niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Olejna 8. To tu w dzieciństwie mieszkał autor "Lalki"

Dodano: 17 maja 2016, 19:06
Autor: agdy

Po lewej: Ulica Olejna na zdjęciu Jana Bułhaka. Pocztówka wydana w latach 20. XX wieku (fot. zbiory Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)<br />
Po prawej: Olejna 8 Fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum
Po lewej: Ulica Olejna na zdjęciu Jana Bułhaka. Pocztówka wydana w latach 20. XX wieku (fot. zbiory Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)
Po prawej: Olejna 8 Fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum

Były wątpliwości i pytania. Jest pewność. Młody Aleksander Głowacki (późniejszy Bolesław Prus) mieszkał u rodziny w kamienicy przy ul. Olejnej 8

Był rok 1854. W kamienicy przy Olejnej zamieszkał siedmioletni Aleksander Głowacki i jego bliscy – ciotka Domicela Olszewska (siostra mamy chłopca) i wuj Klemens Olszewski. Zajmowali się Olesiem, który cztery lata wcześniej stracił matkę a niedługo po przeprowadzce na Olejną – ojca.

O tym, że przyszły pisarz Bolesław Prus jako dziecko mieszkał przy staromiejskiej ulicy było wiadomo. Ale w niektórych publikacjach pojawia się adres Olejna 6 (dziś jest tam pusty plac).

- Kiedy w roku 2012 roku, z okazji 100 rocznicy śmierci pisarza, pojawiła się idea upamiętnienia faktu, że autor „Lalki” spędził część dzieciństwa w naszym mieście. Sprawa rozbiła się o brak dokładnej informacji gdzie Głowacki mieszkał. Z tekstów jakie wówczas ukazywały się w mediach wynikało, że nie wiadomo gdzie umieścić ewentualna tablicę a jeśli pod „6”, to kamienica nie istnieje – mówi Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, który przygotowywał sobotni spacer po Lublinie śladami Prusa. To tam uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, że ciotka Domicela mieszkała przy olejnej pod „8”.

- Właścicielką kamienicy pod dzisiejszą ”8” a ówczesną „30” była Domicela Olszewska. W spisach ludności, które znajdują się w Archiwum Państwowym można przeczytać, że ciotka Aleksandra Głowackiego nie dość, że była właścicielką kamienicy to jeszcze w niej mieszkała. Natomiast sam Prus wspominał, że mieszkał u ciotki. To przemawia za uznaniem „8” za lubelski adres przyszłego pisarza. Po drugie dawny tak zwany policyjny numer „30” to dzisiejszy nr „8” – tłumaczy Fedorowicz, który zlokalizował lubelski adres Olesia.

Pytany skąd się mogła brać informacja, że Głowacki w czasach gdy chodził do Szkoły Realnej mieszkał pod „6” przypuszcza, że ktoś mógł uznać nieistniejącą minczarnię (mennicę) za ważne miejsce i przypisał je krewnym pisarza i jemu.

Jednak emocje, że pod dokładnie ustalonym adresem odnajdziemy ducha pisarza i pomieszczenia w których mieszkał studzi przedstawiciel spółki Arkady, która od kilku lat nosi się z zamiarem wybudowania kompleksu Alchemia. Chodzi o parking oraz obiekty usługowo-handlowe, których jedna część ma być między ul. Świętoduską a Lubartowską a druga między Bramową a właśnie Olejną.

– Mamy większość udziałów w kamienicy pod „8”, nie jest to nieruchomość pamiętająca czasy Bolesława Prusa, tylko budynek powstały w latach 50. ubiegłego wieku w miejscu przedwojennej nieruchomości – mówi Marek Woliński, przedstawiciel inwestora. ¬ Z naszych dokumentów wynika, że dom, który tu stał przed II wojna ucierpiał w bombardowaniu w 1939 roku, po wojnie był w kiepskim stanie, mimo stemplowania i remontowania zadecydowano o postawieniu kamienicy od nowa. Stało się to w czasie, gdy powstawały nasze kamienice przy ul. Bramowej (dawny Cefarm) – dodaje Woliński.

Z planów inwestycji wynika, że nowy obiekt ma wchłonąć kamienicę pod „8” , która nie jest wpisana w rejestr zabytków i może być rozebrana na potrzeby planowanej inwestycji. Aktualnie trwają procedury dzięki którym spółka ma mieć prawa do całej „8”, na razie część udziałów należy do spadkobierców udziałowca, który wiele lat temu zmarł w Kanadzie.

Mimo to inwestor nie widzi przeszkód a nawet jest przychylny pomysłowi, by umieścić informację o pobycie młodego Aleksandra Głowackiego w tym konkretnie miejscu. 

O swoich odkryciach i rozwiązaniu zagadki, gdzie mieszkał Aleksander Głowacki, opowiadał Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w czasie spaceru Śladami Bolesława Prusa. Wydarzenie organizowało lubelska oficyna Episteme, która wydaje edycję krytyczną Pism wszystkich Bolesława Prusa
O swoich odkryciach i rozwiązaniu zagadki, gdzie mieszkał Aleksander Głowacki, opowiadał Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w czasie spaceru Śladami Bolesława Prusa. Wydarzenie organizowało lubelska oficyna Episteme, która wydaje edycję krytyczną Pism wszystkich Bolesława Prusa
Użytkownik niezarejestrowany
Aaron Navarro von Feldsteinhoff
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2016 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
konkluzja- 1.Bolesław Prus w kamienicy olejna 8 nadal mieszka,bo to postać fikcyjna. 2. Niejaki Aleksander Głowacki już nie mieszka bo kamienica jego ciotki została wyburzona. Czy niejaki tajemniczy Pan ARKADY Spółka w dziele pt. ALCHEMIA upamiętni miejsce które gdzie staneła święta stopa wieszcza?
Rozwiń
Aaron Navarro von Feldsteinhoff
Aaron Navarro von Feldsteinhoff (18 maja 2016 o 05:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ul. Olejna 8, czyli ul. Szambelańska 2. Byłem w tym budynku kilka tysięcy razy. Świat dopomina się kolejnych dzieł ode mnie, nie tylko w dziedzinie teorii liczb. Chcą ISBP. A gdzie są moje nagrody? Nie znam ani matematyki ani języka angielskiego ani ekonomii. Jak widać udowodniłem, że i bez tej wiedzy można przebic sławą największych na świecie. Koledzy prof. dr. hab. Kazimierza Goebla rąbneli mi moje dzieło. Pan Kazimierz nie jest temu winny. Jeśli ekonomiści UMCS wykradli także ideę mojego projektu, to walka z nimi nie ma sensu. Nie jest możliwe, aby ktokolwiek na świecie wyprowadził lepszy od mojego system podatkowy dla każdego państwa świata. ISBP, to jest dzieło, które przebija wszystkie moje wnioski twórcze. Google: lwgula
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2016 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To switaśna barbie pochodzi z lublina ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!