piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Tłumy lublinian świętowały w szopce przed Ratuszem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2001, 19:23

Z roku na rok coraz więcej lublinian spotyka się na pasterce w archikatedrze, a potem uczestniczy w uroczystym otwarciu lubelskiej szopki na placu Łokietka.
Tegoroczną pasterkę w rzymskokatolickim kościele biskupim pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty odprawił bp Ryszard Karpiński.
W pasterce uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta i znane osobistości; w stallach siedzieli między innymi prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski i przewodnicząca Rady Miasta Helena Pietraszkiewicz. Wszystkie nawy szczelnie wypełnili lublinianie, spóźnialscy musieli się zadowolić miejscem stojącym w przedsionku.
Po mszy, w uroczystym pochodzie z archikatedry do stajenki na placu Łokietka została przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus. Dołączyła do stojących tam już od kilkunastu godzin figur Świętej Rodziny i żywych zwierząt. Półtorej godziny po północy prezydent Pruszkowski oficjalnie otworzył szopkę, zorganizowaną wspólnym staraniem Fundacji "Godne Życie” i samorządu miasta, a wyposażoną przez Muzeum Wsi Lubelskiej i pracownię plastyczną Teatru imienia Juliusza Osterwy. Pruszkowski zaprosił do codziennych spotkań przy Ratuszu
i zapowiedział występy artystów w kolejne dni. Na koniec władze miasta wraz
z licznie zebranymi przed szopką lublinianami odśpiewali "Bóg się rodzi”.
We wtorek po południu na scenie szopki kolędowali Rewelersi, VOX
i Sławiniacy, a wczoraj, po uroczystym opłatku miejskim władz z mieszkańcami, wystąpili grupa Gospel Rain i bracia Cugowscy. Tak jak przed rokiem i dwoma laty wielką popularnością, szczególnie wśród dzieci, cieszą się zwierzęta. W szopce można oglądać kucyki, osiołka i owce. Nowością związaną z Lubelską Szopką Bożego Narodzenia jest możliwość przekazania przez kamerę w oknie Ratusza podłączoną do Internetu audiowizualnych życzeń przyjaciołom bądź rodzinie na całym świecie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!