Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2016 r.
7:50

Ten fortepian kosztował prawie 700 tys. zł. Steinway nr 600522 dziś debiutuje

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 14 A A

W sobotę o godz. 18 publiczność w sali koncertowej Filharmonii im. H. Wieniawskiego usłyszy pierwszy raz jak brzmi nowy fortepian. Warty blisko 700 tysięcy zł instrument marki Steinway to prawie rewolucja. Do tej pory artyści używali instrumentu starszego niż Zalew Zemborzycki.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie mam uwag. Fortepian jest świetny. Ale nie wiem jak słychać na widowni – mówił tuż po piątkowej próbie pianista Paweł Wakarecy, który w sobotę wystąpi z lubelskimi filharmonikami.
Przedstawiciele producenta fortepianu, którzy w piątek siedzieli na sali zapewniali, że instrument brzmi pięknie.

Gdy muzycy skończyli próbę udzielali pracownikom filharmonii ostatnich wskazówek. Nawet tego, jak powinny być ustawiane kółka przy przednich nóżkach fortepianu podczas gry. Okazuje się, że to ważne, bo inaczej rozkłada się ciężar instrumentu. Stanisław Litwiniuk, stroiciel Filharmonii Lubelskiej mierzył w tym czasie wilgotność powietrza na sali.

– Niemiecka precyzja, to określenie najlepiej pasuje do steinwaya – uśmiecha się pianista, który w zeszłym roku był w Hamburgu i pomagał wybierać nasz instrument. – Już wcześniej grałem w Lublinie i znałem Wojciecha Rodka (dyrygenta i dyrektora artystycznego Lubelskiej Filharmonii). Ustaliliśmy, że pomogę w wyborze fortepianu i zagram koncert inauguracyjny, choć ciężko wtedy było ustalić termin, bo trwał remont sali. Już nie pamiętam, ale chyba oglądaliśmy sześć instrumentów przygotowanych przez producenta. Ale jeśli trzy osoby (pianista, dyrygent i stroiciel – red.) zdecydowanie typują dwa fortepiany i w końcu się decydują na ten – to znaczy, że był najlepszy – dodaje Wakarecy, który wcześniej wybierał steinwaya dla szkoły muzycznej w Toruniu, do której kiedyś chodził.

Wybór dyrygenta, stroiciela i pianisty padł na fortepian koncertowy klasy mistrzowskiej Steinway& Sons model D-274, numer fabryczny 600522.

Wakarecy pytany czy muzycy negocjujący swój występ zwracają uwagę na klasę instrumentu na jakim będą grać przyznaje, że robi to pierwsza liga. – Ci najlepsi zwykle podpisują umowę z producentami instrumentów, są ich „twarzą” i na innych nie grają – tłumaczy. I dodaje, że jego interesuje muzyka, fortepian jest narzędziem. Prywatnie, kupując fortepian do domu, wybrał Yamahę.

– Starego fortepianu nigdzie nie oddajemy, zostaje u nas i przejdzie gruntowy remont – mówi dyrektor Wojciech Rodek i przytacza opowieść z czasów PRL-u, po sprawdzenie której odsyła do ówczesnego dyrektora FL Adama Natanka. Podobno instrument, którego do tej pory używali pianiści był pokazowym eksponatem firmy Steinway na Targach Poznańskich. Później trafił do nas.

Na sto procent wiadomo, że detronizowany w sobotę fortepian był uroczyście witany 16 września 1972 roku. Gwiazdą wieczoru w sali przy ul. Kapucyńskiej był wówczas pianista Witold Małcużyński, który grał utwory Fryderyka Szopena. Czy to było dawno temu? Właśnie otwarto hotel Victoria, nie było jeszcze Zalewu Zemborzyckiego, na UMCS powstał basen AOS a studenci WSI (późniejszej Politechniki) zasiedlili pierwszy akademik przy ul. Nadbystrzyckiej.

***

Steinway & Sons

Amerykańsko-niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się ręcznym produkowaniem fortepianów, założone w 1853 roku w Nowym Jorku, przez niemieckiego imigranta Heinricha Engelharda Steinwega (później Henry’ego E. Steinwaya) i jego synów: Henrego Jr., Alberta, C.F. Theodora, Williama i Charlesa. Od 1995 roku Steinway & Sons wchodzi w skład konglomeratu Steinway Musical Instruments, który pod licznymi markami produkuje, oprócz fortepianów instrumenty dęte, smyczkowe i perkusyjne.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Brando / 15 lutego 2016 o 02:19

Kumpel z Krakowa opowiedział mi o Steinwayu będącym w posiadaniu Jego rodziny jeszcze przed II wojną światową. Po wyzwoleniu Krakowa przez Rosjan zjawił się w Ich domku Starszina. Skąd wiedział, że mają ten instrument - brak danych. Starszina w mundurze zagrał kilka akordów i wydał rozkaz : bieri. Wtedy ładowacze wynieśli fortepian i słuch po instrumencie zaginął. A siostra kumpla co grała na fortepianie? A no zmieniła profesję.

Spod jakiej okupacji wyzwolili nas Rosjanie? Chyba spod Hitlera ale czy to było wyzwolenie? Jak w Lublinie do 1954 r "działała" katownia na Zamku. Dobrze, że Pan Bierut zorganizował Wystawę X lecia PRL i skasował katownię na Miejski Dom Kultury.

