Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 maja 2016 r.
21:36

Towarzystwo Ukraińskie zaniepokojone pomysłem zmiany nazwy skweru Tarasa Szewczenki

Autor: Zdjęcie autora drs
7 26 A A
W środę na skwerze Tarasa Szewczenki w Lublinie odbyło się czytanie poezji tego narodowego wieszcza ukraińskiego (fot. Anna Dąbrowska)
W środę na skwerze Tarasa Szewczenki w Lublinie odbyło się czytanie poezji tego narodowego wieszcza ukraińskiego (fot. Anna Dąbrowska)

Nad przemianowaniem skweru Tarasa Szewczenki na skwer Sprawiedliwych Ukraińców głosować ma w czwartek Rada Miasta, do której wpłynął obywatelski projekt uchwały w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego twórcy tłumaczą, że twórczość ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki „świadczy o jego pogardzie i wrogości do narodu polskiego”.

Autorów projektu skrytykowało w środę w swym oświadczeniu Towarzystwo Ukraińskie: „jeżeli nawet jego [Szewczenki] postać jest dla nich nie do zaakceptowania, to co z ukraińskiej tradycji czy kultury może funkcjonować w przestrzeni publicznej Lublina?”. Formalnych błędów w obywatelskim projekcie doszukał się za to prezydent miasta, który wytyka błędną podstawę prawną, czy też brak paragrafu odwołującego poprzednią uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi.

Skwer Szewczenki położony jest w pobliżu ul. Ruskiej i ul. Podzamcze.

Oświadczenie Towarzystwa Ukraińskiego w związku z inicjatywą zmiany nazwy skweru TarasaSzewczenki w Lublinie

Z rozczarowaniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą z 9 marca 2016 r., której celem jest likwidacja skweru Tarasa Szewczenki w Lublinie. Szanujemy głęboko procedury demokratyczne i prawo wszystkich obywateli do wyrażania swoich poglądów. Ubolewamy jednak, iż grupa naszych współobywateli uznała, że w Lublinie nie powinno być skweru noszącego imię ukraińskiego wieszcza narodowego, postaci, która jest symbolem kultury ukraińskiej.

Gdy w 2010 r. Towarzystwo Ukraińskie zwracało się do Rady Miasta Lublin z wnioskiem o nazwanie imieniem Tarasa Szewczenki ulicy czy placu w Lublinie, podejmowaliśmy tę inicjatywę czując się pełnoprawną częścią społeczności miasta oraz pragnąc przyczynić się do pogłębienia dobrych stosunków polsko-ukraińskich. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy decyzję Rady Miasta z 31 maja 2012 r. o nazwaniu skweru u zbiegu ulic Ruskiej i Podzamcze imieniem T. Szewczenki.

Uważamy, że istnienie w Lublinie skweru T. Szewczenki jest naturalnym zarówno ze względu na fakt, iż od stuleci częścią społeczności miasta są Ukraińcy, jak również z uwagi na wszechstronne i ciągle pogłębiające się więzi Lublina z Ukrainą. Dla nas – mieszkających w Lublinie Ukraińców – skwer ten jest także znakiem i symbolem naszej obecności w mieście nad Bystrzycą. Istnienie w Lublinie skweru T. Szewczenki traktujemy jako wyraz akceptacji i sympatii polskiej większości wobec naszej społeczności i ukraińskiej tradycji kulturowej.

Inicjatywę zmiany nazwy skweru T. Szewczenki odbieramy jako działanie mające na celu usunięcie z przestrzeni publicznej miejsca symbolizującego istnienie i rolę w życiu miasta społeczności ukraińskiej jako jednej ze społeczności mniejszościowych. Można by zadać nieretoryczne pytanie: jeżeli w przekonaniu inicjatorów wniosku w przestrzeni publicznej miasta Lublina nie ma miejsca dla T. Szewczenki, jeżeli nawet jego postać jest dla nich nie do zaakceptowania, to co z ukraińskiej tradycji czy kultury może funkcjonować w przestrzeni publicznej Lublina? Z przykrością konstatujemy, że inicjatywa likwidacji skweru T. Szewczenki już przyniosła zauważalne skutki społeczne, przejawiające się zmniejszeniem poczucia akceptacji społeczności mniejszościowej.

