piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Tłumy lublinian świętowały w szopce przed Ratuszem

Dodano: 26 grudnia 2001, 19:23

Z roku na rok coraz więcej lublinian spotyka się na pasterce w archikatedrze, a potem uczestniczy w uroczystym otwarciu lubelskiej szopki na placu Łokietka.
Tegoroczną pasterkę w rzymskokatolickim kościele biskupim pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty odprawił bp Ryszard Karpiński.
W pasterce uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta i znane osobistości; w stallach siedzieli między innymi prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski i przewodnicząca Rady Miasta Helena Pietraszkiewicz. Wszystkie nawy szczelnie wypełnili lublinianie, spóźnialscy musieli się zadowolić miejscem stojącym w przedsionku.
Po mszy, w uroczystym pochodzie z archikatedry do stajenki na placu Łokietka została przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus. Dołączyła do stojących tam już od kilkunastu godzin figur Świętej Rodziny i żywych zwierząt. Półtorej godziny po północy prezydent Pruszkowski oficjalnie otworzył szopkę, zorganizowaną wspólnym staraniem Fundacji "Godne Życie” i samorządu miasta, a wyposażoną przez Muzeum Wsi Lubelskiej i pracownię plastyczną Teatru imienia Juliusza Osterwy. Pruszkowski zaprosił do codziennych spotkań przy Ratuszu
i zapowiedział występy artystów w kolejne dni. Na koniec władze miasta wraz
z licznie zebranymi przed szopką lublinianami odśpiewali "Bóg się rodzi”.
We wtorek po południu na scenie szopki kolędowali Rewelersi, VOX
i Sławiniacy, a wczoraj, po uroczystym opłatku miejskim władz z mieszkańcami, wystąpili grupa Gospel Rain i bracia Cugowscy. Tak jak przed rokiem i dwoma laty wielką popularnością, szczególnie wśród dzieci, cieszą się zwierzęta. W szopce można oglądać kucyki, osiołka i owce. Nowością związaną z Lubelską Szopką Bożego Narodzenia jest możliwość przekazania przez kamerę w oknie Ratusza podłączoną do Internetu audiowizualnych życzeń przyjaciołom bądź rodzinie na całym świecie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24