze po kilkanaście godzin na dobę. przyjdę, ponoszą, postukają i sobie idą. Ciągle tylko a to papierosek,a to piwko. Panie Kutarski, weź się Pan za nich lepiej!Bo żeby w tak trudnym czasie dla Teatru nie rozwalić go, trzeba mieć dobrą i zgraną załogę, a nie leni i pijaczki.
Rozwiń
chart
chart (6 maja 2013 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Docelową siedzibą Teatru Muzycznego będzie Centrum Spotkania Kultur, które powstanie w miejscu Teatru w Budowie.


A skąd autor wziął ten pogląd?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!