sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Tematy ściśle tajne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2002, 09:41
Autor: Ewa Dziadosz

Zestawy maturalnych pytań są już w Lublinie. Specjalnie wydzielonego pomieszczenia w kuratorium strzeże dwóch ochroniarzy i system alarmowy. Dostęp do niego mają trzy zaufane osoby.

Za trzy dni matura. W tym roku do wyboru: nowa i stara, ale uwzględniająca nowe rozwiązania. Po raz pierwszy i jedyny oblanie pisemnego egzaminu z języka polskiego nie jest barierą w zdawaniu egzaminów z kolejnych przedmiotów.
- Tematy są supertajne - mówi wicekurator Adam Sikorski, odpowiedzialny za przebieg tegorocznych matur. - Tylko trzy osoby, łącznie ze mną, mają dostęp do pomieszczenia, gdzie są przechowywane. Każdy z nas ma inny klucz, a drzwi mogą być otwarte tylko przy użyciu ich wszystkich jednocześnie. Pomieszczenia strzeże nieustannie dwóch pracowników ochrony i system alarmowy i nic nie można z niego wynosić. Nawet śmieci.
Kurator zapewnia również, że gotowy jest do unieważnienia egzaminów, jeśli otrzyma informację, że ktoś korzystał ze ściągawek lub innych niedozwolonych pomocy (np. zdawania egzaminu przez podstawioną osobę). I przypomina, że takie przypadki miały już miejsce.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu do lubelskiego kuratorium dotarły zestawy egzaminacyjne opracowane przez krakowską Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W Lublinie będą wydawane dyrektorom szkół w dniu egzaminu z danego przedmiotu. Dla szkół dziennych - od godz. 6, dla szkół wieczorowych i zaocznych - od 12.30. Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem matur zestawy dotrą także do delegatur kuratorium w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Tam - podobnie jak w Lublinie - odbiorą je dyrektorzy szkół.
Tymczasem w Internecie i na maturalnej giełdzie pojawiły się już maturalne "pewniaki”. W przypadku języka polskiego najczęściej powtarzają się motywy: "Człowiek po 11 września 2001”, "Żydzi w literaturze”, "Zagłada”, "Pielgrzym”.
- Nie ma się czego obawiać - mówi Daria Chorszyńska z I LO w Lublinie. - Zawsze jest to samo: motyw, bohater, temat ogólny i wiersz - na pewno coś można napisać. Przecieków jeszcze nie ma.
- "Dżuma” Camusa jest zawsze i teraz też może być jakiś cytat z tej książki - twierdzi Magda Klimek z II LO.
Na przecieki nie liczą ci, którzy wybrali nową maturę. Dla nich tematy zostaną przesłane indywidualnie do szkół pocztą kurierską prosto z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Waldemar Godlewski - kurator lubelski

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie jest przygotowana na każdą ewentualność. Ma również awaryjny, dodatkowy zestaw. Jeśli więc w jakikolwiek sposób tematy zostałyby ujawnione przed 9 maja, zostaną wymienione. Ale na pewno nie będzie takiej potrzeby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!