środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Tragiczny koniec znanego drzewa. Wycięto wiekową topolę, która rosła przy Ogrodzie Saskim (wideo)

Dodano: 29 lipca 2015, 14:35
Autor: Dominik Smaga

Nadpaloną topolę białą trzeba było wyciąć. Miała kilkadziesiąt lat. Zapewne widać ją na XIX wiecznych pocztówkach, gdy ogrodzenie parku biegło bliżej chodnika (Fot. Dominik Smaga)
Nadpaloną topolę białą trzeba było wyciąć. Miała kilkadziesiąt lat. Zapewne widać ją na XIX wiecznych pocztówkach, gdy ogrodzenie parku biegło bliżej chodnika (Fot. Dominik Smaga)

W środę wycięta została topola rosnąca przed wejściem do Ogrodu Saskiego. Dzień wcześniej podpalił ją nieznany sprawca. – Gdyby nie to, mogłaby nadal cieszyć oczy – mówi miejski konserwator zabytków. W miejsce topoli posadzone będzie nowe, podrośnięte drzewo

– Gdy we wtorek zamykałam lokal kilka minut po osiemnastej, jeszcze nic się z nim nie działo – mówi pani Krystyna z działającego tuż obok społemowskiego Domku Saskiego. Około godziny 18.20 straż pożarna dostała zgłoszenie, że płonie pień topoli. – Przypuszczalna przyczyna pożaru to podpalenie – informuje Michał Badach, rzecznik lubelskich strażaków.

Ogień poważnie uszkodził drzewo. Oględziny odbyły się w środę rano i okazało się, że dla topoli nie ma już ratunku. – Zdrowe konary ciążyły w stronę ulicy, topola przechylała się, sprawdzaliśmy miarką. Drzewo mogłoby się przewrócić – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Gdyby topola runęła, upadłaby wprost na uczęszczany chodnik przy obleganym przystanku i na jedno z najważniejszych skrzyżowań. – Dlatego wydaliśmy decyzję o wycięciu – dodaje Mącik.

Ściągnięci na miejsce robotnicy kawałek po kawałku ścinali drzewo. Patrzący na to przechodnie z niedowierzaniem kręcili głowami i co rusz ktoś pytał „komu to przeszkadzało?”. Ale mało kto wiedział, że poprzedniego dnia topola się paliła.

– Na zapisach z kamer nie widać, że ktoś podpala pień – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. Drzewo było w w zasięgu dwóch obrotowych kamer miejskiego monitoringu. Jednej, która wisi tuż obok głównego wejścia, a druga na gmachu sądu u zbiegu ul. Lipowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Obie pracowały w trybie automatycznym, kiedy to ruch obiektywu nie jest kierowany przez człowieka, tylko odbywa się w kółko po zaprogramowanej wcześniej ścieżce. – Są takie momenty, gdy drzewo jest poza zasięgiem obu kamer – przyznaje Gogola. Obrót jednej kamery trwa dwie minuty, drugiej półtorej.

Zniszczona topola biała sprzed głównego wejścia do Ogrodu Saskiego była pod względem rozpoznawalności drugim drzewem w Lublinie po Baobabie rosnącym na pl. Litewskim. Miała kilkadziesiąt lat. W jej miejscu ma być posadzone nowe drzewo. – I to jak najszybciej. Nowe drzewo być musi i dobrze, aby było możliwie duże. Gatunek ustalimy na podstawie analizy historycznej – podkreśla Mącik. Najprawdopodobniej trafi tu podrośnięte drzewo w wieku około 10 lat.

WIDEO

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski
Topolę zapewne widać na XIX wiecznych pocztówkach, gdy ogrodzenie parku biegło bliżej chodnika
 (Fot. archiwum Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)
Topolę zapewne widać na XIX wiecznych pocztówkach, gdy ogrodzenie parku biegło bliżej chodnika (Fot. archiwum Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)
eSKa
eSKa
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eSKa
eSKa (2 sierpnia 2015 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Świdniku na prywatnej posesji wycięto 6 topól bez zezwolenia. Ukradziono część tego wyciętego drzewa ale nie zrobiło to na urzędnikach żadnego wrażenia. Zgłosiłem to ale brak znamion przestępstwa !!! Haha......

konieczność zezwoleń na wycięcie drzew na prywatnej posesji + wysokie opłaty za te pozwolenia - to państwowy terror w biały dzień. masz działkę i nie możesz na niej wybudować np. domu bo stoją drzewa, które często sam posadziłeś 20 lat temu. albo posadził je 50 lat temu ojciec.

i co znaczy "ukradł"? własciciel działki był także właścicielem dzew i drewna, zrobił z drewnem co chciał.

drzewa są potrzebne, ale: STOP ekoterrorowi!

Rozwiń
eSKa
eSKa (2 sierpnia 2015 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tak na świecie wyglądają miasta - https://500px.com/photo/18762949/beweging-by-alexey-sizov

ale o co chodzi - na tym foto drzew co kot napłakał. nasze miasta są dużo bardziej zielone.

Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2015 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za zniszczenie drzewa grozi 5 lat więzienia, przejedziesz na pasach człowieka też 5 lat wiezienia. Czy to nie jest chory kraj. Mam nadzieje, że posadzą w tym miejscu jakieś szlachetne i ozdobne drzewo, topola przepraszam, ale to miejski chwast.
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko niech temu nowemu wiecej miejsca do oddychania zrobia dookola. zabetonuja jak Baobab i na pewno nie da rady rosnac
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wieś nie lubi drzew - Kto teraz mieszka w Lublinie - odpowiedź nasuwa się sama.

lubię, tylko kuźwa jak nie mam co jeść pracując 38 lat za najniższą krajową ustaloną przez pieprzony rząd w wysokości 1750 zł bruttooooooooo, gdzie tej najniższej krajowej pracodawcy trzymają się jak rzep dupy to mam nad głupim drzewem rozpaczać, trzeba być totalnym idiota, 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!