sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Tort kulturalny podzielony (zobacz kto dostał i ile)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2012, 10:11
Autor: am, agdy

– Kolekcję traktujemy, jako dobro publiczne, jest ona własnością społeczną. Obecnie obejmuje ponad 1
– Kolekcję traktujemy, jako dobro publiczne, jest ona własnością społeczną. Obecnie obejmuje ponad 1

W tym roku o dofinansowanie walczyła rekordowa liczba fundacji i stowarzyszeń. Wpłynęły 224 wnioski. Najwięcej (po 80 tys. zł) dostał Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Lipińskiego i Wieniawskiego i Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (na tworzenie kolekcji).

Ostatecznie wsparcie finansowe otrzymało 135 przedsięwzięć. Ale, w większości, na mniejszą sumą niż wnioskowali. Łącznie do rozdysponowania Ratusz miał 1,77 mln zł.

* Międzynarodowy Festiwal Organowy i "Mikołajki Folkowe” otrzymały po 50 tys. zł. Tyle samo dostanie Stowarzyszenie Homo Faber na prowadzenie portalu kultura.lublin.eu. * Po 20 tys. zł trafi do letniej Szkoły Plecionkarstwa, Opowiadaczy Słowodaję, czy Festiwal Fantastyki Falcon 2012”. Urząd Miasta rozdzielił pieniądze na projekty kulturalne w 2012 r. * Po 15 tys. zł dostanie m.in. Lubelski Festiwal Graffiti, Chatka Blues Festiwal, Turniej Rycerski " O liść ze Srebrnego Drzewa”.

– Składaliśmy trzy wnioski, wszystkie trzy zostały dofinansowanie – mówi Przemysław Buksiński z Stowarzyszenia Kulturalnego Grupa Projekt. – Jednym z nich jest mój autorski "Strefa kibica – Euro Improv 2012. Dostałem na realizację 15 tysięcy. Przed półfinałami i finałem Euro będziemy rozgrzewać publiczność w Lublinie i we Lwowie. Zaproponujemy rozgrywki intelektualne. Szukam miejsca na otwarta scenę by je zorganizować. Jedni będą ćwiczyć mięśnie, my umysł.

– Martwi nas, że od kilku lat sukcesywnie obniżana jest w Lublinie kwota przeznaczana na tworzenie kolekcji sztuki współczesnej, średnio o 20 procent rocznie. W tym roku uzyskaliśmy 80 tys. Mimo, że to największa z przyznanych kwot w otwartym konkursie, nie jest ona wystarczająca na pokrycie kosztów zarówno związanych z zakupami, jak też – co ważne – z obsługą kolekcji w zakresie przechowywania, konserwacji i ubezpieczenia – mówi Zbigniew Sobczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Blisko setka wnioskodawców musi się jednak obejść smakiem. Żadnych pieniędzy z miejskiej kasy nie dostaną m.in. Scena In Vitro na wystawienie spektaklu "Zły” podczas Tygodnia Teatru Polskiego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży na "Lubelskie Betlejem”, Stowarzyszenie Kultury Afro-Brazylijskiej Capoeira na "Festiwal Kultury Brazylijskiej”, czy Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin na Jubileusz 60-lecia RL.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!