sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

• Jan Nowacki został uznany przez sąd za kłamcę lustracyjnego, ale nadal pełni funkcje prezesa i redaktora naczelnego Polskiego Radia Lublin...
– Nie rozumiem tego. Ktoś, kto publicznie oświadczył, że nie współpracował ze służbami PRL, a potem sąd udowodnił, że było inaczej, nie ma mandatu, żeby kierować taką spółką jak radio publiczne.
• Dlaczego?
– Bo to jest nieetyczne. Zresztą dziennikarz, któremu udowodniono tak poważne kłamstwo, jest niewiarygodny. A jeśli on jest niewiarygodny, to podważa wiarygodność medium, którym kieruje.
• Nie ma żadnego przepisu, który mówiłby, że zawód dziennikarza wymaga wysokich kwalifikacji moralnych...
– Ale to się rozumie samo przez się. To że czegoś nie ma, nie znaczy, że to nie obowiązuje. Skoro istnieje Rada Etyki Mediów, Komisja Etyki Polskiego Radia, znaczy, że w tym zawodzie przestrzega się etycznych reguł. Czyli one obowiązują. Prezesem powinna zająć się Rada Nadzorcza.
• Tyle że rada stwierdziła, iż Nowacki nadal może pełnić swoją funkcję. Do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy lub do emerytury (czerwiec 2005).
– Nie wiem dlaczego musi być do tego czasu prezesem i redaktorem naczelnym. Przecież równie dobrze może pełnić każdą inną funkcję w radiu. Choćby siedzieć i przeglądać gazety. I to byłoby etyczne.
• A to, że kieruje radiem nie jest?
– Oczywiście, że nie. Ja rozumiem, gdyby się przyznał. Powiedział: tak współpracowałem z wywiadem. A mimo to zostałby wybrany na to stanowisko, które zajmuje, wszystko byłoby w porządku. Ale kiedy mu udowodnili, że kłamie, to już w porządku nie jest. Powinien pomyśleć o tym, że oprócz niego w radiu pracują dziennikarze. I też tracą wiarygodność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!