piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Trumna z ciałem apb. Życińskiego najpierw trafi do Tarnowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2011, 16:01

Msza w intencji abp. Józefa Życińskiego (fot. Bartłomiej Żurawski)
Msza w intencji abp. Józefa Życińskiego (fot. Bartłomiej Żurawski)

Prezydent Bronisław Komorowski, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz oraz inne osobistości kościelne przyjadą w najbliższą sobotę do Lublina na pogrzeb arcybiskupa Józefa Życińskiego.

W poniedziałek rozpocznie się transport trumny z ciałem arcybiskupa z Rzymu do Polski.

Główne uroczystości pogrzebowe metropolity lubelskiego, który zmarł w czwartek w Rzymie, odbędą się w najbliższą sobotę. Arcybiskup Życiński zostanie pochowany w krypcie Archikatedry Lubelskiej. Już wiadomo, że na pogrzeb metropolity lubelskiego przyjedzie do Lublina prezydent RP.

– Prezydent Bronisław Komorowski przyjedzie w sobotę do Lublina na uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Józefa Życińskiego – potwierdziła nam dzisiaj kancelaria prezydenta RP.

Na sobotnie uroczystości przybędą też największe osobistości kościelne. Mszę pogrzebową poprowadzi nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, a kazanie wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystościach weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

– Na uroczystości przyjedzie także prymas Polski Józef Kowalczyk oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz – potwierdza kanclerz lubelskiej kurii ks. Wojciech Pęcherzewski. – Będą też inni członkowie Episkopatu Polski, ta lista z każdą chwilą jest dłuższa.

W weekend duchowni i wierni pożegnali lubelskiego metropolitę w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie. Tutaj wystawiona jest trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa. Już w poniedziałek rozpocznie się jej transport do Polski.

– Pierwszą stacją na ziemi ojczystej będzie Tarnów, następnie zaś Chełm, a potem Lublin – zapowiada biskup Mieczysław Cisło, tymczasowy administrator archidiecezji lubelskiej.

Tarnów, Chełm, Lublin

We wtorek trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przywieziona do tarnowskiej katedry. Następnego dnia będzie przetransportowana do Chełma, a stamtąd do Lublina. Trafi najpierw do lubelskiego seminarium duchownego, skąd w czwartek nastąpi jej przewiezienie do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W piątek o godz. 12.15 na KUL zostanie odprawiona uroczysta msza św. żałobna. O godz. 14 nastąpi wyjście konduktu z kościoła KUL, przejście Alejami Racławickimi, ulicą Krakowskie Przedmieście, deptakiem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godzinie 11 w lubelskiej archikatedrze. Biskup Cisło zaapelował do wiernych, by zamiast kupować kwiaty i wieńce na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego, przekazywali datki na stypendia dla młodzieży. – Pieniądze będzie można wrzucać do puszek podczas pogrzebu – mówi ks. Pęcherzewski.

O zmarłym w Rzymie arcybiskupie Józefie Życińskim mówił w niedzielę podczas modlitwy na Anioł Pański papież Benedykt XVI. Swoje słowa w języku polskim skierował specjalnie do lubelskich wiernych: "W sposób szczególny jednoczę się w modlitwie z wiernymi archidiecezji lubelskiej, osieroconej po nagłej śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego”.

Księgi kondolencyjne wyłożone są m.in. w archikatedrze lubelskiej, siedzibie kurii i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Leszek
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lutego 2011 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1297670919' post='437209']
mam pytanie, a co ze zwłokami , włóczonymi ponad tydzień po wszystkich parafiach, przecież jego tez prawa natury obowiązują chyba że sie nie rozkłada????Podejrzewam że nie życzyłbym sobie takie objazdowego cyrku, ale cos , ktos chce na tym osiągnąć, czuje brzydki zapach pieniędzy.Spoczywaj w pokoju.
[/quote]
ot złośliwość ON BY SOBIE NIE ŻYZCZYŁ
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2011 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam pytanie, a co ze zwłokami , włóczonymi ponad tydzień po wszystkich parafiach, przecież jego tez prawa natury obowiązują chyba że sie nie rozkłada????Podejrzewam że nie życzyłbym sobie takie objazdowego cyrku, ale cos , ktos chce na tym osiągnąć, czuje brzydki zapach pieniędzy.Spoczywaj w pokoju.
Rozwiń
Leszek
Leszek (14 lutego 2011 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anonimowość internetu daje odwagę opluwać zmarłego - nigdy tego nie zrozumiem. Mysle, że elementarne zasady kultury powinny być na forum zachowane. Gdzie moderator? To był mój Arcybiskup i dziękuje Bogu za czas Jego posługi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...
Rozwiń
m
m (14 lutego 2011 o 06:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przykro mi, ale biskup Zyciński jest już w piekle !