Spod jakiej okupacji wyzwolili nas Rosjanie? Chyba spod Hitlera ale czy to było wyzwolenie? Jak w Lublinie do 1954 r "działała" katownia na Zamku. Dobrze, że Pan Bierut zorganizował Wystawę X lecia PRL i skasował katownię na Miejski Dom Kultury.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2016 o 08:54
Kumpel z Krakowa opowiedział mi o Steinwayu będącym w posiadaniu Jego rodziny jeszcze przed II wojną światową. Po wyzwoleniu Krakowa przez Rosjan zjawił się w Ich domku Starszina. Skąd wiedział, że mają ten instrument - brak danych. Starszina w mundurze zagrał kilka akordów i wydał rozkaz : bieri. Wtedy ładowacze wynieśli fortepian i słuch po instrumencie zaginął. A siostra kumpla co grała na fortepianie? A no zmieniła profesję.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 22:07
W tytule o fortepianie, a na głównym zdjęciu bębny. Logiczne. Dla redakcji i agdy.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 22:07

Akustyka może jakaś tam jest ale napewno beznadziejna i raczej mało kto z widowni usłyszy pełne brzmienie tego piana.

Byłeś, że piszesz takie bzdury? Siedziałem w ostatnim rzędzie słyszałem idealnie. Koncert wspaniały (muzycznie). Idź na następny to może nie będziesz zaśmiecać forum durnymi wpisami. 

Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 21:16

Szopena. Brawo.

czas skończyc towarzysze ten zalew zagranicznego naśladownictwa i małpowania ,nie potrzeba nam obcych wzorów

Avatar
Gilbert / 13 lutego 2016 o 16:25

przecież w filharmonii nie ma akustyki ?


Akustyka może jakaś tam jest ale napewno beznadziejna i raczej mało kto z widowni usłyszy pełne brzmienie tego piana.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 13:02
co ma zalew do fortepianu ?
Avatar
pin / 13 lutego 2016 o 11:53

Szopen tak samo jak Szekspir. Obie formy są dozwolone.

Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 11:42
Szopena. Brawo.
Avatar
123 / 13 lutego 2016 o 10:09

Dziwisz się?. A spójrz na jakiej (gazetce) jesteś witrynie.

Jasne?.

 Oto kolejna perełka wypocin Sztandaru Ludu <<grał utwory Fryderyka Szopena>> 

Avatar
Brando / 15 lutego 2016 o 02:19

Kumpel z Krakowa opowiedział mi o Steinwayu będącym w posiadaniu Jego rodziny jeszcze przed II wojną światową. Po wyzwoleniu Krakowa przez Rosjan zjawił się w Ich domku Starszina. Skąd wiedział, że mają ten instrument - brak danych. Starszina w mundurze zagrał kilka akordów i wydał rozkaz : bieri. Wtedy ładowacze wynieśli fortepian i słuch po instrumencie zaginął. A siostra kumpla co grała na fortepianie? A no zmieniła profesję.

Spod jakiej okupacji wyzwolili nas Rosjanie? Chyba spod Hitlera ale czy to było wyzwolenie? Jak w Lublinie do 1954 r "działała" katownia na Zamku. Dobrze, że Pan Bierut zorganizował Wystawę X lecia PRL i skasował katownię na Miejski Dom Kultury.

Spod jakiej okupacji wyzwolili nas Rosjanie? Chyba spod Hitlera ale czy to było wyzwolenie? Jak w Lublinie do 1954 r "działała" katownia na Zamku. Dobrze, że Pan Bierut zorganizował Wystawę X lecia PRL i skasował katownię na Miejski Dom Kultury.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2016 o 08:54
Kumpel z Krakowa opowiedział mi o Steinwayu będącym w posiadaniu Jego rodziny jeszcze przed II wojną światową. Po wyzwoleniu Krakowa przez Rosjan zjawił się w Ich domku Starszina. Skąd wiedział, że mają ten instrument - brak danych. Starszina w mundurze zagrał kilka akordów i wydał rozkaz : bieri. Wtedy ładowacze wynieśli fortepian i słuch po instrumencie zaginął. A siostra kumpla co grała na fortepianie? A no zmieniła profesję.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 22:07
W tytule o fortepianie, a na głównym zdjęciu bębny. Logiczne. Dla redakcji i agdy.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 22:07

Akustyka może jakaś tam jest ale napewno beznadziejna i raczej mało kto z widowni usłyszy pełne brzmienie tego piana.

Byłeś, że piszesz takie bzdury? Siedziałem w ostatnim rzędzie słyszałem idealnie. Koncert wspaniały (muzycznie). Idź na następny to może nie będziesz zaśmiecać forum durnymi wpisami. 

Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 21:16

Szopena. Brawo.

czas skończyc towarzysze ten zalew zagranicznego naśladownictwa i małpowania ,nie potrzeba nam obcych wzorów

Avatar
Gilbert / 13 lutego 2016 o 16:25

przecież w filharmonii nie ma akustyki ?


Akustyka może jakaś tam jest ale napewno beznadziejna i raczej mało kto z widowni usłyszy pełne brzmienie tego piana.
Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 13:02
co ma zalew do fortepianu ?
Avatar
pin / 13 lutego 2016 o 11:53

Szopen tak samo jak Szekspir. Obie formy są dozwolone.

Avatar
Gość / 13 lutego 2016 o 11:42
Szopena. Brawo.
Avatar
123 / 13 lutego 2016 o 10:09

Dziwisz się?. A spójrz na jakiej (gazetce) jesteś witrynie.

Jasne?.

 Oto kolejna perełka wypocin Sztandaru Ludu <<grał utwory Fryderyka Szopena>> 

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 0 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 1 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 4 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 6 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 29 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 10 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 2

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 25 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 3 15

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 30 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!