Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2016 r.
6:31

Ten podatek zabije polskie sklepy. Handlowcy dziś protestują w Lublinie

0 37 A A
Na sklepach działających w Lewiatanie zawisły banery i plakaty informujące o proteście (fot. Maciej Kaczanowski)
Na sklepach działających w Lewiatanie zawisły banery i plakaty informujące o proteście (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziś protest w Lublinie, w czwartek – manifestacja przed Sejmem. Tak właściciele małych i średnich sklepów będą wyrażać swój sprzeciw wobec projektu ustawy o podatku obrotowym od sprzedaży detalicznej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Manifestacja w Lublinie odbędzie się o godz. 12 przed Urzędem Wojewódzkim od strony ul. Lubomelskiej. Franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan zaprotestują przeciwko projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Kupcy alarmują, że nowy podatek najmocniej uderzy w polskich małych i średnich przedsiębiorców.

PiS chce, aby przychód osiągnięty w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i piątek opodatkowany był stawką 0,7 proc. do wartości 0,3 miliarda złotych i stawką 1,3 procent dla przychodu przekraczającego 0,3 miliarda złotych. Natomiast przychody osiągnięte w soboty i niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy mają być opodatkowane stawką 1,9 procent.

– Niedawno musiałam zamknąć jeden sklep, bo w pobliżu powstał supermarket. Teraz państwo chce nam odebrać środki do życia – skarży się w Izabela Makaruk, właścicielka sklepu w Horodyszczu w powiecie bialskim.

Na sklepach działających w Lewiatanie zawisły banery i plakaty informujące o proteście. Kupcy wykorzystali również blisko 2 tys. własnych billboardów, na których zamiast cotygodniowych promocji, pojawiły się hasła protestacyjne.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Lewiatanie skierowali na początku lutego list otwarty do premier Beaty Szydło i do parlamentarzystów. Przekonują w nim m.in., że skutkiem wejścia w życie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będzie upadek setek małych i średnich przedsiębiorców oraz likwidacja sieci franczyzowych, które zrzeszają dziesiątki tysięcy sklepów.

– W województwie lubelskim jest ich ok. 300, a pracuje w nich ponad 2 tysiące osób. Na poziomie ogólnopolskiej sieci Lewiatan to 3000 sklepów i ponad 20 tys. pracowników – mówi Małgorzata Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich „Razem”.

Jak dodaje pani prezes, protest podpisali również przedstawiciele sklepów działających w ramach innych polskich sieci, dostawcy i producenci, którzy współpracują z Lewiatanem. – Oni też widzą te zagrożenia – podkreśla Zuzaniuk.

W liście do pani premier handlowcy alarmują, że zagrożony będzie również los ich dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników dostarczających warzywa i owoce, z którymi współpracują od lat.

Protestujący przedsiębiorcy domagają się wyłączenia z ustawy zapisów o franczyzie, naliczania i pobierania podatku według NIP, zastosowania dla małych i średnich przedsiębiorstw stawki 0,3 proc., odstąpienia od naliczaniu podwyższonego podatku w sobotę oraz zastosowania możliwości odliczania zapłaconego podatku od podatku dochodowego.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
śmigło / 9 lutego 2016 o 19:09

Czy z tym Lewiatanem nie ma oby coś wspólnego Henryka Bochniarz, niegdyś kandydatka Partii Demokratycznej (dawniej Unia Wolności, wcześniej Unia Demokratyczna) na urząd Prezydenta RP czyli środowisk bliskich obecnie PO, PSLowi i Nowoczesnej?

Macie posła z Wiertalotowni to wam da wszystko,za darmo.Ręce podnosi obydwie,nadprezes czuwa.

Avatar
Janusz ze Świdnika / 9 lutego 2016 o 16:44

Czy z tym Lewiatanem nie ma oby coś wspólnego Henryka Bochniarz, niegdyś kandydatka Partii Demokratycznej (dawniej Unia Wolności, wcześniej Unia Demokratyczna) na urząd Prezydenta RP czyli środowisk bliskich obecnie PO, PSLowi i Nowoczesnej?