Pan Jezus:
NIECH SIĘ ŚWIĘCI IMIĘ TWOJE.
W NIEBIE JEST KRÓLESTWO TWOJE,
PROSIMY CIĘ PRZYNIEŚ KRÓLESTWO TWOJE NA ZIEMIĘ.
BĄDŹ WOLA TWOJA TERAZ I NA WIEKI.

Modlitwa „Ojcze nasz…” musi być odmawiana jak was nauczyłem. Przez te wszystkie wieki obrażacie Ojca Mego i zmieniacie Moje słowa, a nie tylko w tej modlitwie. KOŚCIÓŁ Mój jest waszym kościołem, a nie tylko Watykanu. Mało kto z Watykanu pytał Mnie o zdanie. To prości ludzie, tacy jak ty i tobie podobni zobaczyliście błędy uczonych w piśmie. Jeden chce być mądrzejszy przez drugiego. Ponakładali sobie na głowy, przeróżne wieże, turbany i korony , a na Mojej głowie zostawili koronę cierniową, abym dalej cierpiał. No cóż, taka Moja rola w waszym życiu- cierpieć za wasze nieskończone, wyrafinowane i wymyślone grzechy. Ale każdy z was stanie przede Mną nagi, jak wasz biskup który stracił życie ziemskie. Przez swoją pychę na ziemi - stracił życie wieczne. Ja przywitałem go bez korony - tak jak chciał, i zobaczył Mnie jako sługę – tak jak chciał, ale tylko zobaczył Mnie bo dalej potoczyły się jego losy według jego planów oraz jego pana Lucyfera. Nikt nie może służyć dwóm bogom. Dlatego też poszedł do swojego pana u którego będzie najgorszym sługą. Tak, wszystkiemu złemu winien jest Mój KOŚCIÓŁ. Ja przychodzę do Mojego KOŚCIOŁA - proszę, błagam i płaczę a urzędnicy w Moim KOŚCIELE dekorują swoje piersi, dekorują swoje głowy oraz ubiór, natomiast - Mnie Boga zostawiają nagiego na Krzyżu z koroną cierniową. W waszym dniu role odwracają się. Ja stoję przed wami w koronie wiecznej chwały i w stroju królewskim, a wy przede Mną wijecie się nadzy. Tylko jest ta różnica: Ja w waszym świecie dla każdego jestem nagi pewną ilość lat, a wy jesteście nadzy całą wieczność.
Mieczysławo - pisz, pisz jak mówiłem w ORĘDZIU NOWOROCZNYM - ZEZWALAM NA GŁOSZENIE CHWAŁY MOJEJ RÓŻNYMI SPOSOBAMI, A WY LUDZIE WIELE ZYSKALIBYŚCIE GDYBYM ZOSTAŁ WASZYM KRÓLEM UKORONOWANYM OFICJALNIE PRZEZ WŁADZE KOŚCIELNE I ŚWIECKIE. Wtedy powiedzielibyście: O TO KRÓL KTÓRY ZAPROWADZI POKÓJ NA ZIEMI. Ja będę Królem niewymagającym służby. Ja będę Królem pośród Moich braci i sióstr. Tak wam dopomóż Bóg.
Jezus Chrystus Król Wszechświata."

Nawracajcie się ludzie bo to ostatni rok nadzieji, módlcie się za księży, a wy duchowni zacznijcie w końcu słuchać i pytać Boga i papieża co jest słuszne!!!
Rozwiń
stop_pisuarom
stop_pisuarom (14 lutego 2011 o 01:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiSuarki - idźcie się powiesić na gałęzi, wiem, że deb***i nie sieją tylko w Lublinie mieszkają ale zrobicie ulgę nie tylko sobie ale także innym
No już, bo się własnym jadem zaplujecie W Y C H U J E złamane.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!