czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Tory do Warszawy poczekają na remont. Opóźnienie w przetargu

Dodano: 20 stycznia 2016, 20:28
Autor: Dominik Smaga

Przetarg na modernizację linii kolejowej z Lublina do Warszawy złapał opóźnienie. Wbrew wcześniejszym informacjom nie dowiemy się w piątek, kto chce podjąć się tego zlecenia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe na 12 lutego przesunęła wczoraj termin, w którym firmy wykonawcze mogą składać wnioski o dopuszczenie do przetargu ograniczonego. Do drugiego etapu dopuszczonych ma być ośmiu wykonawców z największym doświadczeniem.

Przypomnijmy, że w drugim etapie firmy będą musiały przedstawić już konkretne oferty. Przy ich ocenie w 80 proc. ma się liczyć cena, w 10 proc. zadeklarowany okres gwarancji, a w 10 proc. skrócenie czasu przebudowy poniżej 43 miesięcy, które kolej traktuje jako maksymalny czas trwania prac. Termin ten miałby biec od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Przebudowa objąć ma 150-kilometrowy odcinek linii kolejowej między Otwockiem a Lublinem wraz ze wszystkimi znajdującymi się na trasie peronami, czy też przejazdami kolejowymi. Po zakończeniu prac przejazdów będzie mniej, co w połączeniu z lepszym stanem nawierzchni ma umożliwić pociągom pasażerskim jazdę z prędkością 160 km/h, zaś towarowym rozpędzanie się do 120 km/h. Po torach możliwe byłoby też prowadzenie cięższych niż obecnie pociągów.

Inwestycja będzie się też wiązać z wyznaczeniem w Lublinie, na wysokości dzielnicy Czuby, nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód, do którego miasto na swój koszt będzie musiało zapewnić dojazd. Sam przystanek będzie się składać z zadaszonego peronu między torami, a prowadzić do niego ma zaprojektowany w nasypie tunel, którym da się też przejść prosto do lasu.

Po modernizacji szlaku czas przejazdu pociągiem pasażerskim z Lublina do Warszawy ma się skrócić – według deklaracji spółki zarządzającej torami – do 1,5 godziny.

Czytaj więcej o: kolej PKP PLK
Gość
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinien być przejazd przez tunel do Stasina na skraju lasu. Widać że ktoś bardzo perspektywicznie myślący woli niszczyć las niż skomunikować Stasin i okolice obwodnicy z nowym przystankiem i miastem. Wystarczy spojrzeć na mapę i widać że przystanek powinien być na wysokości Granitowej przed lasem. Ciekawe gdzie będą parkingi? W lesie??????? Tyle pieniędzy i projektowania wywalone w błoto.
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam gdzie Muszyński, tam smród.
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy mam wybór - pociąg albo autobus lub, o, zgrozo - bus, ZAWSZE wybiorę POCIĄG. Z wielu przyczyn. Dlatego czekam niecierpliwie na ten remont. Przecież część tej trasy JUŻ w latach 80-90 ub. wieku została dostosowana do szybkości 140 km/godz... ale prac unowocześniania tej linii później zaniechano, ograniczono się tylko do prac służących utrzymaniu ruchu... a na odcinkach woj. Mazowieckiego nawet specjalnie aktywnie nie przeciwdziałano degradacji...

I to wszystko pomimo systematycznemu zwiększeniu obciążenia tej linii (od Lublina do Dęblina) ciężkimi transportami węgla z Bogdanki, nie licząc ruch pasażerskiego... Czas najwyższy na ten remont - będący właściwie PRZEBUDOWĄ...

Szkoda tylko, że nie objęto takimi pracami odcinka od Otwocka do Warszawy... dla ruchu poza lokalnego przydałoby się nowe torowisko, bo swego czasu miejsce na nie przewidziano...

Rozwiń
abb666
abb666 (21 stycznia 2016 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak śledzie w puszce do tego nieraz dziurawej, z kierowcą gadającym przez "komóre", ewentualnie bajerującym blond piękność na siedzeniu obok przy okazji łamiącym wszyskie możliwe przepisy drogowe. Nie, dziękuję. Wolę jechać 15 minut dłużej ale przynajmniej mam większe szanse na dojechanie do celu 

Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A to ciekawe bo wczoraj w kurierze było informacja, że wszystko idzie sprawnie i za remont się wezmą szybciej niz się spodziewali, bo już w tym roku.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!