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 15:42
Quatar Investment ależ plugawy masz styl, piszesz dla przyjemności, czy za pieniądze?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 12:21
Więc jeśli ktoś się decyduje na otworzenie sieciówki to powinien sie z tym liczyć. Jeśli korporacja zapłaci podatek to będzie on podzielony na poszczególne sklepy. Nie będzie tego wiele z tego co się orientuje... tym bardziej że np. Groszek ma miękką franczyzę i jest ona generalnie korzystna. Oczywiście lepiej nie płacić niż płacić ale nie sądzę aby było o co tyle szumu robić.
Avatar
oszukany / 9 lutego 2016 o 09:13

Mały sklepik u ,,FELKA'' w Pisiwólce nie zapłci,ale np. Groszek,Lewiatan,Żabka zapłaci bo korporacja osiągnie obrót i obciąży wspólnika,1,3-1,5 lub 1,8%.

Avatar
gieszeft / 9 lutego 2016 o 08:42

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo? I po raz kolejny zadam pytanie, Jaki podatek płacą polskie sklepy?

Podatek nie będzie groził pojedyńczym małym sklepikom,a KORPORACJOM,które mają własne hurtownie ,transport i zaopatrzenie oraz zrzeszone sklepy.

Podatek nie będzie groził pojedyńczym małym sklepikom,a KORPORACJOM,które mają własne hurtownie ,transport i zaopatrzenie oraz zrzeszone sklepy.

rozwiń
Avatar
aneta / 9 lutego 2016 o 08:02

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo? I po raz kolejny zadam pytanie, Jaki podatek płacą polskie sklepy?

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo?... rozwiń

Avatar
Quatar Investment / 8 lutego 2016 o 17:04
Głowa dogóryBędzie dla was inna,lepsza praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: 
stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie:
www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.
 
Głowa dogóryBędzie dla was inna,lepsza praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: 
stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełn... rozwiń
Avatar
kod / 8 lutego 2016 o 13:33

Chcielisie PIS to macie Pis ,zostaliscie omamieni 500+ - sciema ,podatek od hipermarketow -sciema ,podatrk od bankow ,wszyscy za to zaplacimy -sciema ,Trybunal zablokowanie go -sciema ,PAD to notarjusz ,Kaczynskiego ,Szydlowa to tylko kukielka i nic wiecej ,fajnie jest i bedzie jeszcze lepiej ,a w niedziele weszla ustawa inwiligacyjna ,tak trzymac DOBRA ZMIANA ,cieszcie sie ludzie ,sredniowiecze wraca wraz z inkwizycja ojca dyrektora .

Wszystko się zgadza oprócz jednego ! nie ma jakiegoś łojca dyr. tylko jasno i wyraźnie - "TOWARZYSZA " dyrcia - to prawdziwy komunista, jedyny w Polsce i tak należy złodzieja, kłamcę i obłudnika nazywać ! Jaki z niego łociec - od czego łociec od złodziejstwa !!!!!!!!!!!!

Wszystko się zgadza oprócz jednego ! nie ma jakiegoś łojca dyr. tylko jasno i wyraźnie - "TOWARZYSZA " dyrcia - to prawdziwy komunista, jedyny w Polsce i tak należy złodzieja, kłamcę i obłudnika nazywać ! Jaki z niego łociec - od czego łociec od złodziejstwa !!!!!!!!!!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:48

Pracuję w jednej z polskich sieci supermarketów.Obowiązków dla 3 osób,wyzysk,mobbing,ciągłe podkręcanie śruby i ciągle za mało i ciągle źle.A wszystko za najniższą krajową.Nie stać was?To pozamykać interesy,albo samemu stawać za ladą i zobaczycie "byznesmeny" jak to miło i fajnie jest w takiej pracy...

W Polsce nie ma przymusu świadczenia pracy.

Avatar
śmigło / 9 lutego 2016 o 19:09

Czy z tym Lewiatanem nie ma oby coś wspólnego Henryka Bochniarz, niegdyś kandydatka Partii Demokratycznej (dawniej Unia Wolności, wcześniej Unia Demokratyczna) na urząd Prezydenta RP czyli środowisk bliskich obecnie PO, PSLowi i Nowoczesnej?

Macie posła z Wiertalotowni to wam da wszystko,za darmo.Ręce podnosi obydwie,nadprezes czuwa.

Avatar
Janusz ze Świdnika / 9 lutego 2016 o 16:44

Czy z tym Lewiatanem nie ma oby coś wspólnego Henryka Bochniarz, niegdyś kandydatka Partii Demokratycznej (dawniej Unia Wolności, wcześniej Unia Demokratyczna) na urząd Prezydenta RP czyli środowisk bliskich obecnie PO, PSLowi i Nowoczesnej?

