poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Trują dzieci, bo nikt nie egzekwuje przepisów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2009, 21:11
Autor: Dominik Smaga

Handlowcy sprzedający papierosy dzieciom mogą to robić bez żadnych przeszkód. Dlaczego? Nie ma kto ich łapać, więc nikt nie wpada i nikt nie jest karany.

– Gorszy rozwój tkanki mózgowej, wszystkich narządów i układu nerwowego – toksykolog Hanna Lewandowska-Stanek wylicza, jakie spustoszenie u dziecka czyni dym papierosowy. – Dzieciom papierosy szkodzą bardziej niż dorosłym. Młoda tkanka szybciej reaguje na każdą truciznę i łatwiej ją kumuluje.

To, że handlarze nie mają skrupułów, by sprzedawać dzieciom papierosy, wiadomo nie od dziś. W Polsce aż 64 proc. sprzedawców przyznało, że podałoby wyroby tytoniowe osobie, która nie wygląda na 18 lat. Lubelszczyzna nie odstaje od reszty kraju. W Lublinie taką deklarację złożyło 63 proc. handlowców, w Zamościu 43 proc., a w Chełmie aż 71 proc.

To, że osoby sprzedające dzieciom papierosy są w praktyce bezkarne, ujawnili wczoraj autorzy programu STOP18!, walczący z nieuczciwymi sprzedawcami. Ich dane są zatrważające.

– Wysłaliśmy do prezesów sądów pisma z prośbą o informacje, ile w ciągu ostatnich dwóch lat toczyło się spraw przeciw handlowcom, którzy sprzedawali wyroby tytoniowe dzieciom poniżej 18 lat – mówi Michał Pełczyński, koordynator programu.

Liczby wyglądają jak kpina. Chełm i Zamość: zero. Lublin: zaledwie dwie sprawy. Ci, którzy mają złudzenia, że spraw było więcej, tylko nie nadawały się do skierowania na wokandę, mogą już te złudzenia stracić.

– Ta liczba to wszystkie sprawy, które fizycznie trafiły do sądu niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia – przyznaje Mariusz Tchórzewski, prezes Sądu Rejonowego w Lublinie.

Dlaczego tak mało spraw trafia do sądu? – My nie chcemy szukać winnych – mówi Pełczyński – ale prawo jest tak skonstruowane, że aby ukarać sprzedawcę, trzeba go złapać na gorącym uczynku. Straż Miejska nie może tego zrobić, bo zgodnie z przepisami może pracować wyłącznie w umundurowaniu, a wtedy sprzedawca nie złamie prawa. Bez munduru może działać policja, ale tę możliwość wykorzystuje zwykle do innych działań.

Policja mówi wprost, że takich sprzedawców nie ściga. – Bo społeczeństwo oczekuje od nas przede wszystkim działania w sferze zagrożenia życia, zdrowia i mienia – przyznaje Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. – "Spalić” funkcjonariusza operacyjnego, ujawniając go osobie nieletniej przy zakupie papierosów, a ujawnić go przy kradzieży mienia, to dla nas jest kolosalna różnica – dodaje.

Za podanie papierosów dzieciom sprzedawcy grozi do 5 tys. zł grzywny. Jako że nie ma czegoś takiego jak koncesja na handel papierosami, sklep, który zostanie na tym przyłapany, może handlować dalej.

Wypowiedz się w naszej internetowej sondzie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
beduin
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

beduin
beduin (13 sierpnia 2009 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A i w tej materii można wiele zmienić ot tak natychmiast niemalże z dnia na dzień !-ale nikt tego nie zrobi z polityków bo akcyza i jej wpływy zasilają budżet skarbu państwa a więc i polityków więc to całe gadanie o ściganiu .koncesjach karach i politycznym sprzeciwie to totalna bzdura głoszona przez polityków dla ich korzyści, pod adresem ogłupionego społeczeństwa które te brednie kupuje i kiwa za tymi decydentami głową potwierdzając ,no chyba się nie da przecież sam minister mówił że to trudna sprawa !-otóż nie jest trudna jest prosta tylko za nią stoi potężna kasa koncernów tytoniowych !.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!