wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Trolejbusy zastąpią autobusy na linii nr 9

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2015, 14:30
Autor: Dominik Smaga

Miasto uruchamia na Czubach kolejny nowy odcinek trakcji dla trolejbusów. Pojazdy te przejmą kursy na linii nr 9, jednej z głównych linii autobusowych. W kolejce musi poczekać Kalinowszczyzna, choć trolejbusy na ul. Lwowską miały zawitać jeszcze w zeszłym roku.

- Od marca do obsługi linii nr 9 planujemy w całości skierować trolejbusy - zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tym samym będzie to już trzecia w ostatnim czasie "zelektryfikowana” linia autobusowa. Jako pierwszą spotkało to linię 56 kursującą na ul. Dobrzańskiego do akademików Uniwersytetu Przyrodniczego. Druga była linia 20 kursująca do podlubelskiej Dębówki. Każdą z nich muszą obsługiwać pojazdy z agregatem prądotwórczym lub bateriami, bo na obu tych trasach są spore odcinki bez trakcji trolejbusowej.

Tak samo będzie musiała też radzić sobie elektryczna "dziewiątka”, bo pod drutami pojedzie od pętli na Porębie aż do ul. Narutowicza, bo od hotelu Victoria nie ma już sieci aż do Zamojskiej. Tu znów są druty, ale dalej, na Fabrycznej rozmieszczenie trakcji nie pozwala na skręt w lewo w Łęczyńską z wykorzystaniem zasilania z sieci.

Dłużej na trolejbusy poczekać muszą mieszkańcy Kalinowszczyzny, choć miały do nich pojechać jeszcze w zeszłym roku. ZTM zapowiadał to w listopadzie, uzależniając zakończeniem "procedur koniecznych do uruchomienia trakcji”. Ale urzędnicy zmienili zdanie.

- Nie ma potrzeby na ten moment uruchamiać tymczasowego rozwiązania w postaci nowej linii, która będzie dopiero poddana konsultacjom i w ich wyniku może całkowicie zmienić swój przebieg - wyjaśnia Góźdź.

Konsultacje mogą rozpocząć się wiosną, na razie Zarząd Transportu Miejskiego rysuje od nowa siatkę linii autobusowych i trolejbusowych.

- W tym momencie prowadzone są wewnętrzne prace nad zmianą układu połączeń. Do analiz chcemy wykorzystać dodatkowo najbardziej aktualne badania w zakresie transportu miejskiego, które zostały wykonane pod koniec 2014 r. - informuje Góźdź. - Zakładamy więc, że w II kwartale 2015 roku odbędą się konsultacje społeczne. Powyższe działania chcemy tak skoordynować w czasie, aby od wakacji sukcesywnie wprowadzać nowy układ połączeń - dodaje. W bieżącym roku zakończyć mają się dostawy trolejbusów zamówionych przez ZTM.

Nowa siatka wymusi też zmiany w numeracji linii, która już teraz odeszła od ustalonego przed laty prostego podziału: niskie numery zarezerwowane są dla linii autobusowych, od 150 wzwyż dla trolejbusów, 200 i 201 to linie cmentarne, "siedemsetki” to linie tymczasowe, "dziewięćsetki” zjazdowe, zaś nocne to N1, N2 i N3. Podział ten został zaburzony wraz z elektryfikacją linii 56.
  Edytuj ten wpis
Goya
Gość
Maxs
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Goya
Goya (26 stycznia 2015 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeśli chodzi o podział numeracji to przecież można wprowadzając trolejbusy  na linie 9   zmienić na numer 159 i całkowicie ją zastąpić.

Podobnie może być linia 120  zamiast 20.

 Jedynie z linią 56 nie da się tak zrobić

Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2015 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim zdaniem jest to wstęp do likwidacji tego połączenia, przynajmniej po takiej trasie. Pamiętacie jak kilka lat temu "eksperci z Krakowa" sugerowali żeby "dziewiątkę" wyprostować i skierować przez Al. Tysiąclecia - 3 Maja itd.? Wtedy to nie przeszło, bo pasażerowie protestowali. Teraz ZTM ma w ręku więcej argumentów. Szybko okaże się, że puszczenie pseudo-trolejbusu przez Narutowicza - Plac Wolności - Bernardyńską powoduje korki, opóźnienia i różne inne niewygody. O przywróceniu autobusów oczywiście - "z obiektywnych przyczyn" - nie będzie mowy, ale ZTM "łaskawie" pójdzie pasażerom na rękę i utrzyma połączenie, tyle że na skróconej trasie (np. przez Narutowicza - Piłsudskiego - Wolską - Łęczyńską...) i pod innym numerem (np. #169).

Obym się mylił...

Rozwiń
Maxs
Maxs (23 stycznia 2015 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Całkiem jak na świętego Hieronima - trakcja miejscami jest a miejscami jej ni ma ;)

Rozwiń
Lubelak
Lubelak (22 stycznia 2015 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem za! :)

Rozwiń
antyspam
antyspam (22 stycznia 2015 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"na Fabrycznej rozmieszczenie trakcji nie pozwala na skręt w lewo w Łęczyńską z wykorzystaniem zasilania z sieci."

tyle kasy poszlo i takie g... wyszlo

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!