Uważamy, że nawet gdyby Lublin nie miał żadnych związków z Ukrainą, gdyby nie mieszkał tu żaden Ukrainiec, to T. Szewczenko i tak zasługiwałby na swoje miejsce w topografii miasta ze względu na jego znaczenie w kulturze światowej. Pomniki T. Szewczenki stoją w wielu krajach na różnych kontynentach, przykro, iż w Lublinie tyle negatywnych emocji wzbudziło istnienie skwerku jego imienia. Jako mniejszość możemy jedynie wyrazić pogląd, iż w naszym przekonaniu Lublin zasługuje na miejsce noszące imię naszego wieszcza. Jednak to większość decyduje, na ile mniejszość, jej tradycja i kultura będą obecne w przestrzeni publicznej. 

Dr Grzegorz Kuprianowicz, Prezes Towarzystwa Ukraińskiego

Dr Mikołaj Roszczenko, Przewodniczący Oddziału Lubelskiego Towarzystwa Ukraińskiego

Lublin, 18 maja 2016 roku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Edi / 8 lutego 2018 o 10:47
Czy Mickiewicz pisał antyukraińskie teksty?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:12
„jeżeli nawet jego [Szewczenki] postać jest dla nich nie do zaakceptowania, to co z ukraińskiej tradycji czy kultury może funkcjonować w przestrzeni publicznej Lublina?” - coś innego. Czy sens tej wypowiedzi jest taki że oprócz Szewczenki nic nie ma?
Avatar
UNDARNED / 23 maja 2016 o 23:16
WE LWOWIE JEST ULICA ADAMA MICKIEWICZA. CO POWIEDZIELIBYŚCIE JAKBY ZMIENIĆ NAZWĘ NA... NORMALNYCH POLAKÓW? BYŁOBY WAM WESOŁO?
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 16:23
SKANDALEM JEST TO ŻE W LUBLINIE MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM NIE MA ANI JEDNEGO MIEJSCA UPAMIĘTNIAJĄCEGO MĘCZENNIKA ZYGMUNTA RUMLA !!!! ZGINĄŁ ON BO CHCIAŁ OCALIĆ POLAKÓW MIĘDZY INNYMI Z LUBELSZCZYZNY !!!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 16:22
ZAMIAST TARASA SZEWCZENKI POWINNO BYĆ ZYGMUNTA RUMLA !!!
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 09:00
Na pohybel banderowcom! Ich "protest" to bezczelność!!!
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 14:20
Co z kultury ukraińskiej może zaistnieć...? Zdrowy rozsądek podpowiada, że tylko coś niekontrowersyjnego. Inaczej zawsze znajdzie się jakiś powód, żeby negować sens tego "istnienia".
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 11:35
I bardzo dobrze ! Dlaczego piewca rezania Lachów ma być patronem jakiegoś skweru ?
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 09:20
Jeżeli już to przed II wojną w Lublinie było 20 % Żydów tak jak i w Warszawie i Krakowie dla porównania w Rzeszowie ponad 40 %, natomiast praktycznie nie było Ukraińców lub było ich niewielu, natomiast najechało się ich wielu w ostatnich latach, głównie z powodu wojny i sytuacji ekonomicznej. Problemem jednak jest to, że Ukraińcy nie mają u siebie wrażliwości wobec odczucia Polaków i niedostatecznie rozliczają zbrodnię Wołyńską - czyli ok 100 tyś zamordowanych Polaków przez UPA (w tym dzieci i kobiet). Oczywiście władze Rosji sowieckiej również zgładziły kilkaset tysięcy jak nie więcej - Polaków z dawnej I Rzeczpospolitej w okresie międzywojennym oraz po wkroczeniu na tereny II Rzeczpospolitej.
Jeżeli już to przed II wojną w Lublinie było 20 % Żydów tak jak i w Warszawie i Krakowie dla porównania w Rzeszowie ponad 40 %, natomiast praktycznie nie było Ukraińców lub było ich niewielu, natomiast najechało się ich wielu w ostatnich latach, głównie z powodu wojny i sytuacji ekonomicznej. Problemem jednak jest to, że Ukraińcy nie mają u siebie wrażliwości wobec odczucia Polaków i niedostatecznie rozliczają zbrodnię Wołyńską - czyli ok 100 tyś zamordowanych Polaków przez UPA (w tym dzieci i kobiet). Oczywiście władze Rosji sowieckiej równ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 08:42
