Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2018 r.
6:45

To będzie pierwsza niedziela bez handlu. Szykują się sklepy i Inspekcja Pracy

69 27 A A
Mirosław Kurzyna w niedzielę nie będzie stał już za ladą „Kropki” przy ul. Łabędziej w Lublinie. Zastąpi go właściciel sklepu – Janusz Krawczak
Mirosław Kurzyna w niedzielę nie będzie stał już za ladą „Kropki” przy ul. Łabędziej w Lublinie. Zastąpi go właściciel sklepu – Janusz Krawczak (fot. Maciej Kaczanowski )

Dłuższe godziny handlu w piątki i soboty, mobilizacją w małych sklepach i w Państwowej Inspekcji Pracy – tak wyglądają przygotowania do pierwszej niedzieli bez handlu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W którą niedzielę nie zrobimy zakupów? - ściągnij i wydrukuj nasz kalendarz

Od marca do końca roku sklepy będą otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że w dwie najbliższe niedzielę zakupów nie zrobimy. Wyjątek stanowią te placówki, w których sprzedawać może sam właściciel. 

– Teoretycznie to prawo bardzo korzystne dla niewielkich przedsiębiorców, którzy będą mogli tego dnia więcej zarobić – przyznaje Janusz Krawczak, właściciel sklepu przy ul. Łabędziej 9 w Lublinie. – Mam nadzieję, że trafią do nas klienci robiący dotychczas zakupy w marketach. Z drugiej jednak strony z niepokojem wsłuchuję się w informacje o powstawaniu dużych sklepów na stacjach benzynowych, czy otwieraniu galerii handlowych na dworcach. Jak będzie, czas pokaże.

Ale paradoksalnie zakaz handlu, który miał umożliwić sprzedawcom spędzenie spokojnej niedzieli z rodziną, na razie ich tylko irytuje. – Owszem, niedziela będzie wolna, ale dłużej trzeba będzie pracować w piątek i sobotę – mówi pracownica Lidla z ul. Koncertowej w Lublinie. – Nie sądzę, by klienci walili do nas drzwiami i oknami, bo wieczorami handel zamiera. Dla nas to będzie duże utrudnienie, bo nie każdy ma samochód, a autobusy wieczorem jeżdżą różnie. To zamieszanie nam nie służy.

W Biedronkach wydłużono godziny otwarcia sklepów w piątki i sobotę o godzinę, co oznacza że będą one czynne do godz. 22 lub nawet 23. Wszystkie sklepy sieci Lidl będą czynne w piątki i soboty do godz. 22. Aldiki (z wyjątkiem sklepów w Lubartowie przy ul. Lubelskiej 54, w Lublinie przy ul. Koncertowej 11 i al. Spółdzielczości Pracy) w piątki i soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem handlu pracować będą do godziny 23.

Do niedzielnej pracy szykuje się za to rzesza urzędników. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą czekać na sygnały o nieprawidłowościach. Na stronach internetowych poszczególnych inspektoratów zostaną zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki łamiące przepisy.

Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał. Jeśli informacja się potwierdzi, będzie mógł nałożyć na osobę łamiącą prawo karę od 1 tys. do 2 tys. zł.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bruner / 10 marca 2018 o 09:02
undefined napisał:
Dla ścisłości-nie chodzę w niedziele po marketach. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę z tacy i zapędzenie ludzi do kościoła. W tym kraju każdą  wolność realizuje się za pomocą zakazów i nakazów. Komuna się nie skończyła bo nadal jest system nakazowo-zakazowo-decyzyjny. Jako wolni obywatele mamy prawo decydować o sobie a nie o innych. Tacy "chojni" związkowcy dają prawo wolnej niedzieli tylko dla pracowników handlu którzy stanowią 7% wszystkich pracujących w niedzielę. A co z pielęgniarkami, lekarzami, policjantami, strażakami, kierowcami zawodowymi, pracownikami fabryk i zakładów pracujących w ruchu ciągłym jak górnicy, hutnicy itd. Te 93% pracowników jest pomijanych.
 $
 $ rozwiń
Avatar
J23 / 10 marca 2018 o 08:59
undefined napisał:
Ludzie w Polsce umrą z głodu,obsługa sklepów zapełni kościoły,tabuny spacerowiczów zapełnią planty,parki skwery.Całe rodziny się połączą w tej nowej rzeczywistości dzięki wolnej niedzieli .P.S. obsługi sklepów dopiero po 14 gdyż z pracy wrócą około 2-3 w nocy,sielankę zakończą około 17 bo od 1 w nocy znowu do pracy.Widzicie co się stanie gdy za to wziął się człowiek,który 1 raz w życiu zrobił zakupy w BIEDRONCE za około 65 zł.
 $
Avatar
J23 / 10 marca 2018 o 08:57
undefined napisał:
Ludzie w Polsce umrą z głodu,obsługa sklepów zapełni kościoły,tabuny spacerowiczów zapełnią planty,parki skwery.Całe rodziny się połączą w tej nowej rzeczywistości dzięki wolnej niedzieli .P.S. obsługi sklepów dopiero po 14 gdyż z pracy wrócą około 2-3 w nocy,sielankę zakończą około 17 bo od 1 w nocy znowu do pracy.Widzicie co się stanie gdy za to wziął się człowiek,który 1 raz w życiu zrobił zakupy w BIEDRONCE za około 65 zł.
 $
Avatar
mądry Polak / 9 marca 2018 o 18:48
edek z fabryki napisał:
Czy Polak jest tak głupi ,że trzeba mu wskazywac co ma robic ?
 Byl taki jeden co 1 raz w życiu zrobił zakupy i to w BIEDRONCE za 65 zł i się wkur.żył ,powiedział,koniec i wszyscy muszą sie podporządkować.Wielkie sklepy nie dla takich bo się gubią.
Avatar
eSKa / 9 marca 2018 o 17:49
undefined napisał:
A POkraki dalej klepią pianę. Jak się jest czyimś psem to trzeba szczekać jak każe Pan. No to nasi supermarkety będą w niedziele zamknięte. Natomiast sklepy rodzinne na osiedlach będą otwarte. Mośki, szkopy, żabojady czy dżemojady z tytułu handlu Ich marketów i tak nie bulą w Polsce podatku dochodowego. Mała stra, zarobią sprzedawcy z zamkniętych bud obitych riflowanymi blachami.
 Nie dość że głupi, to jeszcze nudny jesteś.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 16:37
Pisowska komuna!
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 13:18
W odpowiedzi na niedzielny zakaz handlu USA powinny natychmiast zerwać kontakty z Polską! Do tego Izrael powinien wprowadzić zaostrzone kontrole graniczne prowadzące do odsyłania większości przyjezdnych z Polski.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:52
Dzięki pisowcy za to że moje żona musi pracować aż do północy!!!!!!!! Wyjdzie z pracy ok. 0.30. Nie mamy samochodu, zostaje taxi które będzie nas kosztowało 30 zł. Nie lepiej było zrobić za sobotę i niedzielę stawka godzinowa 100% więcej!!!!!!!!!! Głosowałem na pis, ale przy wyborach razem z żoną wam podziękujemy!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:41
A POkraki dalej klepią pianę. Jak się jest czyimś psem to trzeba szczekać jak każe Pan. No to nasi supermarkety będą w niedziele zamknięte. Natomiast sklepy rodzinne na osiedlach będą otwarte. Mośki, szkopy, żabojady czy dżemojady z tytułu handlu Ich marketów i tak nie bulą w Polsce podatku dochodowego. Mała stra, zarobią sprzedawcy z zamkniętych bud obitych riflowanymi blachami.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:27
Przymus, nakazy i zakazy - dokąd to prowadzi? Przypominam, że nie tędy droga do Pan Boga! W odpowiedzi na zakaz handlu w niedzielę sklepy oferują sprzedaż w piątki i soboty do godz.23.00. A gdzie w tym wszystkim dobro pracowników? Jak Ci ludzi mają dotrzeć do domu po pracy? Apeluję o rozwagę!!!
Avatar
Bruner / 10 marca 2018 o 09:02
undefined napisał:
Dla ścisłości-nie chodzę w niedziele po marketach. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę z tacy i zapędzenie ludzi do kościoła. W tym kraju każdą  wolność realizuje się za pomocą zakazów i nakazów. Komuna się nie skończyła bo nadal jest system nakazowo-zakazowo-decyzyjny. Jako wolni obywatele mamy prawo decydować o sobie a nie o innych. Tacy "chojni" związkowcy dają prawo wolnej niedzieli tylko dla pracowników handlu którzy stanowią 7% wszystkich pracujących w niedzielę. A co z pielęgniarkami, lekarzami, policjantami, strażakami, kierowcami zawodowymi, pracownikami fabryk i zakładów pracujących w ruchu ciągłym jak górnicy, hutnicy itd. Te 93% pracowników jest pomijanych.
 $
 $ rozwiń
Avatar
J23 / 10 marca 2018 o 08:59
undefined napisał:
Ludzie w Polsce umrą z głodu,obsługa sklepów zapełni kościoły,tabuny spacerowiczów zapełnią planty,parki skwery.Całe rodziny się połączą w tej nowej rzeczywistości dzięki wolnej niedzieli .P.S. obsługi sklepów dopiero po 14 gdyż z pracy wrócą około 2-3 w nocy,sielankę zakończą około 17 bo od 1 w nocy znowu do pracy.Widzicie co się stanie gdy za to wziął się człowiek,który 1 raz w życiu zrobił zakupy w BIEDRONCE za około 65 zł.
 $
Avatar
J23 / 10 marca 2018 o 08:57
undefined napisał:
Ludzie w Polsce umrą z głodu,obsługa sklepów zapełni kościoły,tabuny spacerowiczów zapełnią planty,parki skwery.Całe rodziny się połączą w tej nowej rzeczywistości dzięki wolnej niedzieli .P.S. obsługi sklepów dopiero po 14 gdyż z pracy wrócą około 2-3 w nocy,sielankę zakończą około 17 bo od 1 w nocy znowu do pracy.Widzicie co się stanie gdy za to wziął się człowiek,który 1 raz w życiu zrobił zakupy w BIEDRONCE za około 65 zł.
 $
Avatar
mądry Polak / 9 marca 2018 o 18:48
edek z fabryki napisał:
Czy Polak jest tak głupi ,że trzeba mu wskazywac co ma robic ?
 Byl taki jeden co 1 raz w życiu zrobił zakupy i to w BIEDRONCE za 65 zł i się wkur.żył ,powiedział,koniec i wszyscy muszą sie podporządkować.Wielkie sklepy nie dla takich bo się gubią.
Avatar
eSKa / 9 marca 2018 o 17:49
undefined napisał:
A POkraki dalej klepią pianę. Jak się jest czyimś psem to trzeba szczekać jak każe Pan. No to nasi supermarkety będą w niedziele zamknięte. Natomiast sklepy rodzinne na osiedlach będą otwarte. Mośki, szkopy, żabojady czy dżemojady z tytułu handlu Ich marketów i tak nie bulą w Polsce podatku dochodowego. Mała stra, zarobią sprzedawcy z zamkniętych bud obitych riflowanymi blachami.
 Nie dość że głupi, to jeszcze nudny jesteś.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 16:37
Pisowska komuna!
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 13:18
W odpowiedzi na niedzielny zakaz handlu USA powinny natychmiast zerwać kontakty z Polską! Do tego Izrael powinien wprowadzić zaostrzone kontrole graniczne prowadzące do odsyłania większości przyjezdnych z Polski.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:52
Dzięki pisowcy za to że moje żona musi pracować aż do północy!!!!!!!! Wyjdzie z pracy ok. 0.30. Nie mamy samochodu, zostaje taxi które będzie nas kosztowało 30 zł. Nie lepiej było zrobić za sobotę i niedzielę stawka godzinowa 100% więcej!!!!!!!!!! Głosowałem na pis, ale przy wyborach razem z żoną wam podziękujemy!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:41
A POkraki dalej klepią pianę. Jak się jest czyimś psem to trzeba szczekać jak każe Pan. No to nasi supermarkety będą w niedziele zamknięte. Natomiast sklepy rodzinne na osiedlach będą otwarte. Mośki, szkopy, żabojady czy dżemojady z tytułu handlu Ich marketów i tak nie bulą w Polsce podatku dochodowego. Mała stra, zarobią sprzedawcy z zamkniętych bud obitych riflowanymi blachami.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:27
Przymus, nakazy i zakazy - dokąd to prowadzi? Przypominam, że nie tędy droga do Pan Boga! W odpowiedzi na zakaz handlu w niedzielę sklepy oferują sprzedaż w piątki i soboty do godz.23.00. A gdzie w tym wszystkim dobro pracowników? Jak Ci ludzi mają dotrzeć do domu po pracy? Apeluję o rozwagę!!!
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 0 0

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 0 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 0

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 0 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 0 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 1

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 12

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!