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 15:42
Quatar Investment ależ plugawy masz styl, piszesz dla przyjemności, czy za pieniądze?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 12:21
Więc jeśli ktoś się decyduje na otworzenie sieciówki to powinien sie z tym liczyć. Jeśli korporacja zapłaci podatek to będzie on podzielony na poszczególne sklepy. Nie będzie tego wiele z tego co się orientuje... tym bardziej że np. Groszek ma miękką franczyzę i jest ona generalnie korzystna. Oczywiście lepiej nie płacić niż płacić ale nie sądzę aby było o co tyle szumu robić.
Avatar
oszukany / 9 lutego 2016 o 09:13

Mały sklepik u ,,FELKA'' w Pisiwólce nie zapłci,ale np. Groszek,Lewiatan,Żabka zapłaci bo korporacja osiągnie obrót i obciąży wspólnika,1,3-1,5 lub 1,8%.

Avatar
gieszeft / 9 lutego 2016 o 08:42

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo? I po raz kolejny zadam pytanie, Jaki podatek płacą polskie sklepy?

Podatek nie będzie groził pojedyńczym małym sklepikom,a KORPORACJOM,które mają własne hurtownie ,transport i zaopatrzenie oraz zrzeszone sklepy.

Podatek nie będzie groził pojedyńczym małym sklepikom,a KORPORACJOM,które mają własne hurtownie ,transport i zaopatrzenie oraz zrzeszone sklepy.

rozwiń
Avatar
aneta / 9 lutego 2016 o 08:02

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo? I po raz kolejny zadam pytanie, Jaki podatek płacą polskie sklepy?

O co tyle krzyku? Wczoraj byłam w sklepie Groszek, czekałam w kolejce 15 minut z jednym produktem w ręku bo pani sprzedawczyni rozmawiała z kimś na temat podatku i tego że straci pracę (zapewne). Ponieważ chcąc, nie chcąc w dyskusji uczestniczyłam zadałam pytanie proste. Jaki podatek płaci sklep. Nie uzyskałam odpowiedzi. Czy naprawdę ten bardzo nieznaczący wprowadzony podatek może zniszczyć polski handel? Jesli taki sklep się obawia to rozumiem że miesięczny obrób sklepu wynosi powyżej 1mln. Czy wobec tego naprawdę im zagraża bankructwo?... rozwiń

Avatar
Quatar Investment / 8 lutego 2016 o 17:04
Głowa dogóryBędzie dla was inna,lepsza praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: 
stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie:
www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.
 
Głowa dogóryBędzie dla was inna,lepsza praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: 
stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełn... rozwiń
Avatar
kod / 8 lutego 2016 o 13:33

Chcielisie PIS to macie Pis ,zostaliscie omamieni 500+ - sciema ,podatek od hipermarketow -sciema ,podatrk od bankow ,wszyscy za to zaplacimy -sciema ,Trybunal zablokowanie go -sciema ,PAD to notarjusz ,Kaczynskiego ,Szydlowa to tylko kukielka i nic wiecej ,fajnie jest i bedzie jeszcze lepiej ,a w niedziele weszla ustawa inwiligacyjna ,tak trzymac DOBRA ZMIANA ,cieszcie sie ludzie ,sredniowiecze wraca wraz z inkwizycja ojca dyrektora .

Wszystko się zgadza oprócz jednego ! nie ma jakiegoś łojca dyr. tylko jasno i wyraźnie - "TOWARZYSZA " dyrcia - to prawdziwy komunista, jedyny w Polsce i tak należy złodzieja, kłamcę i obłudnika nazywać ! Jaki z niego łociec - od czego łociec od złodziejstwa !!!!!!!!!!!!

Wszystko się zgadza oprócz jednego ! nie ma jakiegoś łojca dyr. tylko jasno i wyraźnie - "TOWARZYSZA " dyrcia - to prawdziwy komunista, jedyny w Polsce i tak należy złodzieja, kłamcę i obłudnika nazywać ! Jaki z niego łociec - od czego łociec od złodziejstwa !!!!!!!!!!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:48

Pracuję w jednej z polskich sieci supermarketów.Obowiązków dla 3 osób,wyzysk,mobbing,ciągłe podkręcanie śruby i ciągle za mało i ciągle źle.A wszystko za najniższą krajową.Nie stać was?To pozamykać interesy,albo samemu stawać za ladą i zobaczycie "byznesmeny" jak to miło i fajnie jest w takiej pracy...

W Polsce nie ma przymusu świadczenia pracy.