Won z tą ciemną Ukrainą, panoszą się co raz bardziej !!!
Avatar
Edi / 8 lutego 2018 o 10:47
Czy Mickiewicz pisał antyukraińskie teksty?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:12
„jeżeli nawet jego [Szewczenki] postać jest dla nich nie do zaakceptowania, to co z ukraińskiej tradycji czy kultury może funkcjonować w przestrzeni publicznej Lublina?” - coś innego. Czy sens tej wypowiedzi jest taki że oprócz Szewczenki nic nie ma?
Avatar
UNDARNED / 23 maja 2016 o 23:16
WE LWOWIE JEST ULICA ADAMA MICKIEWICZA. CO POWIEDZIELIBYŚCIE JAKBY ZMIENIĆ NAZWĘ NA... NORMALNYCH POLAKÓW? BYŁOBY WAM WESOŁO?
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 16:23
SKANDALEM JEST TO ŻE W LUBLINIE MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM NIE MA ANI JEDNEGO MIEJSCA UPAMIĘTNIAJĄCEGO MĘCZENNIKA ZYGMUNTA RUMLA !!!! ZGINĄŁ ON BO CHCIAŁ OCALIĆ POLAKÓW MIĘDZY INNYMI Z LUBELSZCZYZNY !!!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 16:22
ZAMIAST TARASA SZEWCZENKI POWINNO BYĆ ZYGMUNTA RUMLA !!!
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 09:00
Na pohybel banderowcom! Ich "protest" to bezczelność!!!
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 14:20
Co z kultury ukraińskiej może zaistnieć...? Zdrowy rozsądek podpowiada, że tylko coś niekontrowersyjnego. Inaczej zawsze znajdzie się jakiś powód, żeby negować sens tego "istnienia".
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 11:35
I bardzo dobrze ! Dlaczego piewca rezania Lachów ma być patronem jakiegoś skweru ?
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 09:20
Jeżeli już to przed II wojną w Lublinie było 20 % Żydów tak jak i w Warszawie i Krakowie dla porównania w Rzeszowie ponad 40 %, natomiast praktycznie nie było Ukraińców lub było ich niewielu, natomiast najechało się ich wielu w ostatnich latach, głównie z powodu wojny i sytuacji ekonomicznej. Problemem jednak jest to, że Ukraińcy nie mają u siebie wrażliwości wobec odczucia Polaków i niedostatecznie rozliczają zbrodnię Wołyńską - czyli ok 100 tyś zamordowanych Polaków przez UPA (w tym dzieci i kobiet). Oczywiście władze Rosji sowieckiej również zgładziły kilkaset tysięcy jak nie więcej - Polaków z dawnej I Rzeczpospolitej w okresie międzywojennym oraz po wkroczeniu na tereny II Rzeczpospolitej.
Jeżeli już to przed II wojną w Lublinie było 20 % Żydów tak jak i w Warszawie i Krakowie dla porównania w Rzeszowie ponad 40 %, natomiast praktycznie nie było Ukraińców lub było ich niewielu, natomiast najechało się ich wielu w ostatnich latach, głównie z powodu wojny i sytuacji ekonomicznej. Problemem jednak jest to, że Ukraińcy nie mają u siebie wrażliwości wobec odczucia Polaków i niedostatecznie rozliczają zbrodnię Wołyńską - czyli ok 100 tyś zamordowanych Polaków przez UPA (w tym dzieci i kobiet). Oczywiście władze Rosji sowieckiej równ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 maja 2016 o 08:42
Won z tą ciemną Ukrainą, panoszą się co raz bardziej !!!
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 0

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 1 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 1

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 2

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 19 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 29 63

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 11 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 14

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 7 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!