poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

"To jest chłam". Śledztwo w sprawie sprzedaży lodowisk przez MOSiR

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2014, 12:45
Autor: Dominik Smaga

Śledztwo w sprawie sprzedaży dwóch lodowisk przez miejską spółkę MOSiR wszczęła lubelska prokuratura. Ślizgawki, które prezes MOSiR określał publicznie jako "chłam odkupiła od Lublina Krynica-Zdrój.

Większe lodowisko, które działało przy Al. Zygmuntowskich zostało zbudowane siedem lat temu i kosztowało 900 tys. zł, zaś na namiot, pod którym się znajdowało samorząd wydał kolejne 1,9 mln zł. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji uznał to lodowisko za zbędne, gdy w jego miejscu zaczęła się budowa hali lodowej.

Natomiast mniejsze lodowisko uruchomiono po raz pierwszy w styczniu 2006 r. na pl. Litewskim. Kupione zostało za ponad 700 tys. zł, a pieniądze pochodziły z kary wpłaconej na rzecz miasta przez inwestora za niedotrzymanie słowa, że obok hipermarketu Leclerc przy ul. Zana powstanie kino. W kolejnych latach ślizgawka była rozkładana a to obok Leclerka przy Turystycznej, a to obok hali Globus. Ostatecznie MOSiR postanowił sprzedać również to lodowisko.

Poszukiwania kupca zaczęły się w marcu tego roku. - To jest chłam - tak prezes MOSiR, Zdzisław Hołysz tłumaczył się radnym z zamiaru pozbycia się ślizgawek. - Ja nie wiem, czy się w ogóle trafi ktoś, kto będzie chciał kupić to, co mamy do zaoferowania - mówił na sesji Rady Miasta. Po takiej publicznej reklamie do przetargu nie zgłosił się nikt.

Ale niespełna miesiąc później przetarg na dostawę dwóch lodowisk, w tym jednego zadaszonego namiotem ogłosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krynicy-Zdroju. Parametry ślizgawek idealnie zgadzały się z opisem tych, których chciał się pozbyć Hołysz.

Lubelski MOSiR wygrał przetarg i w efekcie lodowiska zostały sprzedane do Krynicy za 700 tys. złotych. Tam od razu wybuchły kontrowersje wokół tej transakcji. Sprawa trafiła początkowo do śledczych z Krynicy. Później zdecydowano jednak, że postępowanie powinna prowadzić lubelska prokuratura.

- Wszczęliśmy śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień, przez przedstawicieli MOSiR Bystrzyca - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin Północ. - Jesteśmy jeszcze na wstępnym etapie. Zwróciliśmy się o przekazanie urzędowej dokumentacji. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom.

Nie wiadomo jeszcze czy i kto usłyszy ewentualne zarzuty. Śledztwo prowadzone jest zarówno pod kątem przekroczenia uprawnień, jak i działania na szkodę MOSiR. - Oba te wątki będą dokładnie zbadane - zapewnia Nowak.

Jeśli w sprawie padną zarzuty, oskarżeni będą musieli liczyć się z karą nawet do 5 lat więzienia.

MOSiR uważa, że nie ma sobie nic do zarzucenia. - Według naszych prawników działaliśmy legalnie. Nie mamy nic do ukrycia i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania prokuratury - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR. O szczegółach transakcji mówić nie chce. - Ze względu na toczące się śledztwo.

(jsz)
  Edytuj ten wpis
Pietryk
BudŻet
zygzak
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pietryk
Pietryk (26 września 2014 o 03:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Żuk, jeśli Pan chcesz wygrać wybory i spokojnie sobie rządzić, to wywal Pan tego Hołysza, bo Ci kantorek rozpierdasza i za dużo gazety o nim piszą. Przypomnij sobie jak Pruszon tolerował Palichleba i jak później sam skończył, a MPK zajęło kilka lat przywrócenie zaufania i normalności.

Rozwiń
BudŻet
BudŻet (24 września 2014 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prezes jest tylko... prezesem. Nad prezesem jest rada nadzorcza i pełniący jednoosobowo rolę udziałowcy prezydent miasta.

Prezes tylko wykonywał, co mu nakazano, bo gdyby była to jego własna inicjatywa, to już by został odwołany.

Prezes MOSiR nie był władny do jednoosobowego podjęcia decyzji o sprzedaży tego majątku trwałego, który dawał rocznie(w ciągu tylko sezonu zimowego) ponad 1,2 miliona złotych przychodu.

Rozwiń
zygzak
zygzak (24 września 2014 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mazurki i obertasy czas zakończyćbpanie prezesie ! moze wreszcie ratusz otworzy oczy i tuz przed wyborami uporządkuje stołki ! panie prezydencie moze jeszcze warto powalczyć po utacony przez prezesa mosir elektorat?

Rozwiń
Zmarzlina
Zmarzlina (24 września 2014 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nie do końca p. redaktorze tak.

Za Gazetą Krakowską wstawiam harmonogram tego dealu:

21 października 2013 r. zostaje podpisana umowa dzierżawy konstrukcji namiotu wraz z plandeką między MOSiR Bystrzyca w Lublinie a MOSiR w Krynicy-Zdroju. Czynsz miesięczny wynosi 200 zł plus podatek VAT. Zadaszenie zostaje wywiezione z Lublina. Lubelscy łyżwiarze szusują pod gołym niebem...
 
19 lutego br. MOSiR Bystrzyca w Lublinie ogłasza przetarg ofertowy na sprzedaż dwóch sztucznych lodowisk. Nie było na nie chętnych.
 
13 marca br. na sesji Rady Miasta Lublina prezes MOSiR Bystrzyca mówi o stanie lodowisk. Zdzisław Hołys określa je mianem "chłamu". 16 kwietnia br. MOSiR w Krynicy-Zdroju ogłasza przetarg na dostawę dwóch sztucznych lodowisk. Wygrywa go lubelski MOSiR.
 
12 maja br. krynicki MOSiR podpisuje umowę z MOSiR Bystrzyca na dostawę lodowisk. Tego samego dnia zostaje rozwiązana za porozumieniem stron umowa dzierżawy konstrukcji namiotu. Powodem jest nabycie przez dzierżawcę prawa własności do tego obiektu.
 
7 lipca br. do Prokuratury Rejonowej w Muszynie trafia zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
 
8 września br. Prokuratura Rejonowa Lublin Północ wszczyna śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień w związku z dzierżawą elementów lodowiska oraz sprzedażą ślizgawek.
Rozwiń
mit
mit (24 września 2014 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a moze koszt zakupu był zbyt wysoki... ale czy to uda sie sprawdzić chyba za późno juz :(

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!